pred mesiacom

Akciové trhy dnes v červených číslach

shutterstock_396405022

Americké akcie počas dnešného obchodného dňa klesli, keď investori predpokladajú, že vplyv inflácie bude mať na zisky firiem a vyhliadky do budúcna väčší dopad. Hrozbou pre ceny aktív je vysoká inflácia, ktorá tlačí centrálne banky k ešte rýchlejšiemu sprísňovaniu menovej politiky.

Absolútna správa:

Akcie dostávali dnes na frak, najviac sa prepadli spotrebiteľské akcie. Keďže obavy z inflácie a slabé zisky tvrdo podkopávajú náladu na trhu, zatiaľ čo sme včera boli svedkami silného rastu všetkých akciových indexov dnes sa index Nasdaq 100 obchodoval so stratou viac ako 4% od včerajšieho uzatvorenia. Síce včerajšie makroekonomické údaje naznačujú, že spotrebitelia zatiaľ zvládajú zvýšenú infláciu dobre. Maloobchodníkom sa na druhej strane nedarí prekonávať prudko rastúce vstupné náklady. Neuspokojivé štvrťročné čísla maloobchodných gigantov Target a Lowe's dnes môžu práve signalizovať slabnúci trend rastu maloobchodných predajov a teda zníženie sebavedomia na maloobchodnom trhu do budúcna. Spoločnosť Target Corp. sa prepadla o viac ako 20 % po tom, ako znížila svoju prognózu zisku na ďalšie kvartáli. Akcie ďalších maloobchodných predajcov od Walmart Inc. po Macy's Inc. sa tiež obchodovali v červených číslach. Jedno z najdôležitejších odvetví v Európe automobilový priemysel a s tým spojený predaj nových vozidiel sa znižoval už desiaty mesiac po sebe, to poslalo akciové trhy v Európe do straty a dnešný obchodný deň všetky ukončili s viac ako 1% stratou, odvetvie sa naďalej zmieta v kríze kvôli prekážkam v dodávateľskom reťazci. Nervozita prevládala aj v Londýne , kde boli zverejnené výsledky inflácie, ktorá vzrástla na najvyššiu úroveň od roku 1982, a investori sa boja že by centrálne banky pristúpili k ešte rýchlejšiemu sprísňovaniu menovej politiky.

Investori zarobili na:

Spoločnosti TJX Companies, Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 7,15 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: 60,77 %). TJX Companies, Inc. je maloobchodný predajca oblečenia a domácej módy za nižšiu cenu v Spojených štátoch a na celom svete. Spoločnosť prevádzkuje maloobchodné koncepty za výhodnejšie ceny v USA, Kanade a Európe, ktoré ponúkajú široký sortiment značkového a dizajnérskeho tovaru.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Japonská ekonomika sa v 1. štvrťroku 2022 medzi kvartálne pokles o 0,2 %. Darilo sa ale priemyselnej produkcie v Japonsku, ktorá v marci 2022 medziročne vzrástla o 0,3%. Išlo o druhý mesiac rastu priemyselnej produkcie za sebou. Na medziročnej báze sa však priemyselná produkcia v marci znížila o 1,7 %. Priemerné ceny nových domov v 70 najväčších čínskych mestách vzrástli v apríli 2022 medziročne o 0,7 %. Išlo o najslabší nárast cien nových domov od októbra 2015. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -0,35 %, Hang Seng +0,20 %, Nikkei 225 +0,94 %.

V Spojenom kráľovstve v apríli vzrástla ročná miera inflácie na 9 %, trh očakával 9,1 % v predchádzajúcom mesiaci sme boli na úrovni 7%. Najväčší tlak na rast spôsobili náklady na bývanie. Predaj osobných automobilov v Európskej únii sa v apríli 2022 medziročne prepadol o 20,6 % v dôsledku pretrvávajúcich obmedzení v dodávateľskom reťazci. Ruská ekonomika v prvom štvrťroku 2022 medziročne rástla o 3,5 %, čo predstavuje zmiernenie rastu z 5 % v predchádzajúcom štvrťroku. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -1,36 %, CAC 40 -1,20 %, DAX -1,26 %.

Ročná miera inflácie v Kanade sa v apríli 2022 vyšplhala na 6,8 %, čo je najvyššia hodnota od januára 1991 a mierne prevyšuje trhové očakávania, ktoré boli na úrovni 6,7 %. Dôsledkom môže byť stále pretrvávajúca ruská invázia na Ukrajine, ktorá vyvíja tlak na ceny energií a komodít. Počet začatých stavieb rodinných domov v USA sa znížil o 7,3 % na 1 100 000. Trh s bývaním vykazuje známky ochladenia, keďže inflácia prudko stúpa, sadzby hypoték sú na 12-ročných maximách. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -3,56 %, S&P 500 -4,03 %, NASDAQ -4,73 %.

Prečítané: 232x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
shutterstock_210281686
pred 2 dňami

Akcie majú za sebou najlepší týždeň za posledný mesiac

shutterstock_1832846329
pred 3 dňami

Horšie makro výsledky v Európe a USA dnes vytvárali predajný tlak

shutterstock_1742384402
pred 4 dňami

Pretrvávajúca skeptickosť trhu

shutterstock_1034526682
pred 5 dňami

Výdych investorov po minulotýždenných prepadoch

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.