pred 3 mesiacmi

Airbus vstupuje na trh s nákladnými lietadlami

shutterstock_347534417

Airbus začne už budúci mesiac prijímať objednávky na nákladnú verziu svojho dopravného lietadla A350, čo znamená novú konkurenciu pre Boeing.

Absolútna správa:

Airbus má v úmysle začať prijímať objednávky na nákladnú verziu svojho A350 už budúci mesiac, čo bude výzvou pre dominanciu spoločnosti Boeing na trhu jednoúčelových nákladných lietadiel. Európsky výrobca lietadiel hovoril s viac ako tuctom potenciálnych zákazníkov a v najbližších týždňoch sa bude usilovať o povolenie predstavenstva na uvedenie nového lietadla na trh, pokiaľ bude mať dostatok objednávok. Ísť po Boeingu na trhu nákladnej dopravy by znamenalo pre Airbus zásadný strategický krok, ktorý by vytvoril tlak na jeho rivala v segmente, v ktorom sa americký výrobca dlhodobo drží na vrchole. Výkonný riaditeľ Guillaume Faury pre Bloomberg News v apríli oznámil, že chce vyzvať Boeing a že A350, moderné a ľahké lietadlo s krídlami a trupom z uhlíkových vlákien, by bolo „silným kandidátom“ na nákladnú dopravu. Nákladná verzia by mala vychádzať z upravenej A350-900 a môže byť o niečo dlhšia ako verzia pre cestujúcich. Zabezpečenie regulačných schválení a uvedenie do prevádzky by malo trvať niekoľko rokov. Hovorca Airbusu uviedol, že spoločnosť so svojimi zákazníkmi vždy diskutuje o nových výrobkoch a „nie všetky štúdie uzrú svetlo sveta“. Existujú však určité obavy, že súčasná úroveň dopytu po špecializovaných nákladných lietadlách ustúpi po návrate leteckej dopravy, pretože bude k dispozícii väčšia kapacita pre tovar prepravovaný v útrobách osobných prúdových lietadiel.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Catalent Inc., ktorej akcie vzrástli počas dnešného obchodného dňa o 3,03 % (výkonnosť za posledných 5 rokov: +357,33 %). Spoločnosť Catalent poskytuje technológie dodávania a vývojové riešenia pre lieky, biologické látky a výrobky pre zdravie spotrebiteľa.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Spotrebiteľská inflácia v Číne vzrástla v máji z 0,9 % na 1,3 % oproti očakávaniam trhu na úrovni 1,6 %. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: CSI 300 +0,08 %, Hang Seng -0,13 %, Nikkei 225 -0,35 %.

EÚ hrozí Veľkej Británii clami a kvótami kvôli obchodu so Severným Írskom. Boris Johnson vydal varovanie pred rastúcimi infekciami koronavírusu po tom, čo sa denný počet prípadov zvýšil o viac ako 7 000 menej ako týždeň predtým, ako sa má rozhodnúť, či ďalej zmierni pravidlá lockdownu. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,02 %, CAC 40 +0,19 %, DAX -0,38 %.

Bank of Canada dnes rozhodla o ponechaní hlavnej úrokovej sadzby na úrovni 0,25 % v súlade s očakávaniami. Zásoby ropy v USA klesli predchádzajúci týždeň o 5,241 mil. barelov, očakával sa pokles iba o 2,036 mil. barelov. Prezident USA Biden zruší a nahradí exekutívne príkazy exprezidenta Trumpa, ktoré chceli zakázať aplikáciu TikTok. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones -0,44 %, S&P 500 -0,18 %, NASDAQ -0,09 %.

Prečítané: 362x

Novinky
Správy a analýzy
Zdielať tento článok na Twitter Linkedin Facebook
Comments
shutterstock_1608843100
pred 14 hodinami

Biden žiada zníženie skleníkových plynov

shutterstock_1912327381
pred dňom

Americké maloobchodné tržby zaznamenali rast

shutterstock_618634256
pred 2 dňami

Nastane v EU energetická kríza?

shutterstock_1312278149
pred 3 dňami

FED pravdepodobne nebude musieť znižovať nákupy agresívne

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Upozornenie na riziká: Obchodovanie s menami a s nástrojom „Contracts for Difference“ (CFD) je značne špekulatívne a vyznačuje sa významným rizikom straty. Toto obchodovanie nie je vhodné pre všetkých investorov. Pred zahájením obchodovania sa preto uistite, že týmto rizikám plne rozumiete.