Ekonomika Všetky články ›

Grécka rozprávka pokračuje

Daniel Rosinský, forexpro.sk, 11.05.2015 10:36

Mena krajín eurozóny je oproti americkému doláru tretí deň v klesajúcom trende. Miernu zásluhu má na tom víťazstvo demokratickej strany v parlamentných voľbách vo Veľkej Británii, čím sa zvýšila pravdepodobnosť referenda o vystúpení Veľkej Británii z Európskej únii. Väčší dôvod predajného tlaku na eure vidím v problémovom Grécku, pričom dnes budeme svedkami stretnutia Euroskupiny. Hlavnou témou bude diskutovanie o finančnej pomoci Grécku, ktoré nutne potrebuje peniaze pred vyhnutím sa možného defaultu.

Dnešné stretnutie ministrov financií v Bruseli je len deň pred 750 miliónov splátkou, ktorú musí Grécko splatiť medzinárodným veriteľom. Hlavnou témou dnešného stretnutia bude finančná pomoc, o ktorú žiada Grécko v rámci finančného balíčka. Inak ako neistotu to nazvať nemôžeme pretože Grécko sa môže kedykoľvek ocitnúť v platobnej neschopnosti. Vyhrotenú situáciu potvrdil aj nemecký minister financií Wolfgang Schaeuble, ktorý varuje o možnosti prekvapivého defaultu Grécka. Pravdaže investori sú opatrní a na finančné trhy sa vzniesla zvýšená volatilita. Grécky akciový Athex kompozitný index do 10:00 odpisuje z hodnoty 1.8 %, pričom najväčšie výpredaje pozorujeme na akciách gréckych bánk. Výnosy z 10 ročných gréckych štátnych dlhopisov zatiaľ nereagujú. Euro je pod predajným tlakom a po ziskoch, ktoré nabralo od polovička apríla 2015 sledujeme 3 klesajúce sviečky. Počas dnešného ázijského obchodovania si kráľovský pár pripísal stratu -0.62 %.  O 10:15 sa podarilo časť strát euru vymazať a súčasne sa obchoduje na 1.1176 EURUSD.

Súčasne je skôr priestor pre posilnenie amerického dolára alebo ustálenie sa na úrovni 1.10 EURUSD. Všetko bude záležať od toho, či sa Grécku podarí splatiť zajtrajší dlh. Zaujímavým geopolitickým dôvodom pre zotrvanie Grécka v eurozóne a v NATO je hrozba pre Európu a USA o možnom spojenectve Grécka s Ruskom. Ohľadom ďalšieho vývoja na menovom páre EURUSD je potrebné sledovať dáta o stave americkej ekonomiky.

Zdroj: Bloomberg

Podľa môjho názoru sa Grécko krátkodobo zubami, nechtami udrží v Eurozóne. Samotným obyvateľom Grécka by bolo lepšie, keby ostane Grécko v priateľskom vzťahu s eurozónou.

Default Grécka je zaujímavejšia rozprávka.

Prečítané: 18792 x Poslať na email TlačiťDočítali ste sa až sem? Súhlasíte s našimi analytikmi alebo máte odlišný názor? Obchodujte Vaše myšlienky a názory na trhu. Otvorte si účet u renomovaných brokerov.


Autor:
Ochrana proti robotom:
Captcha
 

Komentovať možete aj pomocou svojho facebook účtu