Správy Všetky články ›

Americké voľby ovplyvňujú trh

Erik Kašuba, forexpro.sk, 10.01.2020 22:00

Absolútna správa:

Americký akciový trh, ktorý prekonal obchodné vojny, slabé zisky spoločností a teraz konflikt medzi USA a Iránom, i napriek tomu neustále zdoláva nové rekordné maxima, čelí novej prekážke, americkej volebnej sezóne 2020. Trh môže čeliť politickej neistote celé mesiace, ak bude dlho trvať výber demokratického kandidáta, ktorý by čelil tvrdým bojom proti prezidentovi Donaldovi Trumpovi pred novembrovými voľbami.  Myšlienka uvalenia dane z majetku na najbohatších Američanov vyvolala ostro odlišné názory v celom spektre politikov na čele s Donaldom Trumpom, ktorý to označil za krok prosocialisticky a prodemokraticky angažovaných prezidentských kandidátov Elizabeth Warrenovej a Bernie Sandersa.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Abiomed, ktorej akcie počas dnešného obchodného dňa vzrástli o vyše 3.10 % (výkonnosť v horizonte 5 rokov: +780,98 %). Rast cien akcií spôsobil pozitívny sentiment na trhu. Spoločnosť Abiomed Inc. navrhuje, vyrába a predáva kardiovaskulárne produkty, technológie, ktoré pomáhajú a nahrádzajú pumpovanie srdca a jeho funkcií. Jeho služby využíva zdravotnícky sektor po celom svete.

Makro analýza dňa:

Nálada medzi malými a strednými podnikmi v Hongkongu vzrástla minulý mesiac na najvyššiu úroveň od júna, čo signalizuje, že rozhodujúca vianočná nákupná sezóna priniesla určitú stabilizáciu pre odvetvie, ktoré bolo vážne zasiahnuté pretrvávajúcimi politickými nepokojmi. Podľa oddelenia pre sčítanie a štatistiku Hongkongu tiež vzrástla hodnota maloobchodu. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Nikkei +0,47 %, Hang Seng +0,27 %, CSI 300 -0,03%

Európsky akciový trh sa v piatok pred zmenami kľúčových údajov o mzdách zo Spojených štátov výrazne nemenil, zatiaľ čo akcie leteckých spoločností ťažili zo slabých cien ropy. Ceny ropy mierne klesli na 65 dolárov za barel, pretože napätie na Blízkom východe nad Iránom sa zmiernilo a investori sa začali opäť sústrediť na rastúce zásoby v USA a ďalšie náznaky rozsiahlej ponuky. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -0,17 %, CAC 40 -0,09 %, DAX -0,09 %.

Trh práce v USA vykázal v decembri horšie dáta ako sa očakávalo, avšak nedochádza k meritórnemu ovplyvneniu trhu. Počet nových pracovných miest je na aktuálnej hodnote 145 tisíc, ktorý zaostal za odhadovanými 160 tisícmi a vysoko poklesol od novembrovej úrovne 256 tisíc. V piatkovej mesačnej správe ministerstva práce sa tiež ukázalo, že miera nezamestnanosti sa drží blízko 50-ročného minima 3,5%. Ekonomika USA vytvorila v roku 2019 2,1 milióna pracovných miest, oproti 2,7 milióna v roku 2018. Index priemerných hodinových zárobkov v USA klesol z predošlých 0,3% na 0,1%, pričom sklamal aj očakávania na úrovni 0,3%. Miera nezamestnanosti stagnovala a ostala v súlade s očakávaniami na úrovni 3,5%. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones Index -0,44 %, S&P500 -0,34 %, NASDAQ -0,26 %.

 

Prečítané: 1282 x Poslať na email TlačiťDočítali ste sa až sem? Súhlasíte s našimi analytikmi alebo máte odlišný názor? Obchodujte Vaše myšlienky a názory na trhu. Otvorte si účet u renomovaných brokerov.


Autor:
Ochrana proti robotom:
Captcha
 

Komentovať možete aj pomocou svojho facebook účtu