pred 3 mesiacmi

Akcie rastú po správach o nezamestnanosti v USA

shutterstock_1185533074

Technologické akcie dnes podporili rast na akciovom trhu v USA po zverejnení dobrých správ z trhu práce.

Absolútna správa:

Technologické spoločnosti dnes viedli k odrazu akciový trh po tom, ako boli zverejnené dobré výsledky z trhu práce. Žiadosti o podporu v nezamestnanosti klesli v minulom týždni na nové post pandemické minimá, čo znovu vyvolalo na trhoch optimizmus ohľadom ekonomického oživenia. Index Nasdaq sa vyšplhal na dvojtýždňové maximá. Ťahúňmi rastu boli veľké technologické spoločnosti ako Apple Inc., Microsoft Corp. a Tesla Corp. Európske akcie sa taktiež odrazili od dvojtýždňového minima, k nárastu viedli automobilky a firmy poskytujúce finančné služby. Posledná správa o pracovných miestach v USA prichádza po rastúcich obavách, že rýchlejšia inflácia prinúti úrady zmierniť stimuly, ktoré v posledných zasadnutiach ovplyvnili rizikové aktíva. A po tom, ako zápisnica z posledného stretnutia Federálneho rezervného systému ukázala, že niektorí úradníci by boli na nadchádzajúcich stretnutiach otvorení diskusii o obmedzení nákupu vládnych dlhopisov, ak by americká ekonomika pokračovala v rýchlom pokroku.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Enphase Energy Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 8,53 % (výkonnosť za posledných 5 rokov:  +7 565,95 %). Dôvodom prudkého rastu ceny akcií bolo udelenie investičného odporúčania od investičnej banky Goldman Sachs na nákup akcií spoločnosti. Spoločnosť Enphase Energy Inc. vyrába solárne riešenia. Spoločnosť ponúka riešenia na zvýšenie produktivity a spoľahlivosti solárnych modulov.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

V apríli došlo k zvýšeniu exportu japonskej ekonomiky, ktorý sa zvýšil o 38 %, čo bolo nad očakávaniami trhu. Miera nezamestnanosti v Hong Kongu klesla v apríli medzimesačne o 0,4 % na úroveň 6,4 %. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +0,27 %, Hang Seng -0,50 %, Nikkei 225 +0,19 %.

Export nemeckej ekonomiky do USA, ktoré je ich druhým najväčším exportným partnerom, stúpol v apríli medziročne o 60,4 % na hodnotu 10,1 mld. EUR. Slovenská miera nezamestnanosti v apríli stagnovala na hodnote 8 %, pričom odhad trhu bol na úrovni 7,9 %. Dnes došlo k podpísaniu doteraz najväčšieho kontraktu na dodanie vakcín proti koronavírusu od spoločnosti Pfizer/BioNTech pre Európsku úniu. Tento kontrakt by mal zabezpečiť približne 1,8 miliardy dávok vakcíny, ktoré budú dodané počas nasledujúcich rokov. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +1,60 %, CAC 40 +1,29 %, DAX +1,70 %.

Počet žiadostí o podporu v nezamestnanosti v USA klesol v minulom týždni na 444 000, čo bol lepší výsledok ako sa očakávalo. Očakávania boli na úrovni 450 000 žiadostí. Spojené štáty americké neuvalia sankcie na firmu Nord Stream 2, ktorá pracuje na výstavbe ropovodu medzi Ruskom a Nemeckom. Výnosy na 10 ročných amerických dlhopisoch dnes oslabujú po včerajšom raste, ktorý zaznamenali po zverejnení záznamu z aprílového zasadnutia Fedu. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones + 0,55 %, S&P 500 +1,06 %, NASDAQ +1,77 %.

Prečítané: 375x

Správy a analýzy
Novinky
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
shutterstock_1608843100
pred 14 hodinami

Biden žiada zníženie skleníkových plynov

shutterstock_1912327381
pred dňom

Americké maloobchodné tržby zaznamenali rast

shutterstock_618634256
pred 2 dňami

Nastane v EU energetická kríza?

shutterstock_1312278149
pred 3 dňami

FED pravdepodobne nebude musieť znižovať nákupy agresívne

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.