Sadzby Všetky články ›

MMF varuje pred extrémne nízkymi úrokovými sadzbami

D.B., forexpro.sk, 12.10.2014 21:50

 

Medzinárodný menový fond v jeho poslednej správe uviedol , že dlhé obdobia veľmi nízkych úrokových sadzieb predstavujú hrozbu novej finančnej krízy tým, že podporujú nadmerné riskovanie na globálnych trhoch.

MMF so sídlom vo Washingtone uviedol, že obdobie dlhšie ako 5 rokov, v ktorých oficiálne náklady na pôžičky boli blízke nule, skôr viedli k povzbudeniu špekulácií, než k očakávanému nárastu investícií.

Podobné: 4 najväčšie chyby, ktoré robia investori

Vo svojej polročnej správe o globálnej finančnej stabilite uviedol, že riziká pre stabilitu už nepochádzajú z tradičných bánk, ale aj z takzvaného tieňového bankového systému - inštitúcií, ako sú hedžové fondy, fondy peňažného trhu a investičných bánk, ktoré od verejnosti neprijímajú depozity.

Finančný poradca MMF, José Vinals poznamenal: "Politici čelia novej celosvetovej nerovnováhe: V ekonomickom raste nie sú prítomné iba všeobecné riziká, ale aj rastúce nebezpečenstvá z riskovania značného množstva finančných prostriedkov, ktoré sú zasa výzvami k zachovaniu stability."

Dodal, že tradičné banky sa nachádzajú v bezpečnejšej pozícií po injekcii dodatočného kapitálu, ale nie sú dostatočné silné k tomu, aby podporili hospodárske oživenie.

Vinals ďalej poznamenal: "Teda riziká sa skôr presunuli do tieňovej bankovej sústavy v podobe rastúcich trhových nebezpečenstiev a rizík likvidity," ... "Ak to nebude riešené, tieto riziká by mohli prerásť do ohrozenia globálnej finančnej stability."

Správa ohľadom stability uviedla, že nízke úrokové sadzby sú "kritické" v podpore ekonomiky, pretože vyzývajú spotrebiteľov, aby viac utrácali a podniky najímajú pracovníkov a ďalej investujú. Ale je potrebné poznamenať, že uvoľnené menové politiky taktiež podporujú investície s vysokým výnosom, alebo do rizikových aktív, kde následne investori vykonávajú väčšie stávky. Jedným z problémov je, že k veľkej časti rizikových investícií došlo na rozvíjajúcich sa trhoch, ktoré bývajú často negatívne ovplyvnené rastom úrokových sadzieb v USA.

MMF ďalej uviedol: "Tieto politiky zamerané na podporu oživenia a podpore ekonomického nebezpečenstva uľahčili väčšie riskovanie finančných prostriedkov." Ako dôkaz, poukázali na rastúce ceny aktív, menšie poistenie u rizikovejších investícií a nedostatok volatility na finančných trhoch. V mnohých prípadoch, Medzinárodný menový fond uviedol, že správanie investorov bolo v rozpore so situáciou globálnej ekonomiky.

"Čo je na tomto vývoji nezvyčajné, je synchronicita: Došlo k tomu súčasne u širokých tried aktív a medzi jednotlivými krajinami až takým spôsobom, ktorý nemá obdobu."

"Najlepší spôsob, ako zabezpečiť finančnú stabilitu a zlepšiť rovnováhu medzi hospodárskym a finančným riskovaním je zaviesť politiky, ktoré zlepšujú prenos menovej politiky do reálnej ekonomiky a tým podporujú riskovanie v ekonomickom systéme a riešia finančné prebytky prostredníctvom dobre navrhnutých bezpečných makroekonomických opatrení. "Patrí medzi ne prísnejší dohľad nad bankami, vyšších požiadaviek - k tomu aby držali viac kapitálu a obmedzeniam na poskytovanie úverov pre konkrétne odvetvia, ako je sektor bývania.

Podobné: Z čoho sú znepokojení bohatí investori?

Vinals povedal, že je čas aby tradičné banky prepracovali svoje obchodné modely. To by znamenalo nielen zmenu zamerania svojich pôžičiek, ale aj konsolidáciu a obmedzovanie. Nakoniec dodal: "V Európe, komplexné posúdenie bilancií vykonáva Európska centrálna banka, čo poskytuje silný východiskový bod pre tieto toľko potrebné zmeny v modeloch bánk.

Zdroj: Chicago Tribune, The Guardian

Prečítané: 11815 x Poslať na email TlačiťDočítali ste sa až sem? Súhlasíte s našimi analytikmi alebo máte odlišný názor? Obchodujte Vaše myšlienky a názory na trhu. Otvorte si účet u renomovaných brokerov.


Autor:
Ochrana proti robotom:
Captcha
 

Komentovať možete aj pomocou svojho facebook účtu