Ekonomika Všetky články ›

Veľká Británia sa chce pripojiť k AIIB

Dušan Šedík, forexpro.sk, 13.03.2015 14:53

Trhy dnes prekvapila správa, že Veľká Británia má záujem stať sa jedným z členom Ázijskej infraštruktúrno-investičnej banky (Asian Infrastructure Investment Bank- AIIB). Vyplýva to zo štvrtkového vyhlásenia britského kancelára Georga Osborna.  Británia by sa tak stala prvou západnou krajinou podieľajúcej sa v tejto ázijskej inštitúcií. Britská vláda už dlhší čas presadzuje úzko politické a ekonomické väzby s Ázijsko-pacifickým regiónom. Spájanie britskej a ázijských ekonomík umožňuje spoločnostiam podnikať a investovať na svetových najrýchlejšie sa rozvíjajúcich trhov. V konečnom dôsledku môžu Británia a Ázia investovať a podieľať sa na raste spoločne.

AIIB je investičná banka založená z iniciatívy Číny a ďalších 20 ázijských krajín. Členmi inštitúcie sú väčšinou rozvíjajúce sa krajiny, okrem Singapuru, ktorý radíme medzi rozvinuté krajiny. Ďalšími členmi sú napríklad Vietnam, Filipíny, Mongolsko, Laos, Kambodža, Omán, Uzbekistan, Thajsko, Srí Lanka, Katar, Pakistan, Nepál, Bangladéš, Brunej, Kazachstan, Kuvajt, Malajzia. Svoje záujmy sústreďuje na úverovanie infraštruktúrnych projektov v rozvojových krajinách Ázie. Banka vznikla na konci roku 2014 a jej sídlo je v Pekingu. Kapitál AIIB predstavuje 100 miliárd USD.  Príspevky jednotlivých členov sa odvíjajú od HDP, pričom Čína zastáva väčšinový 67 % podiel.

USA zastávajú negatívny názor na existenciu tejto banky. Tvrdia, že vytvorenie AIIB nebolo potrebné a môže potenciálne poškodiť už existujúce inštitúcie, ako je napríklad Svetová banka. AIIB tak vytvára konkurenciu medzinárodným úverovým inštitúciám zo západu.

Zdroj: wbponline.com, marketwatch.com

Prečítané: 17656 x Poslať na email TlačiťDočítali ste sa až sem? Súhlasíte s našimi analytikmi alebo máte odlišný názor? Obchodujte Vaše myšlienky a názory na trhu. Otvorte si účet u renomovaných brokerov.


Autor:
Ochrana proti robotom:
Captcha
 

Komentovať možete aj pomocou svojho facebook účtu