Komodity Všetky články ›

Ropné spoločnosti krachujú

Tomáš Lackovič, forexpro.sk, 25.02.2015 10:55

Niektoré veľké ropné firmy musia zrezávať svoje rozpočty a tiež pracovné miesta, všetko v reakcii na nízku cenu ropy. Sú to hlavne menší hráči v tomto odvetví, ktorí pociťujú bolesť najvýraznejšie.

Väčšina firiem v ropnom odvetvi je hlboko v dlhoch. Viac, ako 20 tisíc malých a stredný firiem, ktoré začali uhľovodíkovú revolúciu a prispeli k rozkvetu ropného odvetvia v USA, produkujú v posledných rokov viac, ako 75 % produkcie krajiny. Aj mnohé veľké ropné firmy sú už nútené orezávať svoje kapitálové rozpočty, či pracovné miesta, ale sú to predovšetkým malý hráči "trpiaci najväčšou bolesťou".

Zdroj: BankrupcyData.com

V roku 2014 bolo ropné odvetvie druhým najväčším zdrojom bankrotov. V januári 2015 jedna z menších výrobcov v Texase WBP Energy vyhlásila bankrot.

Vyhlásenia bankrotov firiem v sektore ropy a zemného plynu by sa malo ešte výrazne zvýšiť v nasledujúcich mesiacoch a nasledovať tak pokles ceny ropy o viac, než 50 percent, na asi 50 dolárov za barel. Teraz ako je cena ropy tak nízko, výrobcovia zisťujú, že nie sú schopný splatiť svoje dlhy, takže narastá % nesplácaných úverov. Tým pádom sa tento problém netýka len samotných firiem, ktoré sa dostávajú do veľkých problémov likvidity, ale dotýka sa to aj bankového sektoru.

Spoločnosti zvýšili svoje dlhy o 55 %  od roku 2010 na takmer 200 miliárd dolárov. Predtým, ako ceny ropy začali padať, producenti ropy a zemného plynu získali pôžičky a vŕtali, aj keď to veľakrát znamenalo, že výdavky prevyšovali zisky. Dlh poslúžil k vybudovaniu ropných plošín v Texase, Severnej Dakote a v nových miestach, ako je napríklad aj Colorado.

Zdroj: zerohedge.com

Výsledkom aktuálneho trhového stavu je teda výrazné šetrenie, zvýšenie úrokových sadzieb za predlžovanie (rollovanie) dlhu a menej peňazí na ťažbu ropy a zemného plynu. Pokles cien vytvoril silný tlak na malé firmy so slabou bilanciou (súvahou) a neprospieva ani tržbám spoločností dodávajúcich ropným firmám rôzne služby súvisiace s prevádzkou, od piesku na vrtné plošiny až po dočasné ubytovanie zamestnancov pracujúcich na ropných poliach. Spoločnosti, ktoré vytvárajú vrty a manažujú ropné polia, budú ako prvý, ktorý padnú po páde ceny čierneho zlata.

Firmy potrebujú znižovať svoje náklady o 20 % až 30 %, tým pádom aj zhoršujú situáciu pre firmy, ktoré poskytujú doplnkové služby, robia vrty a zaobstarávajú zariadenia pre producentov. Tlak môže byť vytváraný už aj na nezamestnanosť, pretože ak sú a budú mnohé miliardové projekty, či plány na expanziu pozastavené, ľudia budú prichádzať o prácu a firmy pokračovať v predlžovaní doby splatenia svojich dlhov.

Zdroj: money.cnn.com

Prečítané: 16534 x Poslať na email TlačiťDočítali ste sa až sem? Súhlasíte s našimi analytikmi alebo máte odlišný názor? Obchodujte Vaše myšlienky a názory na trhu. Otvorte si účet u renomovaných brokerov.


Autor:
Ochrana proti robotom:
Captcha
 

Komentovať možete aj pomocou svojho facebook účtu