pred rokom

Akcie získavajú späť svoju stratenú pôdu

shutterstock_1722538372

Americké akcie sa aj dnes udržiavali rast aj napriek tomu, že technologické akcie po včerajšom výraznom náraste stratili dych a investori analyzovali najnovšie firemné výsledky. Dolár opäť rástol, zatiaľ čo euro pred hlasovaním o dôvere premiéra v Taliansku kleslo na minimá.

Absolútna správa:

Index S&P 500 vymazal časť strát, aj keď sa stále pohybuje ďaleko od denných maxím. Nasdaq 100 tiež uzavrel v kladných hodnotách. Spoločnosť Netflix Inc. vzrástla po tom, čo vykázala lepšie než očakávané zárobky, čím znížil rast konkurenčných streamovacích spoločností Walt Disney Co. a Paramount Global. Tesla Inc. vzrástla pred vyhlásením svojich ziskov, ktoré boli  zverejnené neskôr v stredu. Akcie rastú už tretí deň v dôsledku optimizmu počas výsledkovej sezóny a možno môžeme hovoriť aj o tom, že rastúce špekulatívne trhy dosiahli svoje dno. Zatiaľ čo táto diskusia pokračuje, analytici zo Sanforda C. Bernsteina tvrdia, že trhy ešte nečaká úplná kapitulácia a že akciové trhy majú to najhoršie tento rok už za sebou. Federálny rezervný systém na budúci týždeň pravdepodobne zvýši sadzby o celý percentuálny bod, čím posilní optimizmus a centrálna banka pristúpi k sprísneniu politiky odmeranejšie. Dolár posilnil voči väčšine. Medzitým sa Európska únia pripravuje na scenár, v ktorom Rusko zastaví vývoz plynu ako odvetu proti sankciám za jeho inváziu na Ukrajinu. Ruský prezident Vladimír Putin naznačil, že Európe začne dodávať plyn, ale varoval, že pokiaľ sa nevyrieši spor ohľadom sankcií, toky budú prísne obmedzené. Ropa West Texas Intermediate znížila straty a obchodovala sa okolo 104 dolárov za barel. Bitcoin rástol už tretí deň po sebe a prvýkrát za viac ako mesiac vzrástol nad 24 000 dolárov.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Generac Holdings Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o +8,08% (výkonnosť za posledných 5 rokov: +576,99 %). Generac Holdings Inc. vyrába automatické, stacionárne pohotovostné a prenosné generátory. Spoločnosť ponúka generátory na obsluhu rezidenčných, komerčných, priemyselných a telekomunikačných trhov.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Čínska ľudová banka ponechala svoje kľúčové sadzby pre pôžičky podnikom a domácnostiam pri júlovom stanovení stabilné, keďže centrálna banka sa snaží podporiť prebiehajúce hospodárske oživenie v dôsledku prepuknutia ochorenia COVID-19. Základná úroková sadzba jednoročného úveru (LPR) zostala nezmenená na úrovni 3,7 %; zatiaľ čo päťročná sadzba, referenčná pre hypotéky, zostala na úrovni 4,45 %. Rada minulý týždeň predĺžila splatnú jednoročnú strednodobú úverovú facilitu (MLF) pri nezmenenej sadzbe 2,85 % už šiesty mesiac po sebe. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +0,34 %, Hang Seng +1,11 %, Nikkei 225 +2,67 %.

Ročná miera inflácie v Spojenom kráľovstve sa v júni 2022 zvýšila na 9,4 %, čo je najvyššia miera od roku 1982 a mierne nad prognózami trhu, ktoré očakávali hodnotu 9,3 %. Najväčší cenový tlak spôsobili ceny motorových palív, ktoré vzrástli o rekordných 42,3 %. Druhý najväčší príspevok k rastu mali ceny potravín , ktoré sa zvýšili o 9,8 %. Rýchlejšie rástli aj ceny bývania a energií o 19,6 %. Na druhej strane mierne pomalším tempom rástli ceny v oblasti rekreácie a kultúry o 4,8 %. V porovnaní s predchádzajúcim mesiacom sa spotrebiteľské ceny zvýšili o 0,8 %, pričom predpovede boli na hodnote 0,7 %. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne:  Eurostoxx 50 -0,06 %, CAC 40 -0,27 %, DAX -0,20 %.

Ročná miera inflácie v Kanade vzrástla v júni 2022 na 8,1 %, čo je najviac od januára 1983, no pod očakávaniami trhu, ktoré počítali s hodnotou 8,4 %. Ceny rástli rýchlejším tempom v doprave o 16,8 % , keďže vyšší globálny dopyt po energii viedol k prudkému nárastu cien benzínu o 54,6 %. CPI rástol aj v oblasti rekreácie a vzdelávania o 6,3 %. Inflácia medzitým zostala v oblasti potravín na 8,8%. Bez započítania benzínu sa spotrebiteľské ceny medziročne zvýšili o 6,5 %. Spotrebiteľské ceny na mesačnej báze vzrástli o 0,7 %, čo je menej, ako sa očakávalo, a to o 0,9 %. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +0,15 %, S&P 500 +0,63 %, NASDAQ +1,58 %.

Prečítané: 595x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
FXPRO 11.12.2023
pred 3 hodinami

Napätie na Finančných Trhoch pred kľúčovými správami a rozhodnutiami centrálnych bánk

FX Pro
pred 3 dňami

Spotrebiteľská nálada v USA stúpa, keďže sa rozptyľujú obavy z inflácie

Shutterstock_2397690145
pred 4 dňami

Technologickí giganti rastú vďaka pokračujúcej eufórií z umelej inteligencie

Shutterstock_Forexpro
pred 5 dňami

Slabé dáta z trhu práce v USA

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.