Sadzby Všetky články ›

Bill Gross: Fed môže zastaviť znižovanie inflácie

D.B., forexpro.sk, 17.12.2014 14:14

Bill Gross, ktorý ešte pred vstupom do spoločnosti Janus Capital Group (v septembri) viedol najväčší dlhopisový fond na svete, povedal, že Federálny rezervný systém sa môže stať viac "holubičím" (proti zvyšovaniu sadzieb) po tom, čo cena ropy v posledných týždňoch razantne prepadla.

Gross v rozhovore pre agentúru Bloomberg s Tomom Keenom poznamenal, že Federálny rezervný systém bude musieť brať "do úvahy" nižšie ceny ropy. "Myslím, že sa pohybuje smerom k holubičiemu postoju vzhľadom k tomu, čo trh očakáva v priebehu niekoľkých dní."

Podobné:

Skutočne "šokujúci" pohyb dolára môže prísť v priebehu niekoľkých mesiacov

Nové spoliehanie sa na abnormálne prostriedky centrálnych bánk

Základné ceny ropy v USA klesli pod 60 amerických dolárov za barel a prišli aj ďalšie straty na základe toho, že Medzinárodná agentúra pre energiu znížila celosvetovú predpoveď dopytu. Urobila to po štvrtýkrát za posledných päť mesiacov.  Gross poznamenal, že ak inflácia nebude vykazovať známky blížiace sa 2 percentnému cieľu FEDu, jeho predstavitelia určite nebudú v žiadnom zhone, aby vykonali zvyšovanie úrokových sadzieb.

Gross ďalej poznamenal: "Prečo by mali meniť svoju rétoriku, ktorú používajú už dlhé obdobie, keďže samotné USA nečelia deflácií, ale dizinflácií a už vôbec inflácia nejde v smere ich 2 percentnému cieľu."

Gross, ktorý spoluzakladal Pacific Investment Management Co. v roku 1971 a opustil firmu 26.septembra k tomu, aby riadil neobmedzený dlhopisový fond pre Janus ďalej povedal: „Prudký pokles cien ropy vystrašil trhy a zmenil vnímanie bonity veľkého množstva firiem a krajín.“

„Malé dvere“

Gross ďalej poznamenal: "Keď peniaze s pákovým efektom vykonávajú pohyby a snažia sa hľadať útočisko, v podstate trh čelí prudkým pohybom cien "a tým firemné dlhopisové trhy, najmä v oblasti vysoko-výnosných dlhopisov čelia "veľmi nízkej likvidite," ... "Každý sa snaží pretiahnuť cez veľmi malé dvere."

Podobné:

Bill Gross varuje svetové trhy!

Firma predpovedajúca krach v 1929 vydala svoju predpoveď na rok 2015

Gross aktuálne vedie svoj pomerne malý fond s názvom Janus Global Unconstrained Bond Fund, ktorý sa od jeho nástupu rozrástol na 1,2 miliardy dolárov z 13 miliónov dolárov mu umožňuje väčšiu flexibilitu, než to bolo vo väčších finančných fondoch spoločnosti Pimco. Gross už viedol Pimco Total Return Fund o veľkosti 162,8 miliardy dolárov, ktorý dosiahol svoj vrchol v apríli roka 2013 na úrovni 293 miliárd dolárov.

Gross nakoniec poznamenal: „Americká ekonomika stále čelí "veľkému pákovému efektu", čo má vplyv na lacné financovanie, ktoré môžu poslať rovnovážnu úrokovú sadzbu na úplne iné miesta.“

Zdroj: WSJ, Bloomberg

Prečítané: 17264 x Poslať na email TlačiťDočítali ste sa až sem? Súhlasíte s našimi analytikmi alebo máte odlišný názor? Obchodujte Vaše myšlienky a názory na trhu. Otvorte si účet u renomovaných brokerov.


Autor:
Ochrana proti robotom:
Captcha
 

Komentovať možete aj pomocou svojho facebook účtu