Komodity Všetky články ›

Ropa - technická analýza

Tomáš Lackovič, forexpro.sk, 13.03.2015 12:15

Ceny ropy prudko klesli v posledných mesiacoch ako OPEC bránil znižovaniu produkcie, zatiaľ čo USA čerpá najrýchlejším tempom za viac ako tri desaťročia, vytvára tým nadbytok svetových zásob.

Zásoby ropy skončili na 4,5 milióna bareloch za minulý týždeň, v porovnaní s očakávaním 4,7 milióna. O týždeň pred tým, zásoby ropy vzrástli o 10,3 milióna barelov s predpokladanými 3,9 miliónmi barelov. Zásoby síce klesli o vyše polovicu ale stále je produkcia na najvyšších hodnotách.

Zdroj: WBP

Zdroj: WBP

V súčasnej dobe, Cushing Oil Hub in Oklahoma je významným obchodným centrom pre ropu a známym konečným zúčtovaním ceny pre West Texas Intermediate na New York Mercantile Exchange. Doterajšie odhady predpokladajú, že Cushing by mohla dosiahnuť úroveň 100% do konca apríla. Ropa v USA je čerpaná najrýchlejším tempom za viac ako tri desaťročia, aj keď počet vrtov klesá exponenciálne.

Posilňujúci dolár tak isto prispieva oslabovaniu komodity obchodovanej dolárom.

Technika

Na grafe vidíme pásmo v ktorom sa ropa nachádza od začiatku roku 2015. V strede vidíme fibonacci hranice a ukazujú kam sa ropa veľmi pravdepodobne vydá. Najbližšia hranica je na 46.20 dolároch za barel.

Nasledovný graf je trochu komplikovanejší. Je to 4-hodinový graf (1sviecka=4hodiny).

Môžeme tu vidieť široký rastúci trend od ktorého sme sa v urotok 10.3 odtrhli. Otestovali sme rezistenciu 48.70 a pokračovali ďalej smerom dole. Je veľmi možné že sa ropa bude snažiť dostať naspäť do svojho pásma no zatiaľ najbližšia hranica sa nachádza na 46 dolároch (blízko 46.20 fibonacci hranice). V januári sme sa pohybovali v rozhraní medzi 46 dolármi a 48,70 dolármi a tu by sme sa mohli aj teraz na chvíľu zastaviť.

Na grafe vidíme 2 kĺzavé priemery 100MA a 200MA. Síce sa prekrižujú ale 200MA je silnejší ukazovateľ smeru a stále smeruje hore.

Nižšie na objemoch vidíme klesajúci objem kým cena klesla, čo potvrdzuje slabnúcu cenu ropy. Je to ďalší indikátor možnosti že by sme sa v tomto pásme mohli pozastaviť

Prečítané: 17180 x Poslať na email TlačiťDočítali ste sa až sem? Súhlasíte s našimi analytikmi alebo máte odlišný názor? Obchodujte Vaše myšlienky a názory na trhu. Otvorte si účet u renomovaných brokerov.


Autor:
Ochrana proti robotom:
Captcha
 

Komentovať možete aj pomocou svojho facebook účtu