Správy Všetky články ›

Akvizícia nákupných centier

Adam Hrdlička, forexpro.sk, 10.02.2020 22:00

Absolútna správa:

Spoločnosť Simon Property, ktorá je najväčším prevádzkovateľom nákupných stredísk v USA, plánuje kúpiť konkurenčnú spoločnosť Taubman Realty. Za jednu akciu ponúka spoločnosť 52,50 USD a celková suma by sa teda mala vyšplhať na 3,6 mld. USD. Spoločnosť Simon Property ma trhovú kapitalizáciu na úrovni 43,8 mld. USD a plánuje prevziať 80% Taubman Realty. Pomerne veľa spoločností, ktoré prevádzkujú maloobchodne centrá, čelia finančným problémom. Pred týždňom tak spoločnosť Macys, oznámila zatvorenie 125 predajní a prepustenie 2000 zamestnancov.

Investori zarobili na:

Akcie spoločnosti Advanced Micro Devices, Inc. počas dnešného obchodného dňa vzrástli o + 5,09 % (výkonnosť v horizonte 5 rokov: + 1619,08 %). Spoločnosť Advanced Micro Devices, Inc. sa zaoberá výrobov polovodičov, mikroprocesorov, čipov a grafických kariet.

Makro analýza & správy z ekonomiky:

Čínska inflácia v januári medzimesačne vzrástla z 4,5 % na 5,4 %, je to navýšia miera inflácie od októbra 2011. Jeden z poradcov čínskej centrálnej banky, odporúča zníženie hlavnej úrokovej sadzby po tom ako čínska banka oznámila, že podporí domácu ekonomiku vyše 156 mld. EUR. Pre šíriaci sa koronavirus v Číne, nastavajú výrobne problémy vo viacerých automobilových závodoch, po Fiate, Kii a Volkswagene hlási problém aj automobilka Nissan. Od 14. februára by sa mala výroba v domácom závode automobilky čiastočne prerušiť výroba, keďže automobilka ma veľké problémy so získaním potrebných súčiastok na výrobu automobilov z Číny. Spoločnosť Alibaba v rámci svojej MyBank, poskytne prednostne pôžičky spoločnostiam z najviac zasiahnutej oblasti koronaviusom v Číne. Pôžičky od Alibabi pre spoločnosti by mali dosiahnuť výšku 2,6 mld. EUR. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Nikkei – 0,60 %, Hang Seng – 0,59 %, CSI 300 + 0,41 %.

Talianska priemyselná produkcia v decembri 2019 medzimesačne klesla o – 2,7 %, čo bol najvýraznejší medzimesačný pokles od januára 2018. Viaceré spoločnosti oznamujú postupné prepúšťanie niekoľko tisíc zamestnancov a na druhej strane tvrdia, že aj niekoľko tisíc pracovných miest môže vzniknúť. Nemecká automobilka Daimler, vyrábajúca luxusné automobily by mala prepustiť približne 15 tis. zamestnancov do roku 2022 a plánuje týmto krokom ušetriť 1,4 mld. EUR. UniCredit ma zase v svojom pláne prepustiť 6 tis. zamestnancov do roka 2023, toto opatrenie by sa malo dotknúť 450 pobočiek spoločnosti. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 – 0,14 %, CAC 40 – 0,23 %, DAX – 0,15 %.

USA nesúhlasí s dokončením Nord Strem 2 a plánuje spoločnosti, ktoré sa podieľajú na výstavbe zapísať do sankčného zoznamu, naopak Nemecko to berie ako zasahovanie do vnútorných záležitosti. USA argumentuje zvýšením energetickej závislosti Európy na Rusku, Rusko zároveň oznámilo, že cíti veľkú podporu európskych partnerov na dokončenie tohto projektu. OPEC je s aktuálnou cenou ropy nespokojný a plánuje znížiť svoju ťažbu, najbližšie stretnutie OPECu je naplánovane na 5. až 6. marca vo Viedni. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones Index + 0,60 %,  S&P500 + 0,54 %,  NASDAQ + 1,13 %.

Adam Hrdlička, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.

Prečítané: 282 x Poslať na email TlačiťDočítali ste sa až sem? Súhlasíte s našimi analytikmi alebo máte odlišný názor? Obchodujte Vaše myšlienky a názory na trhu. Otvorte si účet u renomovaných brokerov.


Autor:
Ochrana proti robotom:
Captcha
 

Komentovať možete aj pomocou svojho facebook účtu