pred 2 rokmi

Apple prehral súd týkajúci sa jeho obchodu App Store

shutterstock_1987386548

Sudca nariadil spoločnosti Apple, aby vývojárom umožnila nasmerovať kupujúcich inde. Výrobca telefónov iPhone nedávno urobil ústupky voči pravidlám obchodu.

Absolútna správa:

Spoločnosti Apple nariadil súd, aby vývojárom umožnil nasmerovať spotrebiteľov na iné spôsoby platieb za mobilné aplikácie. Toto rozhodnutie je pre výrobcu iPhonu vážnou ranou. Federálny sudca dnes vyhovel požiadavke od spoločnosti Epic Games a zároveň nariadil výrobcovi hier zaplatiť spoločnosti Apple náhradu škody najmenej 4 milióny dolárov za porušenie zmluvy. Rozsudok by mohol mať veľký vplyv na ziskovosť obchodu App Store. Podľa analytikov App Store dosahuje tržby viac ako 20 miliárd dolárov ročne so ziskovou maržou nad 75 %. Americká okresná sudkyňa Yvonne Gonzalez Rogers dospela k záveru, že Apple sa angažuje v protisúťažnom správaní, ktoré poškodzuje spotrebiteľov tým, že im bráni v znižovaní cien, ale nešla tak ďaleko, ako požadovala spoločnosť Epic Games. "Vzhľadom na súdny proces nemôže súd v konečnom dôsledku dospieť k záveru, že Apple je monopolistom podľa federálnych alebo štátnych protimonopolných zákonov," napísala. "Súd dnes potvrdil to, čo sme celý čas vedeli: App Store neporušuje protimonopolné zákony," uviedla spoločnosť vo vyhlásení. Rozhodnutie je však pre najcennejšiu spoločnosť na svete významným prekážkou, pretože čelí rastúcemu protimonopolnému dohľadu zákonodarcov a globálnych regulátorov. Spoločnosť Apple nedávno urobila niekoľko skromných ústupkov uprostred kritiky svojej dominancie na trhu, vrátane umožnenia vývojárom mediálnych aplikácií, ako je Netflix, prepojiť sa z ich App Store s externými webovými stránkami za platby od používateľov a vývojárom uľahčiť podporu alternatívnych cenových plánov a spôsobov platenia.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Freeport-McMoRan Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 1,92 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +238,95 %). Freeport-McMoRan Inc. je medzinárodná spoločnosť zaoberajúca sa prírodnými zdrojmi. Spoločnosť prevádzkuje rozsiahle, geograficky rozmanité aktíva s dlhou životnosťou s významnými zásobami medi, zlata, molybdénu, kobaltu, ropy a plynu.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Japonská automobilka Toyota Motor znížila celoročný výhľad výroby o 300 000 vozidiel na deväť miliónov. Viedol ju k tomu nedostatok súčiastok a automobilových čipov vyvolaný šírením koronavírusu v juhovýchodnej Ázii. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +0,88 %, Hang Seng +1,91 %, Nikkei 225 +1,25 %.

Spotrebiteľská inflácia v Nemecku vzrástla v auguste z 3,8 % na 3,9 % medziročne v súlade s očakávaniami. Ide o najvyššiu infláciu od roku 1993. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -0,16 %, CAC 40 -0,31 %, DAX -0,09 %.

Miera nezamestnanosti v Kanade klesla v auguste z úrovne 7,5 % na 7,1 % oproti očakávaniam na úrovni 7,3 %. Banka Wells Fargo dostala pokutu 250 miliónov dolárov potom, čo regulačné orgány uviedli, že banka nevykonala dostatočný pokrok pri riešení pretrvávajúcich problémov vo svojom hypotekárnom podnikaní, ktoré prvýkrát identifikovali v roku 2018. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -0,78 %, S&P 500 -0,77 %, NASDAQ -0,87 %.

Prečítané: 1034x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
FP (20)
pred 19 hodinami

Investori sledujú v napätí výsledkovú sezónu: SAP prekonáva odhady, kým Ryanair stráca

FP (19)
pred dňom

Trhy na odlišnej ceste: Ázia a Európa reagujú rôzne na Bidenove odstúpenie

FP (18)
pred 4 dňami

Globálny výpadok ovplyvnil letectvo aj trhy, technologické akcie strácajú

FP (17)
pred 5 dňami

Sprísnené exportné obmedzenia USA a geopolitické napätie oslabujú akcie čipového priemyslu

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.