Ekonomika Všetky články ›

Politická neistota v Turecku

Daniel Rosinský, forexpro.sk, 08.06.2015 14:01

Turecká ekonomika sa po nedeľných voľbách dostáva do začarovaného a neistého kruhu. Vládnuca strana po prvýkrát od roku 2002 nedostala dostatočnú podporu od voličov. Podľa predbežných výsledkov volieb vyhrali so získaním 40.9 % hlasov, čo im dáva 258 kresiel v parlamente. Pre zostavenie jedno farebnej vlády potrebujú 276 kresiel.

Finančné trhy sa v Turecku dostali pod predajný tlak po tom, čo vládnuca AK strana stratila svoju parlamentnú väčšinu.  Turecká líra sa ocitla na svojom historickom minime, hlavný akciový index Borsa Istanbul otvoril s výrazným gapom a výnosy tureckých štátnych dlhopisov ešte viac vzrástli.

Akciový index Borsa Istanbul otvoril s prepadom okolo 8 % a od marca 2015 sa prvýkrát ocitol pod úrovňou 80 000 tureckých lír. Následne počas dňa časť strát vymazal a o 13:30 sa obchodoval so stratou 6.02 % na úrovni 77 044. Na dlhopisovom trhu sme boli svedkami podobnej situácie, keď investori začali predávať dlhopisy, čo sa prejavilo na raste ich výnosov. Napríklad, výnosy z 10 ročných tureckých  štátnych dlhopisov vzrástli z 9.64 % na 9.99 %, čo predstavuje nárast o 35 bázických bodov.

Turecká líra na menovom páre s americkým dolárom tesne po zverejnení predbežných volebných výsledkov oslabila približne o 420 pipov na historické low 2.8096 USDTRY. Turecká líra patrí od začiatku roka k najslabším menám spomedzi rozvíjajúcich sa trhov, nakoľko od začiatku roka stratila skoro 19 % svojej hodnoty. Z pohľadu technickej analýzy je z krátkodobého hľadiska na tom lepšie turecká líra. Indikátor RSI (14) na hladine 70 signalizuje prekúpenosť amerického dolára a ešte sme ďaleko od silného supportu na úrovni 2.5605 USDRTY. Netreba však zabúdať na súčasný stav tureckej ekonomiky, kde je veľká pravdepodobnosť ďalšieho oslabenia tureckej meny. Rastúca inflácia meraná indexom CPI je na 8 %, miera nezamestnanosti sa rovnako zvyšuje a HDP krajiny je skôr stagnujúce.

Zdroj: Bloomberg

Na trhy sa po voľbách opodstatnene vzniesla zvýšená volatilita, nakoľko investori reagujú na zvýšenú neistotu vyplývajúcu práve z politickej situácie.

Súčasná politická neistota z krátkodobého hľadiska s veľkou pravdepodobnosťou odláka investorov, čo sa môže prejaviť aj na dlhopisovom trhu. Z dlhodobého hľadiska by sme sa mohli dočkať ozdravenia politickej situácie.

Prečítané: 19271 x Poslať na email TlačiťDočítali ste sa až sem? Súhlasíte s našimi analytikmi alebo máte odlišný názor? Obchodujte Vaše myšlienky a názory na trhu. Otvorte si účet u renomovaných brokerov.


Autor:
Ochrana proti robotom:
Captcha
 

Komentovať možete aj pomocou svojho facebook účtu