pred mesiacom

Akcie Raiffeisen klesajú, pretože USA vyšetrujú jej obchody s Ruskom

shutterstock_1787474054

Akcie Raiffeisen Bank International AG klesli po zverejnení informácie, že USA preverujú jej platobný styk v Rusku, v ktorom rakúsky veriteľ pokračuje aj rok po invázii Moskvy na Ukrajinu.

Absolútna správa:

Veriteľ so sídlom vo Viedni v piatok neskoro večer uviedol, že americký Úrad pre kontrolu zahraničných aktív si vyžiadal informácie o tomto subjekte. Raiffeisen sa v pondelok prepadla až o 8,6 %, keďže vyšetrovanie zvýšilo tlak na rakúskeho veriteľa, aby našiel riešenie pre svoju najziskovejšiu dcérsku spoločnosť. Akcie Raiffeisen o 13:47 vo Viedni klesli o 7,5 %, čo bol najhorší výsledok v indexe európskych veriteľov agentúry Bloomberg. Analytici Exane BNP znížili svoje odporúčanie na akcie na neutral z odporúčania outperform. Raiffeisen už skôr uviedla, že zvažuje všetky možnosti vrátane starostlivo riadeného odchodu z Ruska. Bude však mať problém nájsť kupcov pre ruské aktíva a musela by akceptovať výraznú diskontnú sadzbu. Účtovná hodnota jednotky bola na konci roka 2022 nižšia ako 1 miliarda eur, uviedol výkonný riaditeľ Johann Strobl. Banka zatiaľ vyčkáva, kumuluje zisky v tejto jednotke, ale zároveň upravuje niektoré ciele riadenia, aby zohľadnila obmedzenia pohybu kapitálu. V minulom roku znížila svoj ruský objem úverov o 30 %. Medzinárodné sankcie a ruská regulácia znamenajú, že nemôže previesť dividendy z dcérskej spoločnosti do svojej centrály vo Viedni.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Air Liquide, ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 1,78 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +80,41 %). Air Liquide SA prostredníctvom svojich dcérskych spoločností celosvetovo vyrába a predáva priemyselné a zdravotnícke plyny vrátane tekutého dusíka, argónu, oxidu uhličitého a kyslíka. Spoločnosť vyrába aj zváracie, potápačské a technicko-zdravotnícke vybavenie. Air Liquide predáva svoje produkty po celej Európe, Spojených štátoch, Kanade, Afrike a Ázii.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Indonézia dosiahla vo štvrtom štvrťroku 2022 prebytok bežného účtu platobnej bilancie vo výške 4,27 miliardy USD, čo predstavuje nárast oproti 1,51 miliardy USD v rovnakom štvrťroku predchádzajúceho roka a poukazuje na šiesty po sebe nasledujúci štvrťrok prebytku vo výške 1,3 % HDP krajiny. Izraelská centrálna banka zvýšila hlavnú úrokovú sadzbu na 4,25 %. Trhové očakávania boli 4,00 %. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +2,45 %, Hang Seng +0,81 %, Nikkei 225 +0,07 %.

Ročná miera inflácie vo Fínsku v januári 2023 klesla na 8,4 % z 9,1 % v predchádzajúcich dvoch mesiacoch. Išlo o najnižšiu hodnotu od októbra minulého roka. V roku 2022 bola priemerná miera inflácie vo Fínsku na úrovni 7,1 %. Ceny výrobcov v Poľsku sa v januári 2023 medziročne zvýšili o 18,5 %, čo predstavuje spomalenie rastu z 20,5 % v predchádzajúcom mesiaci. Išlo o najnižšiu úroveň od februára 2022. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne:  Eurostoxx 50 -0,05 %, CAC 40 -0,14 %, DAX +0,02%.

Podľa stratégov JPMorgan Chase & Co. sa investori do akcií, ktorí sa stali príliš optimistickými, pokiaľ ide o ekonomický výhľad, pripravujú na sklamanie. Po agresívnej kampani Federálneho rezervného systému na zvyšovanie sadzieb je ešte príliš skoro hovoriť o recesii. Najmä preto, že vplyv menovej politiky na ekonomiku môže mať oneskorenie jeden až dva roky. Nová služba Meta Verified pre Facebook a Instagram umožní používateľom pripojiť sa k celebritám a iným verejne známym osobnostiam, ktoré majú modrú kontrolu potvrdzujúcu ich totožnosť, a to od 11,99 USD mesačne, uviedla spoločnosť vo vyhlásení. Americké burzy dnes zostali zatvorené z dôvodu sviatku.

Prečítané: 278x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
Shutterstock_2278083105 (2)
pred 6 hodinami

Pondelok nádeje

Shutterstock_574713295 (1)
pred 3 dňami

Oživenie bánk pozdvihlo akcie, ktoré sa obávajú recesie

Shutterstock_704695771 (3)
pred 4 dňami

Centrálna banka Anglicka zvýšila úrokové sadzby o 25 bázických bodov

Shutterstock_2152413597
pred 5 dňami

Fed zvýšil sadzby o 25 bázických bodov

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.