Sadzby Všetky články ›

Obete zvýšenia sadzieb od Fedu

D.B., forexpro.sk, 30.11.2014 21:47

Čína, Hong Kong a Malajzia by mohli byť na zozname obáv investorov, uprostred očakávaní pre zvyšovanie sadzieb v USA počas roka 2015.

Frederic Neumann, ktorý je vedúcim analytikom banky HSBC v jeho správe pre klientov uviedol: "Prebytky bežného účtu vo všetkých týchto troch krajinách sa medzi rokmi 2008 a 2013, v porovnaní s inými ázijskými krajinami rýchlo znížil."

Podobné: Keď Fed opustí trh s dlhopismi, kto ho teda nahradí?

"Zmenšujúci sa prebytok môže signalizovať vznikajúce slabé miesta, rovnako ako zužovanie deficitu môže viesť k tomu, že tieto krajiny prestanú byť tak odolnými. Stručne povedané: Treba sa pozerať na bežný účet platobnej bilancie, ale taktiež jeho trajektóriu."


Zdroj: HSBC

Rozvíjajúce sa trhy v roku 2013, kedy Federálny rezervný prvýkrát oznámil svoju myšlienku zúženia svojho stimulačného programu utrpeli záchvat volatility. India a Indonézia boli obzvlášť tvrdo zasiahnuté, spolu s ich akciovými trhmi a menami, pretože ich deficity bežného účtu boli jednoznačne vysoké.

Ďalšie ukazovatele slabosti

Neumann z banky HSBC poznamenal: "Zmeny v bilancii bežného účtu krajiny sa vedia prejaviť v dôsledku presunu úspor, alebo investícií, čo je taktiež veľavravným znamením hospodárskej zraniteľnosti."

"Ak miera úspor danej krajiny klesá, najmä vo vzťahu k investíciám, môže to signalizovať často rastúcu neefektívnosť, čo môže odrážať nesprávne rozmiestnenie kapitálu a teda aj zvýšenú finančnú nestabilitu napriek prebytku úspor."

Podobné: 3 dôvody prečo Yellenová z FEDu udržuje uvoľnenú politiku

Opäť platí, že Čína, Hong Kong a Malajzia sa ukazujú ako najviac znepokojujúce krajiny, s poklesom ich národných podielov úspor medzi rokmi 2008 až 2013 a to napriek im celkovým prebytkom.


Zdroj: HSBC

Zameranie na nedávne údaje

Nie všetci však s tým súhlasia. Tim Condon, vedúci analytikov v ING Financial Markets uviedol, že podľa neho investori posúdia zmenu postoja na trhoch, na základe nedávnych údajov a nie dlhodobých trendov.

Prebytok Číny sa v tomto roku rozšíril, čo by malo chrániť ich trhy zo zvýšenia sadzieb Fedu. Aktuálny prebytok bilancie Pekingu za tretí štvrťrok vzrástol na 81,5 miliárd dolárov, v porovnaní s revidovaným prebytkom 73,4 miliárd dolárov v predchádzajúcom štvrťroku a 7,2 miliardy dolárov v prvých troch mesiacoch roka.

Pokiaľ ide o Hongkong, Condon poznamenal, že u hráčov na trhu nie je naozaj videný, ako kandidát, ktorý by mal čeliť kríze platobnej bilancie.

Obete roka 2013

India a Indonézia, dve krajiny z najväčších obetí roka 2013 v oblasti rozvíjajúcich sa trhov pre nadchádzajúci rok namaľovali kontrastné pohľady.

Podobné:

Čína otvára svoju menu pre Londýn

Celkový dlh Číny dosahuje až 251% HDP

Pozor na Belgicko, Čínu a dlhopisy USA?

HSBC ďalej poznamenala: Saldo Indie sa v období 2008-2013 zlepšilo, zatiaľ čo úspory sa vo vzťahu k investíciám zvýšili, čo naznačuje, že krajina je menej (než predtým) náchylná k otrasom zo zvýšenia sadzieb v USA.

Na druhú stranu, saldo bežného účtu Indonézie sa v posledných rokoch zhoršilo a tým sa pripojila do táboru s Čínou, Hong Kongom a Malajziou, kde investície prekonali úspory. Napriek tomu HSBC verí, že táto krajina je v unikátnej pozícii, pretože jednoznačne potrebuje kapitálové výdavky.

Condon z ING nakoniec poznamenal: "Indonézia je stále zraniteľná zužujúcimi záchvatmi obáv. Ich deficit bežného účtu sa zužuje, takže sú na to oveľa lepšie pripravení, než v roku 2013, ale bolo by optimistické si myslieť, že nákaza budúceho roka by mohla Indonéziu ušetriť."

Zdroj: FoxNews, WSJ

Prečítané: 17933 x Poslať na email TlačiťDočítali ste sa až sem? Súhlasíte s našimi analytikmi alebo máte odlišný názor? Obchodujte Vaše myšlienky a názory na trhu. Otvorte si účet u renomovaných brokerov.


Autor:
Ochrana proti robotom:
Captcha
 

Komentovať možete aj pomocou svojho facebook účtu