pred mesiacom

Americké akcie podporené ekonomickými údajmi, európske indexy v očakávaní znižovania sadzieb

FP (2)

V stredu 5.6.2024 sa ako zvyčajne pozrieme na hodnoty globálnych indexov. Vďaka optimizmu voči znižovaniu sadzieb ECB, sa európsky STOXX 600 pohyboval pri svojich rekordných hodnotách. Dnešné údaje o počte zamestnancov v amerických spoločnostiach rástol pomalším tempom než sa očakávalo, čo podnietilo optimizmus investorov. Bitcoin presiahol psychologickú hranicu 70 000 USD.

Absolútna správa

Po kľúčových dátach o zamestnanosti v USA otvorili americké indexy dnešné obchodovanie v pozitívnom duchu. Index S&P 500 vzrástol o 0,43 % na úroveň 5 314 bodov a spolu s ním vzrástol aj blue chip index Dow Jones a to o 0,16% a otvoril na úrovni 38 774 bodov. Nasdaq Composite naopak otvoril o 0,2% nižšie na úrovni 16 283. Pokles zaznamenali aj japonské indexy, pričom Nikkei 225 klesol o 0,89% a uzavrel na úrovni 38 490, zatiaľ čo Topix klesol o 1,41 % na 2 748, čím sa predĺžili straty z predchádzajúceho obchodného dňa. Rovnako klesol aj čínsky Shanghai Composite o 0,83% a uzavrel na úrovni 3 065. Index indického akciového trhu Nifty 50 vzrástol o viac ako 3%, čím si vykompenzoval časť utorňajšej straty. Na pozitívnej vlne sa niesli aj európske indexy STOXX 50, ktorý vzrástol o 0,7% a STOXX 600, ktorý si pripísal 0,5%, pričom sa tak opäť priblížil k rekordným úrovniam, keďže obchodníci zostávajú optimistickí pred zajtrajším rozhodnutím ECB o znížení úrokových sadzieb.

V Ázii sa darilo indickým akciám, keďže koaličný partner strany premiéra Naréndru Módího potvrdil podporu pre vytvorenie koaličnej vlády. Jen sa voči doláru stiahol po tom, ako aprílové údaje o mzdách v Japonsku vyvolali otázky o sile rastu miezd. Bank of Canada na svojom dnešnom zasadnutí znížila úrokovú sadzbu o 25 bázických bodov na 4,75 %, čo bolo v súlade s očakávaniami. Americké akcie sa na začiatku obchodného dňa posunuli vyššie, keďže údaje o zamestnanosti v súkromnom sektore rástli v máji najpomalším tempom od začiatku roka. Spoločnosť Hewlett Packard Enterprise vykázala príjmy, ktoré prekonali odhady vďaka veľkému nárastu predaja serverov určených na prácu s umelou inteligenciou, čo spôsobilo viac ako 13% nárast hodnoty akcií. Spoločnosť Inditex SA, ktorá vlastní módnu značku Zara, vzrástol o viac ako 4% po tom, čo zverejnila lepšie ako očakávané obchodné výsledky. Spoločnosť CrowdStrike, ktorá sa zaoberá kybernetickou bezpečnosťou, vzrástla o viac ako 8% po tom, čo zvýšila svoje ročné usmernenia po vyšších kvartálnych ziskoch, než sa očakávalo. Hodnota Bitcoinu vzrástla na viac ako 70 600 USD, keďže bola podporená očakávaniami znižovania sadzieb kvôli slabším ekonomickým údajom, oživeniu prílevu financií do ETF na spotovú cenu Bitcoinu a spustenie spotových ETF v Austrálii. Ceny ropy sa po sérií strát z prechádzajúcich dní stabilizovali. Kontrakty na ropu Brent s augustovým dodaním sa o 16:15 obchodovali na úrovni 77 USD, kým júlové kontrakty na ropu WTI boli na úrovni 73 USD.

Makroekonomické dáta a správy

Ázia – HDP Južnej Kórei vzrástlo v prvom štvrťroku tohto roka o 3,3% v porovnaní s rovnakým štvrťrokom minulého roka. Medzikvartálne ide počas rovnakého obdobia tohto roka o nárast o 1,3 % v porovnaní s 0,5% rastom v predchádzajúcom štvrťroku a zároveň je v súlade s odhadmi.

Európa – Ceny priemyselných výrobcov v eurozóne klesli v apríli medziročne o 5,7 %, čo bolo viac ako prognózy o poklese o 5,1% a tiež menej v porovnaní s marcovým poklesom na úrovni 7,8%, čo je 12. mesiac ročnej deflácie výrobcov. Medzimesačne ide o pokles o 1% po revidovanom marcovom poklese o 0,5% a v porovnaní s odhadmi, ktoré predpokladali pokles o 0,5%.

USA – Súkromné ​​podniky pridali v máji na výplatnú listinu 152 000 zamestnancov, čo je najmenej za štyri mesiace a výrazne pod prognózami 175 000 a v porovnaní s aprílovou úrovňou 188 000. Sektor poskytujúci služby vytvoril 149 000 pracovných miest, najmä v obchode, doprave a verejných službách.

Prečítané: 390x

Správy a analýzy
Novinky
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
FP (20)
pred 17 hodinami

Investori sledujú v napätí výsledkovú sezónu: SAP prekonáva odhady, kým Ryanair stráca

FP (19)
pred dňom

Trhy na odlišnej ceste: Ázia a Európa reagujú rôzne na Bidenove odstúpenie

FP (18)
pred 4 dňami

Globálny výpadok ovplyvnil letectvo aj trhy, technologické akcie strácajú

FP (17)
pred 5 dňami

Sprísnené exportné obmedzenia USA a geopolitické napätie oslabujú akcie čipového priemyslu

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.