pred 5 mesiacmi

Biden podporuje vzdelávanie a zdravotnú starostlivosť

shutterstock_1847356675

Biely dom zverejnil náčrt rozpočtovej požiadavky na rok 2022. Kongres v budúcich mesiacoch plán pravdepodobne výrazne zmení.

Absolútna správa:

Prezident Joe Biden navrhol výrazné zvýšenie finančných prostriedkov na boj proti nerovnosti, chorobám a zmene podnebia ako súčasť žiadosti o rozpočet vo výške 1,52 bilióna dolárov na rok 2022, ktorá je súčasťou jeho širšieho úsilia predefinovať úlohu vlády v životoch Američanov. Návrh administratívy, ktorý v piatok zverejnil Biely dom, odštartuje niekoľkomesačný proces, v ktorom Kongres pravdepodobne výrazne zmení priority, a to vzhľadom na tvrdý republikánsky odpor voči mnohým z týchto návrhov. Tento návrh však ukazuje, ako sa Biden snaží federálnu vládu posunúť smerom k oveľa väčšej úlohe pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti a vzdelávania. V kombinácii s návrhom na zmiernenie pandémie vo výške 1,9 bilióna dolárov podpísaným minulý mesiac a návrhom infraštruktúry a pracovných miest vo výške 2,25 bilióna dolárov predstavuje rozpočet Bidenov tretí zásah do využívania moci federálnej vlády na radikálne rozšírenie pomoci Američanom s nižšími príjmami a strednej triede. Prichádza aj ďalší balík sociálnych výdavkov, a to všetko predtým, ako uplynie Bidenových prvých 100 dní v kresle prezidenta USA. Biden v piatok požiadal o 15,9 % zvýšenie bežných domácich výdavkov na obranu za rozpočtový rok začínajúci v októbri, s viac ako 40 % nárastom výdavkov na vzdelávanie a 23 % nárastom v oblasti zdravia. Celková požiadavka na rozpočet predstavuje zvýšenie o 8,4 % oproti súčasnému roku, bez vylúčenia mimoriadnych výdavkov na pandémiu.

Investori zarobili na:

Spoločnosti PVH Corp., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 5,63 % (výkonnosť za 5 rokov: +16,74 %). Spoločnosť PVH Corp. navrhuje, dodáva, vyrába a predáva pánske, dámske a detské odevy a obuv. Spoločnosť predáva svoje výrobky na veľkoobchodnej úrovni prostredníctvom obchodných reťazcov a priamo spotrebiteľom prostredníctvom maloobchodných predajní.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Spotrebiteľská inflácia v Číne v marci vzrástla z -0,2% na 0,4 % oproti očakávaniam na úrovni 0,3 %. Predaje osobných áut v Číne rástli v marci 12. mesiacom za sebou, medziročne vzrástli o skoro 75 %. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -1,50 %, Hang Seng -1,07 %, Nikkei 225 +0,20 %.

Európska lieková agentúra skúma možnú spojitosť medzi vážnymi prípadmi krvných zrazenín a vakcínou proti koronavírusu od Johnson & Johnson. Tá sa teraz podľa úradu používa iba v USA. Produkcia slovenského priemyslu sa vo februári po januárovom medziročnom poklese vrátila k miernemu rastu. Informoval o tom dnes slovenský štatistický úrad. Európsky výrobca lietadiel Airbus dodal v prvom štvrťroku svojim odberateľom 125 lietadiel, o tri viac ako v rovnakom období vlani. Získal tiež objednávky na 39 lietadiel, vrátane 20 lietadiel A220. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,03 %, CAC 40 +0,06 %, DAX +0,21 %.

Miera nezamestnanosti v Kanade poklesla v marci z 8,2 % na 7,5 % oproti očakávanému poklesu na 8,0 %. Americký výrobca lietadiel Boeing požiadal 16 svojich zákazníkov, aby kvôli možnému problému s elektrinou dočasne odstavili z prevádzky niektoré verzie lietadla 737 MAX, kým je neprekontroluje a prípadne neopraví. Podľa Boeingu je chyba výrobným problémom a týka sa len konkrétnej skupiny lietadiel, nie celej flotily. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +0,89 %, S&P 500 +0,77 %, NASDAQ +0,51 %.

Prečítané: 489x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
shutterstock_1608843100
pred 15 hodinami

Biden žiada zníženie skleníkových plynov

shutterstock_1912327381
pred dňom

Americké maloobchodné tržby zaznamenali rast

shutterstock_618634256
pred 2 dňami

Nastane v EU energetická kríza?

shutterstock_1312278149
pred 3 dňami

FED pravdepodobne nebude musieť znižovať nákupy agresívne

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.