pred 3 týždňami

Ako Jackson Hole a rezignácia japonského premiéra oslabili americký dolár

money-1428587_1920

Guvernér americkej centrálnej banky Jerome Powell vyslal koncom minulého týždňa jasný odkaz. Inflácia musí vzrásť najmenej na dve percentá a nezamestnanosť musí zostať nízka. Federálny rezervný systém tak bude udržiavať fakticky nulové úrokové sadzby po dlhšiu dobu, než bolo doteraz obvyklé.

A k tomu je potrebné pripočítať pravdepodobné zosilnenie kvantitatívneho uvoľňovania, teda odkúpenie vládnych, prípadne korporátnych, dlhopisov práve americkou centrálnou bankou. Prejav Jerome Powella na pravidelnej konferencii centrálnych bankárov v mestečku Jackson Hole v americkom Wyomingu spôsobil pomerne výrazné oslabenie amerického dolára voči ostatným dôležitým menám.

Najviac však dolár stratil oproti japonskému jenu. Tu totiž prišiel ešte jeden impulz, tentokrát zo strany japonskej politickej scény. Svoju rezignáciu zo zdravotných dôvodov oznámil tamojší premiér Šinzó Abe, najdlhšie slúžiaci predseda vlády v histórii Japonska. Investori na tieto prakticky súbežné udalosti zareagovali presunom svojich aktív z dolára do japonského jenu. Dolárov voči jenu stratil viac ako percento a voči ostatným menám 0,7 percenta. Trhy tak čiastočne vsádzajú na to, že nový japonský premiér bude schopný prísť s takou hospodárskou politikou, ktorá japonskú ekonomiku naštartuje k rastu.

Prečítané: 289x

Správy a analýzy
Novinky
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
shutterstock_1446788873
pred 2 hodinami

J&J sa pripravuje na výrobu jednorazovej vakcíny COVID-19

shutterstock_620657588
pred dňom

Tesla Battery Day

shutterstock_1781735741
pred 5 dňami

TikTok a WeChat dostali od USA stopku

shutterstock_1282262089
pred týždňom

FED ponecháva sadzby nezmenené

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.