pred rokom

Balík podpory vo výške 40 miliárd libier

shutterstock_2163087457

Chystá sa záchrana pre podniky ?

Absolútna správa:

Nastupujúca premiérka v UK Liz Trussová dokončuje plány na balík podpory vo výške 40 miliárd libier (46 miliárd USD) na zníženie nákladov na energie pre britské podniky. Trussová zvažuje dve možnosti, pričom jednou z nich je obmedzenie firemných nákladov na energie podobne ako návrh, ktorý by chránil britské domácnosti. Druhou možnosťou je percentuálne alebo jednotkové zníženie cien, ktoré musia firmám poskytnúť všetci dodávatelia energií. Vyplýva to z dokumentov, s ktorými sa oboznámila agentúra Bloomberg. Vláda by podľa týchto plánov uhradila dodávateľom energie ich stratu a cena energie pre podniky by sa prehodnocovala štvrťročne. Veľmi malé podniky by mohli dostať ešte väčšiu pomoc, možno vo forme nižšieho cenového limitu. V dokumentoch sa uvádza, že "kľúčovým cieľom" ministrov je poskytnúť miestnym firmám, rovnakú ochranu ako domácnostiam. Nastupujúca vláda plánuje obmedziť priemerné ročné účty domácností za energie na súčasnú úroveň 1 971 GBP, informovala v pondelok agentúra Bloomberg. Tento krok by zabránil tomu, aby v októbri účty domácností vzrástli o 80 %. Ochranné opatrenia pre domácnosti a podniky budú oznámené v najbližších týždňoch a cieľom je zaviesť oba programy na budúci mesiac.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Rollins, Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 6,05 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +80,91 %). Rollins, Inc., pôsobí ako holdingová spoločnosť. Spoločnosť prostredníctvom svojej dcérskej spoločnosti poskytuje základné služby v oblasti ochrany proti škodcom vrátane ochrany proti termitom, hlodavcom a hmyzu. Spoločnosť Rollins poskytuje služby komerčným a rezidenčným zákazníkom na celom svete.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Ročná miera inflácie na Filipínach dosiahla v auguste 2022 úroveň 6,3 %, čo zodpovedá trhovým prognózam. Oproti júlového takmer 4-ročného maxima 6,4 % je to mierny pokles. Tieto údaje znamenali prvé spomalenie rastu spotrebiteľských cien za posledných šesť mesiacov a pohybovali sa v rámci rozpätia 5,9 % až 6,7 %, ktoré je stanovené centrálnou bankou. Výdavky domácností v Japonsku sa v júli 2022 oproti predchádzajúcemu mesiacu zvýšili o 3,40 %. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +0,92 %, Hang Seng -0,12 %, Nikkei 225 +0,03 %.

Ročná miera inflácie v Holandsku sa v auguste 2022 zvýšila na 12,0 % z 10,3 % v predchádzajúcom mesiaci. Išlo o najrýchlejší rast spotrebiteľských cien od začiatku sledovania v roku 1971, ktorý podporili najmä vyššie ceny energií. Továrenské objednávky v Nemecku v júli 2022 medzimesačne klesli o 1,1 % po zostupne revidovanom poklese o 0,3 % v predchádzajúcom mesiaci. Maloobchodné tržby v Spojenom kráľovstve sa v auguste 2022 zvýšili o 0,5 %. Ich rast sa z júlových 1,6 % spomalil, keďže spotrebitelia obmedzujú svoje výdavky. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne:  Eurostoxx 50 +0,29 %, CAC 40 +0,19 %, DAX +0,87 %.

Index PMI ISM v službách sa v auguste 2022 nečakane zvýšil na 56,9 bodu z 56,7 bodu v júli, čím prekonal trhové prognózy na úrovni 55,1 bodu a poukázal na najvýraznejší rast aktivity v službách za posledné štyri mesiace. Na základe pripomienok respondentov z Výboru pre podnikateľský prieskum možno konštatovať určité zlepšenie v oblasti dodávateľského reťazca. Kompozitný PMI v Spojených štátoch sa v auguste znížil na 44,60 bodu zo 47,70 bodu v júli 2022. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -0,55 %, S&P 500 -0,41 %, NASDAQ -0,74 %.

Prečítané: 742x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
FXPRO 11.12.2023
pred 4 hodinami

Napätie na Finančných Trhoch pred kľúčovými správami a rozhodnutiami centrálnych bánk

FX Pro
pred 3 dňami

Spotrebiteľská nálada v USA stúpa, keďže sa rozptyľujú obavy z inflácie

Shutterstock_2397690145
pred 4 dňami

Technologickí giganti rastú vďaka pokračujúcej eufórií z umelej inteligencie

Shutterstock_Forexpro
pred 5 dňami

Slabé dáta z trhu práce v USA

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.