Sadzby Všetky články ›

QE v ECB: Situácia Nemecka je v celej Európe veľmi zložitá

D.B., forexpro.sk, 04.12.2014 13:57

 

"Chudák, staré Nemecko. Je príliš veľké pre Európu, príliš malé pre celý svet."

V tomto slávnom vyjadrení bývalého amerického ministra zahraničia Henryho Kissingera je stále pravda.

V súčasnej dobe, Nemeckí politici a Bundesbank (Nemecká Centrálna Banka) sú dvomi najväčšími prekážkami smerom k väčším finančným stimulom v Európe, ktorý (ak by bol schválený) by mohol vykonať revitalizáciu ochabujúcej ekonomiky tohto kontinentu.

Podobné: Úrokové sadzby ECB sú pre Nemecko príliš nízke

Nemecko je dôsledne proti ďalšiemu monetárnemu stimulu, ako proti zníženiu úrokových sadzieb a tak kvantitatívnemu uvoľňovaniu, čo je stratégia, ktorá by mala zatlačiť investorov smerom od bezpečných štátnych dlhopisov a nasmerovať ich do firemných dlhopisov a akcií . Nemeckí úradníci sú taktiež jednoznačne proti benevolentnejším rozpočtovým cieľom, ktoré by taktiež mohli podporiť ekonomiky.

Táto konzervatívna stratégia V Nemecku môže fungovať - čo teda nemusí znamenať nutnosť kvantitatívneho uvoľňovania (aj keď rast Nemecka je pomalý, ale nezamestnanosť je na rekordne nízkej úrovni) - ale nie je dobrým znamením pre ďalšie problémové ekonomiky v miestach, ako je Španielsko, Taliansko a Grécko.

Problém je v tom, že všetky krajiny eurozóny sú viazané na jednotnú menu eura, tým pádom všetci musia akceptovať rovnakú politiku.

Bohužiaľ, pre Španielsko, Taliansko, Grécko a ďalšie, Európska centrálna banka je postavená na nemeckých základoch a pracuje veľmi obozretne.  Christian Odendahl z Centra pre európske reformy vysvetľuje:

ECB bola modelovaná na nemeckých základoch Bundesbanky. V dôsledku toho, že bola jednou z najviac politicky nezávislých centrálnych bánk sveta; jej mandát je úzko zameraný na cenovú stabilitu; ktorý k rozhodovaniu príliš do úvahy neberie širšie hospodárske ciele, ako je nezamestnanosť. Ostatné centrálne banky, ako Fed pri rozhodovaniach tento makroekonomický údaje sledujú. ECB je de facto obmedzenejšia ako ostatné centrálne banky, pretože kontroverzné opatrenia môžu viesť k zložitým politických a právnym bojom, zahŕňajúce 18 (čoskoro to bude 19) krajín. Jej nastavenie a filozofie sú teda "Nemecké", to znamená, že konzervatívne a opatrné.

Súvisiace: Zamestnanci ECB sa s 3-ročným meškaním sťahujú do novej centrály

V skratke: Rastie napätie medzi Nemeckom a časťami Eurozóny, ktoré žiadajú väčšie podnety, ako aj taliansky premiér Matteo Renzo, ktorí im v regióne čiastočne dáva za vinu nulový rast ekonomiky a inflácie.

Je ťažké pre Nemecko cítiť sa zle, keďže ako krajina nechcela ani prijatie eura. V 90.rokoch, pred zavedením eura, nemecké prieskumy verejnej mienky nepodporili prijatie novej meny. Euro bolo oficiálne prijaté až v roku 1999, a to bez súhlasu európskych občanov v referende. Iba Dánsko a Švédsko vykonali hlasovanie. Avšak obe krajiny ho odmietli.

V nižšie uvedenej tabuľke môžete vidieť, že nemecká podpora eura (šedá línia) zostáva pod podporou od Európy ako celku (čierna čiara) v rokoch 1990 a 2011, s výnimkou roka 2007.

K dispozícii sú taktiež určité historické dôkazy o tom, ako vtedajšej západný nemecký kancelár Helmut Kohl bol zatlačený bývalým francúzskym prezidentom Françoisom Mitterrandom pre prijatie eura.

Podobné:

„Investori skúste s ECB v roku 2015 nebojovať“ : Société Générale

Údaje Eurozóny pridávajú tlak na ECB, aby konala

EÚ predstavila gigantický plán pre milión pracovných miest

V súčasnej dobe sa nemeckí politici zasekli v začarovanom kruhu. Väčšina nemeckých voličov neuprednostňuje stimulačné opatrenia a tým viac podporujú politikov, ktorí sú skeptický k celoeurópskym stimulom. Tým viac voličov prechádza do tábora politickej strany, ktorá je v Nemecku proti euru. Jedná sa o stranu Alternative fur Deutschland. Na druhej strane ak viac podporujú silu AFD, táto strana je schopná ovplyvniť politickú debatu v Nemecku o Európe a tým viac ostatných nemeckí politici sa snažiť s ňou súhlasiť.

Nakoniec, Nemecko je uväznené v celkom prísnej pozícií: Je to jediná krajina schopná vytiahnuť Európu z jej paniky, ale väčšina Nemcov o to nikdy nepožiadalo a nezdá sa, že by túto zodpovednosť chceli na seba prebrať.

Zdroj: BBC, FoxNews

Prečítané: 16774 x Poslať na email TlačiťDočítali ste sa až sem? Súhlasíte s našimi analytikmi alebo máte odlišný názor? Obchodujte Vaše myšlienky a názory na trhu. Otvorte si účet u renomovaných brokerov.


Autor:
Ochrana proti robotom:
Captcha
 

Komentovať možete aj pomocou svojho facebook účtu