Ekonomika Všetky články ›

Indické hospodárstvo odlišné od zvyšku

Daniel Rosinský, forexpro.sk, 02.06.2015 12:07

Indická centrálna banka počas dnešného skorého rána znížila hlavnú úrokovú sadzbu už tretí krát v tomto roku. Guvernér RBA (z angl. The Reserve Bank of India) skresal spomenutú sadzbu, za ktorú indické komerčné banky získavajú likviditu od RBA zo 7.5 % na 7.25 %. Jednalo sa teda o zníženie o 25 bázických bodov, čo bolo predikované aj 33 zo 44 analytikov, pričom sedem nepredpokladalo zmenu a jeden bol za zmenu o 50 bázických bodov. Veľa odborníkov sa vyjadrilo, že v najbližšom období 3 mesiacov sa zmeny v monetárnej politike neočakávajú, nakoľko sa bude čakať ako sa veci vyvinú.

Sledovať sa bude efekt monzúnových dažďov na infláciu, ktorá reagovala pozitívne na doterajšie znižovanie úrokových sadzieb, keď od začiatku roka 2015 sa zvýšila zo 4.99 % na súčasných 6.58 %. Ak by sa náhodou rast cenovej hladiny pozastavil alebo poklesol, tak môže prísť k ďalším krokom v oblasti menovej politiky RBA. Ďalšou otázkou je, či sa dané opatrenia prejavia v reálnej ekonomike rastom investícií. Hospodárstvo Indie vykázalo v 1Q2015 zvýšenie medziročného nárastu HDP a rástlo 7.5 % tempom. Z dlhodobejšieho hľadiska sa však očakáva pokles na 7.21 %.

Trhy reagovali zmiešane, nakoľko indický akciový index Sensex rozšíril svoje straty po zverejnení a tesne pred 12:00 stráca 2.22 % svojej hodnoty. Výnosy zo štátnych 10 ročných dlhopisov krátko po vyhlásený poklesli, ale následne počas dňa posilnili o 0.98 % na 7.718 %. Rupia na páre s americkým dolárom oslabila do 12:00 o 0.32 %, pričom od apríla pozorujeme rastúci trend na danom menovom páre a oslabenie rupie približne o 3 %. Index RSI je na úrovni 57 a ešte sme pod hranicou prekúpenosti (RSI = 70) a teda mierny rast popri fundamentoch je ešte možný. Pokles akcií môžeme pripísať očakávaniam investorov, ktorý počítali so znížením úrokovej sadby na 7 %.

Zdroj: Bloomberg

Kým z krátkodobého hľadiska je tón menovej politiky „holubičí“, z dlhodobého pohľadu to môže vystreliť v prospech „jastrabov !!!

Prečítané: 18879 x Poslať na email TlačiťDočítali ste sa až sem? Súhlasíte s našimi analytikmi alebo máte odlišný názor? Obchodujte Vaše myšlienky a názory na trhu. Otvorte si účet u renomovaných brokerov.


Autor:
Ochrana proti robotom:
Captcha
 

Komentovať možete aj pomocou svojho facebook účtu