Sadzby Všetky články ›

Prečo sa Švédsko môže stať novým Švajčiarskom

D.B., www.forexpro.sk, 29.10.2014 22:09

 

Rozhodnutie švédskej centrálnej banky, znížiť svoju hlavnú úrokovú sadzbu na nulovú úroveň k boju proti deflácii vyvolalo špekulácie, že ďalší krok banky môže poukázať na opatrenia prijaté ich švajčiarskymi kolegami.

Zníženie Riksbank (Centrálnej Banky Švédska) sa predpokladalo, ale mnohí ekonómovia nečakali, že úrokovú sadzbu znížia z 0,25 percenta, až na nulu.

Podobné: Mario Draghi a Európska centrálna banka nemôžu ignorovať tento graf

Uvoľnená menová politika Európskej centrálnej banky (ECB) pomohla udržať silu švédskej koruny voči euru, čo sťažilo život pre švédskych vývozcov a pridáva tlak na znižovanie inflácie.

Nízka inflácia bola veľkou starosťou švédskej centrálnej banky. Jej aktuálne očakávania pre rok 2014 sú v priemere na úrovni -0,2 percenta a na úrovni 0,4 percenta pre rok 2015.

Kým utorková správa poslala menu tejto severskej krajiny do prudkého oslabenia voči euru, mnoho analytikov verí, že tento prepad bude mať krátke trvanie. Euro posilnilo na 9,3450 švédskych korún, čo je najvyššia úroveň od začiatku júla.

Analytici spoločnosti Capital Economics v ich poznámke po oznámení Centrálnej Banky uviedli: "Vzhľadom k tomu, že inflácia je veľmi nízka aj inde v Európe a ceny ropy klesajú, stále existuje priestor pre inflačné prekvapenia na opačnú stranu," ... "ECB môže taktiež čoskoro začať široko založený program nákupu aktív. Výsledkom je, že včerajší výrazný pokles koruny voči euru by nemal byť trvalý."

Veria, že Riksbank s najväčšou pravdepodobnosťou použije spôsob riešenia slabej inflácie, v stopách Švajčiarskej Centrálnej Banky a uloží určitú úroveň kurzu eura, voči švédskej korune.

Švajčiarsko tak v roku 2011 určilo úroveň franku, aby mu bolo zabránené posilňovanie nad úroveň 1,20. Tú určila z dôvodu  obáv, že silný švajčiarsky frank zasiahne ich konkurencieschopnosť.

Guvernér švédskej centrálnej banky Stefan Ingves poznamenal, že nevidí potrebu nekonvenčných opatrení, ale zdôraznil, že banka bude robiť "čo je potrebné, aby dbala na to, že sa inflácia dostane k úrovni 2 percent."

Analytici spoločnosti Nordea Markets poznamenali: "Z tlačovej správy je zrejmé, že Riksbank je znepokojená príliš nízkou infláciou. Uviedli, že repo sadzba zostane na tejto úrovni, až dovtedy, kedy sa inflácia nezačne "jasne zvyšovať".

Podobné: Úrokové sadzby ECB sú pre Nemecko príliš nízke

Taktiež poukazujú na ďalšie potenciálne uvoľňovanie zo strany ECB, ktorá by mohla opäť poslať euro voči švédskej korune na nižšie úrovne.

Kým Nordea neočakáva, že by Riksbank predstavila nekonvenčné opatrenia," tento štýl úrovne výmenného kurzu koruny voči euru je však najpravdepodobnejšia možnosť".

Zdroj: FoxBusiness, BBC

Prečítané: 11604 x Poslať na email TlačiťDočítali ste sa až sem? Súhlasíte s našimi analytikmi alebo máte odlišný názor? Obchodujte Vaše myšlienky a názory na trhu. Otvorte si účet u renomovaných brokerov.


Autor:
Ochrana proti robotom:
Captcha
 

Komentovať možete aj pomocou svojho facebook účtu