pred mesiacom

Akcie počas dňa rástli a investori sa pripravovali na vyhlásenia výsledkov najväčších spoločností

shutterstock_1798014844

Americké akcie rástli popri tom, ako investori čakali na zverejnenie ziskov od niektorých z najväčších svetových spoločností a zvažujú, či Federálny rezervný systém po vyhodnotení slabých ekonomických údajov spomalí tempo zvyšovania úrokových sadzieb.

Absolútna správa:

Index S&P 500 rástol s podporou zdravotníckych spoločností, ktoré sú považované za defenzívne voľby, keď sú akcie volatilné. Čínske akcie kótované v USA sa prepadli po páde akciového indexu tejto krajiny, keď prezident Si Ťin-pching upevnil svoju moc. Medzi megacap spoločnosti, ktoré majú tento týždeň vykázať zisk, sú Alphabet Inc., Microsoft Corp. a Meta Platforms Inc. Zisky zostávajú v centre pozornosti, pričom investori majú pochybnosti o tom, či spoločnosti, ktoré  najviac prispievajú k rastu zisku pre index S&P 500, dokážu dosahovať zisky s maržami obmedzujúcimi infláciu. Politika Fedu je ďalším kľúčovým zameraním investorov. Piatkové komentáre prezidentky Fedu v San Franciscu Mary Dalyovej prispeli k predbežnému optimizmu, že centrálna banka by sa mohla pokúsiť spomaliť tempo zvyšovania sadzieb po široko očakávanom veľkom zvýšení na svojom ďalšom zasadnutí. Pondelkové údaje naznačili, že sprísnenie Fedu začína zasahovať do ekonomiky, pričom ukazovatele nákupných manažérov ukazujú, že zvyšovanie sadzieb už ovplyvnilo sektor služieb a výroby. Silný dolár rástol aj počas prvého dňa v týždni a ceny plynu pre európsky trh sa prvýkrát od júna ocitli na 100 EUR/MWh.

Investori zarobili na:

Spoločnosti  HCA Healthcare, Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 6,97 %  (výkonnosť za posledných 5 rokov: +164,80 %). HCA Healthcare, Inc. ponúka služby zdravotnej starostlivosti. Nemocnica poskytuje diagnostiku, liečbu, poradenstvo, ošetrovateľstvo, operácie a ďalšie služby, ako aj lekárske vzdelávanie, centrum zdrojov pre lekárov a školiace programy.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Predbežný odhad ukázal, že au Jibun Bank Japan Manufacturing PMI v októbri 2022 klesol na 50,7 bodov z konečných 50,8 bodov v septembri. Najnovšie údaje poukázali na najslabšie tempo expanzie vo výrobnom sektore od poklesu zaznamenaného v januári 2021 uprostred rastúcich ekonomických protivietorov. Produkcia aj nové objednávky klesali už druhý mesiac po sebe v dôsledku rýchlejšieho poklesu nových exportných objednávok. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 -2,93 %, Hang Seng -6,36 %, Nikkei 225 +0,31 %.

S&P Global/CIPS UK Manufacturing PMI klesol v októbri 2022 na 45,8 bodov zo 48,4 bodov v predchádzajúcom mesiaci a výrazne pod očakávaniami trhu 48 bodov, ukázal predbežný odhad. Išlo o najnižšiu hodnotu od mája 2020, ktorá sa vyznačuje prudkým poklesom produkcie v dôsledku pretrvávajúcich obmedzení ponuky a nižšieho dopytu. Britskí výrobcovia zároveň po prvý raz od decembra 2020 zaznamenali pokles pracovných miest. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne:  Eurostoxx 50 +1,47 %, CAC 40 +1,59 %, DAX +1,58 %.

Celkový predaj z výroby v Kanade sa v septembri 2022 medzimesačne znížil o 0,5 %, po 2 % poklese v auguste, ukázal predbežný odhad. Bol to piaty mesiac po sebe klesajúcich tržieb, pričom najväčší pokles zaznamenali dopravné zariadenia a ropné a uhoľné produkty. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones +1,35 %, S&P 500 +1,20 %, NASDAQ +0,86 %.

Prečítané: 198x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
shutterstock_2019570908
pred 22 hodinami

Neutrálne zakončenie týždňa

shutterstock_2152070871 (5)
pred 2 dňami

Predstavitelia Americkej centrálnej banky dospeli k záverom

shutterstock_182881202
pred 3 dňami

OECD chce aby centrálne banky naďalej zvyšovali úrokové sadzby

shutterstock_1629245527
pred 4 dňami

Americké akcie klesali po komentároch prezidentky Fedu a možných obmedzeniach v Číne

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.