Americké akcie rástli druhý deň v rade, čo prinieslo k pokojnejšej atmosfére na trhoch, ktoré v posledných týždňoch zasiahli obavy zo sprísnenia menovej politiky.
Americké akcie rástli druhý deň v rade, čo prinieslo k pokojnejšej atmosfére na trhoch, ktoré v posledných týždňoch zasiahli obavy zo sprísnenia menovej politiky.
Absolútna správa:
Americké akcie rástli druhý deň v rade, čo prinieslo pokoj na trhy, ktoré v posledných týždňoch zasiahli obavy zo sprísnenia menovej politiky. Index S&P 500 tento mesiac zamieril k svojmu najväčšiemu dennému zisku, čím predĺžil utorňajšiu všeobecnú rally a technologické akcie teraz získali takmer polovicu svojich tohtoročných strát. Spoločnosti s veľkou trhovou kapitalizáciou viedli index Nasdaq 100 vyššie, pričom investori skupovali akcie spoločnosti Meta Platforms Inc. po ich štvordňovom poklese, ktorý zmazal asi tretinu z jej trhovej hodnoty. 10-ročný výnos amerických štátnych dlhopisov ustúpil z úrovní naposledy zaznamenaných v roku 2019 a po aukcii dlhopisov s rovnakou splatnosťou dosiahol minimá v seanse okolo 1,91 %. Investori sa snažia vyhodnotiť situáciu na trhu, nakoľko môžeme stále sledovať dobré hospodárske výsledky spoločností, ale na druhej starne panujú obavy z rýchleho stiahnutia stimulov z obdobia pandémie. Približne 76 % z 317 firiem z indexu S&P 500, ktoré oznámili hospodárske výsledky, prekonalo odhadované zisky, pričom zisky boli takmer o 6 % vyššie ako plánované úrovne. Očakáva sa však, že údaje z tohto týždňa ukážu, že inflácia v USA sa naďalej prehrieva, čo môže viesť k stávkam na agresívnejšie zvýšenie sadzieb centrálnou bankou v marci.
Investori zarobili na:
Spoločnosti Omnicom Group Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 14,19 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +6,46 %). Omnicom Group Inc. poskytuje reklamné, marketingové a firemné komunikačné služby. Agentúry spoločnosti, ktoré pôsobia na hlavných trhoch po celom svete, poskytujú komplexnú škálu služieb vrátane reklamy v tradičných médiách, riadenia vzťahov so zákazníkmi (CRM), vzťahov s verejnosťou a špeciálnej komunikácie.
Makro analýza a správy z ekonomiky:
Ročná miera inflácie v Kuvajte v decembri 2021 mierne vzrástla na 4,30 %, čo je najvyššia úroveň od októbra 2011, z 3,89 % v predchádzajúcom mesiaci. Thajská centrálna banka na svojom februárovom zasadnutí jednomyseľne ponechala svoju kľúčovú úrokovú sadzbu na rekordnom minime 0,5 % v súlade s trhovým konsenzom a uviedla, že pokračujúca akomodačná menová politika pomôže podporiť oživenie ekonomiky. Bank of Japan si zachová svoj akomodačný postoj, aby zabezpečila, že japonská ekonomika sa posilní dostatočne na to, aby miera inflácie dosiahla 2 % cieľ BoJ. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +0,94 %, Hang Seng +2,06 %, Nikkei 225 +1,08 %.
Miera nezamestnanosti v Portugalsku vzrástla v štvrtom štvrťroku 2021 na 6,3 % zo 6,1 % v predchádzajúcom období. Išlo o prvé zvýšenie miery nezamestnanosti od 3. štvrťroka 2020. Talianska priemyselná produkcia klesla v decembri 2021 o 1 % v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom, čo je najprudší pokles od mája, z nadol revidovaného nárastu o 1,9 % v predchádzajúcom mesiaci. Islandská centrálna banka zvýšila svoju kľúčovú úrokovú sadzbu o 75 bázických bodov na 2,75 % 9. februára 2022, čím sa sadzby na štvrtom zasadnutí v rade zvýšili na najvyššiu úroveň za dva roky, keďže pretrváva inflačný tlak poháňaný rastúcimi cenami nehnuteľností. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +1,81 %, CAC 40 +1,46 %, DAX +1,57 %.
Veľkoobchodné zásoby v USA medzimesačne vzrástli o 2,2 % na 789,4 miliardy dolárov v decembri 2021, z 1,7 % nárastu v predchádzajúcom mesiaci, čo je viac ako predbežný odhad, ktorý bol na úrovni 2,1 %. Zásoby ropy v USA klesli v týždni, ktorý sa skončil 4. februára, o 4,756 milióna barelov, po poklese o 1,046 milióna v predchádzajúcom období. Žiadosti o hypotéky v USA klesli o 8,1 % v týždni, ktorý sa skončil 4. februára, čo je najväčší pokles za takmer rok, keď sa kupujúci začali sťahovať zoči-voči rastúcim úrokovým sadzbám hypoték. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +0,86 %, S&P 500 +1,45 %, NASDAQ +2,08 %.
Prečítané: 967x
Aktuálny vývoj na amerických akciových trhoch naznačuje mierny vzostup futures pred očakávanými správami o zamestnanosti, čo vyvoláva zvedavosť investorov. Popritom ázijsko-tichomorské trhy vykázali zmiešané výsledky a Európa sledovala rast v sektore ropy a zemného plynu.
V najnovšom vydaní denného komentára z 3. októbra 2024 sa pozrieme na aktuálnu situáciu okolo Tesly, ktorá zaostáva za očakávaniami, predajné aktivity Berkshire Hathaway a pohyby na globálnych trhoch vrátane Ázie a Európy. Okrem toho si rozoberieme nedávne makroekonomické údaje a vplyv na rozhodnutia centrálnych bánk, ako aj aktuálnu situáciu na komoditných trhoch a v sektore služieb.
V dnešnom komentári sa pozrieme na udalosti, ktoré ovplyvnili vývoj indexov aj akcií. Najnovšie údaje o mzdách v USA poukázali na relatívne zdravý pracovný trh a miera nezamestnanosti v eurozóne zostala aj ďalší mesiac na nízkej úrovni, čím sa predĺžilo obdobie odolnosti na trhu práce v bloku. V rámci podnikových správ napríklad Nike a Tesla vykázali nižšie údaje než sa očakávalo. Navyše sa situácia na Blízkom východe zhoršila, keď Irán zaútočil na Izrael, čo ovplyvnilo aj ceny komodít.
Dnešné obchodovanie prinieslo ďalšie pozitívne správy pre európske a americké trhy, keď inflačné dáta v eurozóne a očakávania ďalšieho uvoľňovania menovej politiky zo strany Európskej centrálnej banky (ECB) a Federálneho rezervného systému (Fed) podporili rast akcií a pokles výnosov dlhopisov. Zároveň, geopolitické riziká a klesajúce ceny ropy ovplyvnili globálnu dynamiku na trhu s komoditami.
Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.