pred 4 mesiacmi

Bezos oslavuje svoj prvý úspešný let do vesmíru

shutterstock_523715947

Miliardár a ďalší traja členovia posádky bezpečne pristáli po štarte v západnom Texase. Misia bola prvým letom s posádkou realizovaným spoločnosťou Blue Origin.

Absolútna správa:

Zakladateľ spoločnosti Amazon.com Jeff Bezos a ďalší traja pasažieri uskutočnili prvý let spoločnosti Blue Origin s posádkou do vesmíru, čo je kľúčový míľnik v úsilí spoločnosti o uskutočnenie vesmírnej turistiky. Kapsula Blue Origin dnes zhruba o 8:22 miestneho času bezpečne pristála v západnom Texase po 10-minútovom lete, v ktorom dosiahla nadmorskú výšku viac ako 105 kilometrov. Bezos sa prezentoval v kovbojskom klobúku a sprevádzali ho spolucestujúci Mark Bezos - jeho brat, Wally Funk - 82 ročná bývala astronautka a Oliver Daemen – 18 ročný syn holandského finančníka. Deväť dní pred Bezosovou cestou letel britský miliardár Richard Branson kozmickým lietadlom spoločnosti Virgin Galactic a obe spoločnosti majú v pláne nalákať zákazníkov, aby za jedinečný cestovný zážitok zaplatili veľké peniaze. Bezos a Branson sú iba dvaja z miliardárov, ktorí hrajú kľúčovú úlohu pri budovaní kozmického priemyslu a pri budúcnosti, v ktorej ľudia pravidelne opúšťajú planétu. Spoločnosť Space Exploration Technologies, ktorú založil Elon Musk, minulý rok dopravila astronautov z americkej NASA na obežnú dráhu pri misiách na Medzinárodnú vesmírnu stanicu ISS. Bezos uviedol, že dlhodobou víziou spoločnosti Blue Origin je orbitálny let.

Investori zarobili na:

Spoločnosti HCA Healthcare, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 14,37 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +209,85 %). Dôvodom tohto rastu boli hospodárske výsledky za 2Q 2021, pričom tržby prekonali očakávania analytikov o 6,31 % a zisk na akciu až o 38,40 %. HCA Healthcare ponúka služby zdravotnej starostlivosti v USA.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Index spotrebiteľských cien v Japonsku vzrástol prvýkrát po 8 mesiacoch poklesu. Inflácia dosiahla v júni hodnotu 0,2 % na medziročnej báze. Čína predstavila nový vlak s technológiou magnetickej levitácie, ktorý vyvinie maximálnu rýchlosť až 600 km/h. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -0,09 %, Hang Seng -0,84 %, Nikkei 225 -0,96 %.

USA a Nemecko poslali Rusku varovanie v návrhu dohody ohľadom plynovodu Nord Stream 2. Volkswagen v prvom polroku strojnásobil odbyt elektromobilov vo svete na 170 939 vozidiel. Prispel k tomu najmä dopyt v Európe. Spoločnosť Shell sa odvolá proti verdiktu holandského súdu, ktorý jej nariadil znížiť uhlíkové emisie počas nasledujúcich desiatich rokov o 45 percent. Európska únia začala u Svetovej obchodnej organizácie (WTO) právne kroky proti ruským opatreniam, ktoré podľa nej firmám z EÚ obmedzujú alebo znemožňujú predaj tovaru ruským štátnym podnikom. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,71 %, CAC 40 +0,81 %, DAX +0,55 %.

Americká technologická spoločnosť Apple odkladá návrat svojich zamestnancov do kancelárií najmenej o mesiac, teda na október. Dôvodom je opätovný nárast počtu nových prípadov koronavírusu. Bitcoin dnes klesol prvýkrát po hranicu 30 000 dolárov. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +1,62 %, S&P 500 +1,52 %, NASDAQ +1,57 %.

Prečítané: 391x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
shutterstock_1697028337
pred 14 hodinami

Erdoganov plán stroskotal na „zúfalstve“ tureckej líry

shutterstock_1324096883 (3)
pred dňom

Spôsobí nový variant spomalenie ekonomiky a dodávateľského reťazca?

shutterstock_1505396696
pred 2 dňami

Európske akcie po piatkovom prepade vzrástli

shutterstock_1658501791
pred 5 dňami

Globálne trhy zažili výrazný vypredaj

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.