pred mesiacom

Akcie AMD a Eli Lilly sa prepadli, Alphabet rástol vďaka reklame. Zlato dosiahlo nové maximum.

Shutterstock_2078953336

Predposledný októbrový deň priniesol na medzinárodné trhy ďalšie správy. V komentári sa pozrieme na hospodárske výsledky spoločností, vrátane AMD a Alphabetu, pričom sa neskôr očakávajú ďalší členovia „Veľkolepej Sedmičky“. Predvolebná nervozita v USA spôsobila rast cien bezpečných prístavov, zlata a striebra.

Absolútna správa

Stredajší obchodný deň otvorili akciové indexy na relatívne stabilnej úrovni, keďže investori sa zameriavali najmä hospodárske výsledky spoločností. S&P 500 mal hodnotu 5 826 bodov, technologický Nasdaq 18 713 a Dow Jones sa posunul na 42 222 bodov. V rámci hospodárskych výsledkov, materská spoločnosť Googlu, Alphabet znížila zisky z premarketu na 5 %, keďže jej výsledky prekonali očakávania, pričom rástli najmä príjmy z reklám. Akcie AMD klesli o 9 %, Eli Lilly zaznamenala 14 % pokles a Qorvo, ktorého zákazníkom je aj Apple, sa prepadol o 23 %, keďže ich výsledky a odhady do budúcnosti ďaleko zaostali za očakávaniami investorov. Po uzatvorení trhu sa očakávajú údaje hospodárenia gigantov Microsoftu a Mety. Prepad o 32 % zaznamenal výrobca informačných technológií Super Micro Computer, pretože ich registrovaná účtovná firma rezignovala kvôli obavám o transparentnosť spoločnosti. Európske indexy STOXX 600 a STOXX 50 počas dňa klesali, pričom stratili približne 1 % a pred 15:00 sa nachádzali na úrovni 510, resp. 4 872 bodov. Švajčiarska banka UBS klesla o viac ako 5 % aj napriek pozitívnym hospodárskym výsledkom, nemecká automobilka Volkswagen vzrástla o asi 2 % aj napriek 42 % poklesu príjmov. Zmiešané výsledky technologických spoločností v USA, očakávané voľby v USA, dodatočné clá EÚ na dovezené čínske autá ako aj nadchádzajúce zasadnutie japonskej centrálnej banky ovplyvnili ázijské obchodovanie. Kým Shanghai Composite Index klesol o 0,6 %, hongkonský Hang Seng o 1,6 % a kórejský Kospi o 0,9 %, japonský Nikkei 225 a Topx uzavreli vyššie o približne 1 %. Na komoditnom trhu, zlato dosiahlo v priebehu dňa nové historické maximum na 2 788 USD, v prípade futures to bolo 2 800 USD, striebro sa opäť priblížilo k 12-ročnému maximu, keďže obchodníci sú čoraz viac nepokojní pred nadchádzajúcimi prezidentskými voľbami. Oba vzácne kovy neskôr zisky trocha znížili. Bitcoin mal úroveň viac ako 72 000 USD. Ropa v poobedných hodinách vzrástla, keďže zásoby Amerického ropného inštitútu vykázali pokles. Futures na ropu WTI sa obchodovali na cene 68 USD, zatiaľ čo kontrakty na ropu Brent mali hodnotu 71 USD.

Makroekonomické údaje

Európa – Podľa predbežných údajov, HDP v 3. štvrťroku 2024 v hlavných krajinách eurozóny vzrástlo. Ekonomika Francúzska vzrástla o 0,4 % a prekonala prognózy, pričom medziročne ide o nárast o 1,3 %. V Španielsku ide o nárast o 0,8 %, tiež viac ako očakávania, s medziročným rastom 3,4 %, v prípade Nemecka ide o štvrťročný 0,2 % nárast, čím sa vyhlo recesií, avšak v medziročnom vyjadrení klesla o 0,2 %. Taliansko HDP zostalo na rovnakej úrovni ako 2. kvartál, ale vzrástlo o 0,4 % v porovnaní s rokom 2023. V rámci celej eurózony, HDP vzrástlo o 0,4 %, čo je najsilnejší rast za 2 roky ako ukázali predbežné čísla, s medziročným rastom 0,9 %. Podľa predbežných odhadov, ročná miera inflácie v Nemecku sa v októbri 2024 zrýchlila na 2 %, čo je najviac za tri mesiace, v porovnaní s 3,5 ročným minimom 1,6 % v septembri a bola nad odhadmi. Podobne na tom bolo aj Španielsko, ktorého ročná miera inflácie vzrástla na 1,8 %, čo však bolo v súlade s očakávaniami.

Ázia – Index spotrebiteľskej dôvery v Japonsku klesol v októbri 2024 na 36,2 zo septembrového päťmesačného maxima 36,9 a pod trhové prognózy 37. Najnovšie údaje znamenali najnižšiu spotrebiteľskú morálku od mája, keďže nálada domácností sa oslabila vo všetkých komponentoch: rast príjmov, zamestnanosť, ochotu nakupovať tovar dlhodobej spotreby a celkové živobytie.

USA – americké súkromné ​​podniky pridali v októbri 2024 na výplatnú listinu 233 000 zamestnancov, čo je najviac od júla 2023, po septembrovom náraste o 159 000 a oveľa viac, ako bol odhad na úrovni 115 000. Medzitým ročný prírastok miezd ľudí, ktorí zostali v zamestnaní, klesol na 4,6 %, čo pokračovalo v dvojročnom spomalení. V prípade osôb, ktoré zmenili zamestnanie, sa rast miezd spomalil na 6,2 %. Podľa predbežných odhadov, ekonomika USA v 3. štvrťroku 2024 anualizovane vzrástla o 2,8 %, čo bolo menej ako 3 % v 2. štvrťroku a ako predpovede na úrovni 3 %. Osobné výdavky sa zvýšili najrýchlejším tempom od 1. štvrťroka 2023, čomu prispel 6 % nárast spotreby tovarov a výrazné výdavky na služby. Jadrové ceny PCE, ktoré sú preferovaným meradlom základnej inflácie Fedu, vzrástli v 3. štvrťroku 2024 medzikvartálne o 2,2 %, čím podľa predbežných odhadov mierne prekonali očakávania trhu na úrovni 2,1 %.

Prečítané: 217x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
Shutterstock_no (12)
pred dňom

Americké indexy začali s rastom, čaká sa na údaje o pracovných miestach

Shutterstock_no (11)
pred 2 dňami

Bitcoin na historickom vrchole: Trhy reagujú na nový rekord a nomináciu šéfa SEC

Shutterstock_2478408803
pred 3 dňami

Technologické akcie podnietili k rastu americké indexy. Politické napätie rezonuje Európou a Áziou.

Shutterstock_no (10)
pred 4 dňami

Západné trhy sa nachádzajú v červených číslach, kým ázijské a európske v zelených

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.