Komodity Všetky články ›

Deflačné tlaky pokračujú, priemyselné komodity v silných medvedích trendoch

Ing. Peter Bukov, www.ftdigital.com, 20.07.2015 21:02

Blíži sa septembrové zasadnutie Fedu a investori očakávajú, že stále existuje šanca na prvé zvýšenie sadzieb v USA od roku 2008, teda takmer po dekáde. Futures na Fed Funds ale indikujú, že väčšie šance na prvý rate hike pripadajú až na decembrové zasadnutie. Tak či onak, Fed priznal, že chce zvýšiť sadzby ešte tento rok, no v roku 2016 by mal byť rast úrokových sadzieb pomalší, ako sa čakalo ešte pred pár mesiacmi. Americká centrálna banka sleduje pri riadení monetárnej politiky hlavne stav na trhu práce a infláciu, spolu s ďalšími ukazovateľmi.

Inflácia (hlavne očistená o ceny energií a potravín) v posledných týždňoch vykazovala jemné pokusy o rast, aj napriek nízkej ceny ropy a silnému americkému doláru. Trh tak začal očakávať zvyšovanie sadzieb, čo je celkom logické. Zdá sa však ale, že komoditné trhy sú proti tomuto scenáru a výpredaj na týchto inštrumentoch začína naberať nebezpečné kontúry. To ale naznačuje presne opačný scenár, ako očakáva Fed. Silný pokles, hlavne na priemyselných komoditách, indikuje slabú výkonnosť svetovej ekonomiky, pokles dopytu a spôsobuje deflačné tlaky.

Keď sa pozrieme na jednotlivé komodity, tak sila medvedieho valca hovorí za všetko. Zlato v noci z nedele na pondelok flash-crashlo a spadlo o viac ako 50 USD za pár minút, pričom obchodovanie bolo pozastavené až dva krát počas tohto pádu. Niekto naložil na trh futures až za 2.7 mld. USD v kontraktoch a to mohlo znamenať jedine prudký cenový prepad. Ak ale neberieme do úvahy tento flash crash, už minulý týždeň prelomilo kľúčovú technickú úroveň pri 1,145 USD a technicky tak smerovalo práve na 1,080, kde pokles zastal v nedeľu v noci. Ďalším cieľom je psychologický level 1,000 USD.

Ropa WTI, ktorá sa koncom júna obchodovala za 60 USD/barel je aktuálne pri 50 USD/barel a zaznamenala pokles o viac ako 15%. Rovnako je na tom aj meď, tá bola v máji už pri psychologickej hodnote 3 USD, no aktuálne vidíme na trhu kotácie pod 2.5 USD, čo znamená taktiež 15% pokles. Striebro a platina nie sú výnimkami, striebro z májových 17.7 USD je momentálne pod 15 USD a platina začínala rok nad 1,200 USD, teraz sa pohybuje pod úrovňou 1,000 USD. Podrobnejšie zachytáva situáciu priložený graf komoditného indexu Thomson/Reuters CRB, ktorý dokumentuje medvedí trend.

Source: Bloomberg

Komoditní investori tak zobrali nohy na ramená, obávané zvyšovanie sadzieb spôsobuje negatívne tlaky, ktoré sú zosilnené slabým dopytom a malou ekonomickou obnovou. Ak Fed pristúpi k úprave sadzieb smerom nahor, môžeme očakávať pokračovanie prepadu na kľúčových industriálnych komoditách, čo sa po prejdení ekonomikou prejaví v silnejších deflačných tlakoch. Otázne tak je, kto z koho v danej situácii, či bude Fed reagovať na pokles komodít a deflačné tlaky, alebo budú komodity ďalej klesať a indikovať pokles cenovej hladiny po zvýšení sadzieb, čo bude rozhodne v budúcnosti spôsobovať problémy pre Americkú centrálnu banku.

FT-Digital - Programovanie AOS na Metatrader

Prečítané: 18685 x Poslať na email TlačiťDočítali ste sa až sem? Súhlasíte s našimi analytikmi alebo máte odlišný názor? Obchodujte Vaše myšlienky a názory na trhu. Otvorte si účet u renomovaných brokerov.


Autor:
Ochrana proti robotom:
Captcha
 

Komentovať možete aj pomocou svojho facebook účtu