Správy Všetky články ›

Čína vracia úder USA

Erik Kašuba, www.forexpro.sk, 22.05.2020 22:00

Absolútna správa:

Nové čínske národné bezpečnostné obmedzenia uložené Hongkongu by mohli podľa amerického práva viesť k zrušeniu „osobitného štatútu“ bývalej britskej kolónie, čo by malo ďalekosiahle obchodné a investičné dôsledky. Americké podniky sú proti akejkoľvek zmene v uznávaní Hongkongu ako autonómneho mesta, nakoľko hlavné americké spoločnosti majú cez Hongkong prístup do Číny a juhovýchodnej Ázie, prostredníctvom ktorého bilaterálny obchod prekvitá v rôznych častiach hospodárstva, od vína po finančné služby. Autonómia Hongkongu, občianske slobody, právny štát a prístup k Číne zvyšujú jeho atraktivitu pre medzinárodné spoločnosti a zmena tohto štatútu by mohla prinútiť niektoré americké firmy k nákladným presunom inde v regióne.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Coty Inc., ktorej akcie počas dnešného obchodné dňa vzrástli o +12,61 % (výkonnosť v horizonte 5 rokov: -83,89 %). Coty Inc. vyrába a distribuuje kozmetické výrobky. Spoločnosť ponúka vône, farebnú kozmetiku, hygienu, opaľovanie a výrobky na ošetrenie pokožky. Coty dodáva svoje výrobky do obchodných domov, špecializovaných maloobchodníkov, maloobchodných predajcov a bezcolných obchodov na letiskách po celom svete.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Čínsky premiér Li Kche-čchiang oznámil na výročnom plenárnom zasadnutí parlamentu, že Čína si na tento rok nenastaví žiadny ciel rastu hrubého domáceho produktu. Stane sa tak po prvý krát od roku 1990. Čínske hospodárstvo sa v prvom kvartály aktuálneho roka prepadla až o 6,8%, čo je prvý pokles od poslednej dekády. Podľa vyjadrení známej japonskej banky Nomura môže prísť o prácu až 18 miliónov ľudí v čínskom exporte. Čínsky návrh na uloženie vnútroštátnych bezpečnostných zákonov v Hongkongu by mohol viesť k tomu, že tam zriadia pevninské spravodajské agentúry, čo zvyšuje obavy z priameho presadzovania práva a to, čo minister zahraničných vecí USA Mike Pompeo nazval „kniežkou smrti“ pre autonómiu mesta. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Hang Seng -5,56 %, CSI 300 -2,29%, Nikkei –0,80 %.

Európske akcie dnes poklesli v dôsledku zhoršenia väzieb medzi USA a Čínou, ktoré vyvolalo obavy z pomalšieho zotavovania sa z hospodárskych škôd spôsobených pandémiou COVID-19.  Úradníci Európskej centrálnej banky sa vzdali myšlienky rýchleho hospodárskeho oživenia po pandémii a sú pripravení pridať ďalší stimul budúci mesiac, v prípade ak by nové informácie naznačili, že vyvinuté úsilie je nedostačujúce. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,02 %, CAC 40 -0,02%, DAX +0,07 %.

Miera nezamestnanosti vzrástla a celková zamestnanosť v apríli klesla vo všetkých 50 štátoch USA podľa dnešných vyhlásení ministerstva práce v USA. Miera nezamestnanosti v Nevade vzrástla oproti predchádzajúcemu roku o 24,2 percentuálneho bodu na 28,2%, čo predstavuje takmer dvojnásobnú hodnotu aprílovej miery nezamestnanosti 14,7%. Čínsky internetový obchod Alibaba Group Holding si vo svojich kvartálnych výsledok výrazne polepšila medziročných tržbách, ktoré sa jej zvýšili o 22%. Môže za to najmä zvyšujúci sa trend nakupovania online a silný rast v oblasti cloudových služieb. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones Index -0,04 %,  S&P500 +0,12%,  NASDAQ +0,43 %.

Prečítané: 126 x Poslať na email TlačiťDočítali ste sa až sem? Súhlasíte s našimi analytikmi alebo máte odlišný názor? Obchodujte Vaše myšlienky a názory na trhu. Otvorte si účet u renomovaných brokerov.


Autor:
Ochrana proti robotom:
Captcha
 

Komentovať možete aj pomocou svojho facebook účtu