pred 3 mesiacmi

Bitcoin v znovu v zelených číslach

shutterstock_608089037

Aj napriek výraznému rastu, straty z predošlých dní sú stále veľké.

Absolútna správa:       

Ceny takmer všetkých významných kryptomien dnes výrazne rástli a zmazali tak časť z strát. Bitcoin od svojich maxím v jednu chvíľu strácal až 53,73%. Stratil tak zo svojej trhovej kapitalizácie viac než 500 miliárd USD. Mnoho analytikov sa domnieva, že za výpredajom sú správy ohľadne čínskej regulácie kryptomien. Niektorý si za myslia, že ide len o zdravú korekciu, ktorá bola nevyhnutná po tak prudkom raste. Výpredaj bol umocnený aj tým, že sa podiel obchodov na maržu zvýšil. Pri takýchto poklesoch je nevyhnutné buď doplniť maržu alebo obchod uzavrieť.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Tesla, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o viac ako 4 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: + 1303,24 %). Jedným z dôvodov prudkého rastu cien akcií je rast cien kryptomien, predovšetkým Bitcoinu. Odhaduje sa, že spoločnosť drží približne 38 tisíc Bitcoinov, čo spolu majú hodnotu viac ako 1 miliardu USD. Spoločnosť Tesla je popredným výrobcom elektromobilov.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Moderna uzavrela dohodu o výrobe vakcín s juhokórejskou spoločnosťou Samsung Biologics, vďaka čomu by mala od tretieho štvrťroka umožniť poskytnutie vakcíny proti Covid-19 aj na iné trhy. Čínska vláda oznámila, že bude prísne trestať akýkoľvek monopol na spotovom a futures trhu s komoditami, rozširovanie nepravých informácií alebo manipulácie s cenami. Dôvodom k tomuto rozhodnutiu bola údajne nadmerná špekulácie s cenami komodít. Ťažiace spoločnosti kryptomien HashCow a BTC.TOP zastavujú svoje pôsobenie v Číne potom, ako Peking zosilnil svoje ťaženie proti Bitcoinu a obchodovaniu s kryptomenami. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 + 0,42 %, Hang Seng - 0,16 %, Nikkei 225 + 0,17 %.

Podľa nemeckého ministra financií Olafa Scholza by EÚ mala vytvoriť medzinárodný klimatický klub, ktorý by spolu s ňou tvorili USA, Japonsko alebo Čína. Klub by mal za úlohu zamedziť obchodným sporom v súvislosti so zavedením plánového uhlíkového cla. Francúzsky prezident Emmanuel Macron vyzval k väčšej transparentnosti WHO. Dôveru členských štátov si podľa neho môže udržať, iba ak zostane uchránená pred "podozreniami z (politického) tlaku". Dnes sa na nemeckých trhoch neobchodovalo z dôvodu sviatku. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 + 0,24 %, CAC 40 + 0,35 %.

Šéf americkej technologickej spoločnosti Apple Tim Cook obhajoval v piatok pred súdom podmienky, ktoré jeho firma uplatňuje pri prevádzkovaní mobilného obchodu App Store. Apple čelí žalobe od spoločnosti Epic Games, podľa ktorej Apple zneužíva svoje postavenie na trhu. Najväčší akcionár AMC, čínska skupina Dalian Wanda, predala počas minulého týždňa väčšinu svojho podielu v tomto prevádzkovateľovi kín. Podľa údajov Komisie pre cenné papiere Dalian Wanda predala 30,4 milióna akcií za približne 427 milióna USD. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +0,56 %, S&P 500 + 1,01 %, NASDAQ + 1,41 %.

Roman Lechovič, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.

Prečítané: 430x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
shutterstock_1608843100
pred 14 hodinami

Biden žiada zníženie skleníkových plynov

shutterstock_1912327381
pred dňom

Americké maloobchodné tržby zaznamenali rast

shutterstock_618634256
pred 2 dňami

Nastane v EU energetická kríza?

shutterstock_1312278149
pred 3 dňami

FED pravdepodobne nebude musieť znižovať nákupy agresívne

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.