pred 2 rokmi

Americké akcie zaznamenali rast

shutterstock_1009207291

Americké akcie počas dnešného dňa prudko rástli. Boli posilnené pokrokom v rozhovoroch o americkom dlhu a zmierňovaním obáv z energetickej krízy v Európe.  

Absolútna správa:

Americké akcie vo štvrtok vzrástli, posilnené pokrokom v rozhovoroch o americkom dlhu a zmierňovaním obáv z energetickej krízy v Európe. S&P 500 zaznamenával počas obchodného dňa rast až o 1,5 %. K zisku indexu prispeli hlavne akcie zo sektoru  materiálov a taktiež z cyklického sektoru. Rástli aj akcie veľkých technologických spoločností vrátane spoločností Apple Inc. a Facebook Inc. Výkonnosť trhov bola za posledný mesiac poznačená obavami z energetickej krízy, zvýšenej inflácie, zníženia stimulov a pomalšieho rastu. Vyhliadka na krátkodobé predĺženie limitu dlhu USA však zmierňuje obavy. Ceny zemného plynu boli vo štvrtok nižšie aj po signáloch, že Rusko môže zvýšiť dodávky do Európy. Zrak investorov sa bude upierať na dáta zajtrajších Nonfarm Payrolls, ktoré merajú zmenu v počte ľudí zamestnaných počas predchádzajúceho mesiaca, bez poľnohospodárskeho priemyslu, ktoré môžu pomôcť odhadnúť časový harmonogram Federálnej rezervnej banky na zníženie nákupov dlhopisov.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Freeport-McMoRan Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 8,23 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +238,80 %). Freeport-McMoRan Inc. je medzinárodná spoločnosť zaoberajúca sa prírodnými zdrojmi. Spoločnosť prevádzkuje rozsiahle, geograficky rozmanité aktíva s dlhou životnosťou s významnými zásobami medi, zlata, molybdénu, kobaltu, ropy a plynu.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Predbežné údaje ukázali, že index súbežných ekonomických ukazovateľov v Japonsku, ktorý pozostáva z radu údajov vrátane produkcie tovární, zamestnanosti a maloobchodných tržieb, klesol v auguste 2021 na 91,5 bodu z 94,4 bodu v predchádzajúcom mesiaci. Index popredných ekonomických ukazovateľov v Japonsku, ktorý je ukazovateľom ekonomiky niekoľko mesiacov dopredu a je zostavený na základe údajov, ako sú ponuka práce a spotrebiteľská nálada, v auguste 2021 klesol na 101,8 bodu zo 104,1 bodu v predchádzajúcom mesiaci.   Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +0,67 %, Hang Seng +3,07 %, Nikkei 225 +0,54 %.

Maloobchodné tržby v Taliansku v auguste 2021 medziročne vzrástli o 0,4 %, pričom v predchádzajúcom mesiaci zaznamenali pokles o 0,3 %.  Priemyselná výroba v Nemecku v auguste 2021 medzimesačne klesla o 4 %, trh očakával pokles o 0,4 %.   Pokles bol zaznamenaný vo výrobe investičného majetku, spotrebného tovaru, stavebníctva a medziproduktov. Miera nezamestnanosti vo Švajčiarsku sa v septembri 2021 znížila na sezónne neupravených 2,6 %, čo je najnižšia hodnota od februára 2020. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +2,14 %, CAC 40 +1,65 %, DAX +1,85 %.

Počet Američanov podávajúcich nové žiadosti o dávky v nezamestnanosti klesol na 326 tisíc v týždni, ktorý sa končí 2. októbra. Počet nových žiadostí poklesol zo sedemtýždňového maxima 364 tisíc v predchádzajúcom období a bol pod očakávaniami trhu, ktoré boli na úrovni 348 tisíc. Spoločnosť Moderna plánuje vynaložiť na továreň na vakcíny v Afrike 500 mil. USD. Spoločnosť Pfizer oficiálne požiadala amerického liekového regulátora FDA o schválenie vakcíny proti covidu-19, ktorú vyvinula spoločne s nemeckou firmou BioNTech, pre deti vo veku od 5 do 11 rokov. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +0,98 %, S&P 500 +0,83%, NASDAQ +1,05 %.  

Prečítané: 1041x

Správy a analýzy
Novinky
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
FP (20)
pred 18 hodinami

Investori sledujú v napätí výsledkovú sezónu: SAP prekonáva odhady, kým Ryanair stráca

FP (19)
pred dňom

Trhy na odlišnej ceste: Ázia a Európa reagujú rôzne na Bidenove odstúpenie

FP (18)
pred 4 dňami

Globálny výpadok ovplyvnil letectvo aj trhy, technologické akcie strácajú

FP (17)
pred 5 dňami

Sprísnené exportné obmedzenia USA a geopolitické napätie oslabujú akcie čipového priemyslu

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.