Americká vláda požaduje schválenie stimulov v Kongrese do začiatku augusta a zároveň chce udržať výdavky na úrovni 1 bilióna dolárov alebo menej.
Americká vláda požaduje schválenie stimulov v Kongrese do začiatku augusta a zároveň chce udržať výdavky na úrovni 1 bilióna dolárov alebo menej.
Absolútna správa:
Biely dom chce, aby Kongres schválil ďalší stimulačný balík do prvého týždňa v auguste ešte predtým, ako zákonodarcovia odídu domov na každoročné letné prázdniny. Zároveň chce udržať náklady na úrovni 1 bilióna dolárov alebo menej. Snemovňa by mala začať svoju dovolenku 3. augusta, o týždeň neskôr Senát. Vedúci senátnej väčšiny Mitch McConnell uviedol, že chce, aby Kongres dovtedy dokončil prácu na ďalšej fáze stimulov. Prezident Donald Trump a vedúci predstavitelia Bieleho domu uviedli, že zníženie dane zo mzdy, dlhová reforma, daňové stimuly pre podniky a potenciálny bonus za návrat do práce sú prioritami. Kongres ešte v marci schválil program na boj proti dôsledkom pandémie vo výške 2,2 bilióna dolárov, ktorý zahŕňal pomoc malým podnikom a leteckému priemyslu, ale aj tzn. Helicopter money pre bežných občanov.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Walmart Inc., ktorej akcie počas dnešného obchodné dňa vzrástli o 6,78 % (výkonnosť v horizonte 5 rokov: +63,92 %). Akcie zaznamenali tento rast na základe správ, podľa ktorých Walmart tento mesiac predstaví službu, ktorá bude konkurovať službe Amazon Prime. Spoločnosť Walmart Inc. prevádzkuje diskontné obchody a pôsobí celosvetovo.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Austrálska centrálna banka ponechala cieľovú sadzbu na úrovni 0,25%. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +0,60 %, Nikkei -0,44 %, Hang Seng: -1,38 %.
Nemecká priemyselná produkcia vzrástla v máji medzimesačne o 7,80 % oproti aprílovému poklesu na úrovni 17,5 %. Medziročne však poklesla o 19,3 %. Deutsche Bank sa dohodla na strategickom, viacročnom partnerstve so spoločnosťou Google s cieľom poskytnúť jej cloudové služby a podporiť inovácie v technologických finančných produktoch. Ruská ekonomika v tomto roku klesne o šesť percent, najviac od roku 2009. Vyplýva to z odhadu, ktorý zverejnila Svetová banka. EÚ odhaduje pokles HDP eurozóny za tento rok o 8,70 %. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -0,85 %, CAC 40 -0,74 %, DAX -0,92 %.
Microsoft vyjadrila záujem o kúpu hernej divízie Warner Bros. Deutsche Bank zaplatí newyorskému bankovému regulátorovi 150 mil. USD na sériu pochybení, vrátane nedbanlivého dohľadu nad finančnými obchodmi Jeffreyho Epsteina. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones Index -1,51 %, S&P 500 -1,08 %, NASDAQ -0,86 %.
Prečítané: 1899x
Aktuálny vývoj na amerických akciových trhoch naznačuje mierny vzostup futures pred očakávanými správami o zamestnanosti, čo vyvoláva zvedavosť investorov. Popritom ázijsko-tichomorské trhy vykázali zmiešané výsledky a Európa sledovala rast v sektore ropy a zemného plynu.
V najnovšom vydaní denného komentára z 3. októbra 2024 sa pozrieme na aktuálnu situáciu okolo Tesly, ktorá zaostáva za očakávaniami, predajné aktivity Berkshire Hathaway a pohyby na globálnych trhoch vrátane Ázie a Európy. Okrem toho si rozoberieme nedávne makroekonomické údaje a vplyv na rozhodnutia centrálnych bánk, ako aj aktuálnu situáciu na komoditných trhoch a v sektore služieb.
V dnešnom komentári sa pozrieme na udalosti, ktoré ovplyvnili vývoj indexov aj akcií. Najnovšie údaje o mzdách v USA poukázali na relatívne zdravý pracovný trh a miera nezamestnanosti v eurozóne zostala aj ďalší mesiac na nízkej úrovni, čím sa predĺžilo obdobie odolnosti na trhu práce v bloku. V rámci podnikových správ napríklad Nike a Tesla vykázali nižšie údaje než sa očakávalo. Navyše sa situácia na Blízkom východe zhoršila, keď Irán zaútočil na Izrael, čo ovplyvnilo aj ceny komodít.
Dnešné obchodovanie prinieslo ďalšie pozitívne správy pre európske a americké trhy, keď inflačné dáta v eurozóne a očakávania ďalšieho uvoľňovania menovej politiky zo strany Európskej centrálnej banky (ECB) a Federálneho rezervného systému (Fed) podporili rast akcií a pokles výnosov dlhopisov. Zároveň, geopolitické riziká a klesajúce ceny ropy ovplyvnili globálnu dynamiku na trhu s komoditami.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.