pred 2 týždňami

Americké akcie sa zotavujú po včerajšom prepade

shutterstock_1122200435

Americké akcie vo štvrtok vzrástli, po tom, ako sa investori zotavili z výpredaja z predchádzajúceho dňa v obavách, že by vyššia inflácia mohla podnietiť prísnejšiu menovú politiku.

Absolútna správa:

Americké akcie vo štvrtok vzrástli, po tom, ako sa investori zotavili z výpredaja z predchádzajúceho dňa v obavách, že by vyššia inflácia mohla podnietiť prísnejšiu menovú politiku. Index S&P 500 si pripísal 0,06 %, vedený rastom v oblasti materiálov, energie a technológií po stredajšom poklese o 0,8 % v najhoršom prepade za viac ako mesiac. Tesla Inc. bojovala o smer po tom, čo generálny riaditeľ Elon Musk predal akcie v hodnote 5 miliárd dolárov. Akcie spoločností Walt Disney Co. a Beyond Meat Inc. zaznamenali prepad po sklamaní štvrťročných hospodárskych výsledkov. Investori sa skôr či neskôr pripravia na zmeny v menovej politike po tom, ako vyššie spotrebiteľské ceny, ako sa očakávalo, zasadili úder argumentom, že inflácia je prechodná. Pretrvávajúca vysoká inflácia by mohla prinútiť Federálny rezervný systém, aby výraznejšie znížil nákup aktív alebo zvýšil úrokové sadzby rýchlejšie, ako sa očakávalo. Akcie sa zároveň pohybujú v blízkosti historických maxím, keďže silné zisky a vyhliadky hospodárskeho rastu vyhnali akciový trh na vyššie úrovne.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Freeport-McMoRan Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 8,98 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +193,33 %). Freeport-McMoRan Inc. je medzinárodná spoločnosť zaoberajúca sa prírodnými zdrojmi. Spoločnosť prevádzkuje veľké, dlhodobé, geograficky rôznorodé aktíva s významnými zásobami medi, zlata, molybdénu, kobaltu, ropy a plynu.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Japonskí investori sa stali čistými kupcami zahraničných dlhopisov, keďže slabší jen zatraktívnil zahraničné investície, pričom sa množstvo veľkých inštitucionálnych japonských investorov rozhodlo pre zahraničné dlhopisy bez menového zaistenia. Novozélandský dolár sa vo štvrtok voči americkému doláru znehodnotil za hranicu 0,7050 po tom, čo dolár získal voči hlavným menám v dôsledku rastúcich spotrebiteľských cien v USA. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +1,61 %, Hang Seng +1,01 %, Nikkei 225 +0,59 %.

Eurozóna v roku 2022 pravdepodobne rozšíri svoj rast o 4,3 % v porovnaní so 4,5 % v júlovej predpovedi a o 2,4 % v roku 2023. Napriek tomu existujú tri kľúčové hrozby tohto pozitívneho obrazu. Je nimi výrazný nárast prípadov COVID, najakútnejšie v oblastiach, kde je očkovanie relatívne nízke, rastúca inflácia spôsobená najmä prudkým nárastom cien energií a prerušenie dodávateľského reťazca, ktoré zaťažuje mnohé sektory. Stavebná produkcia v Spojenom kráľovstve vzrástla v septembri 2021 medziročne o 7,2 %, čo je najmenší nárast za posledných 6 mesiacov, ale nad odhadmi 6,9 %. Továrenská produkcia v Spojenom kráľovstve sa v septembri 2021 medziročne zvýšila o 2,8 %, pričom nedosiahla očakávania trhu na úrovni 3,1 %. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,21 %, CAC 40 +0,20 %, DAX +0,10 %.

Cena americkej ropy klesla k 82 USD za barel a nadväzuje na prepad vyvolaný obavami, že vyššia americká inflácia by mohla prinútiť Washington k uvoľneniu ďalších strategických zásob v snahe znížiť ceny. Rozpočtový schodok Spojených štátov sa v októbri medziročne znížil o 42 % na 165 miliárd dolárov. Rozpočtové príjmy sa vďaka vyššiemu výberu daní od jednotlivcov i podnikov vyšplhali na najvyššiu októbrovú úroveň v histórii. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -0,44 %, S&P 500 +0,06 %, NASDAQ +0,52 %.  

Prečítané: 230x

Správy a analýzy
Novinky
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
shutterstock_1697028337
pred 15 hodinami

Erdoganov plán stroskotal na „zúfalstve“ tureckej líry

shutterstock_1324096883 (3)
pred dňom

Spôsobí nový variant spomalenie ekonomiky a dodávateľského reťazca?

shutterstock_1505396696
pred 2 dňami

Európske akcie po piatkovom prepade vzrástli

shutterstock_1658501791
pred 5 dňami

Globálne trhy zažili výrazný vypredaj

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.