Správy Všetky články ›

Riešenie americkej obchodnej bilancie?

Roman Lechovič, Forexpro.sk, 18.01.2019 22:05

Index spotrebiteľských cien v Japonsku za december na medziročnej báze spomalil. Cenová hladina v krajine vychádzajúceho slnka rástla tempom len 0,3 % a klesla tak z predošlej úrovne 0,8 %. Táto úroveň inflácie je ďaleko pod cieľom centrálnej banky Japonska, ktorá sa snaží udržať rast cenovej hladiny v strednodobom horizonte na úrovni 2 %.  Čína ponúka spôsob ako eliminovať americký obchodný deficit. Zdroje blízke rokovaniam hovoria o tom, že do roku 2024 Čína sľubuje znížiť svoj obchodný prebytok na nulu. Celkovo by za 5 rokov nakúpila navyše americké tovary v objeme 1 bilióna dolárov. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Nikkei +1,29 %, Hang Seng Index + 1,25 %, CSI 300 + 1,82 %.

Britské maloobchodné tržby klesli o 0,9%, čo je najväčší pokles od mája 2017. Talianska centrálna banka znížila odhad rastu pre rok 2019 na úroveň 0,6% HDP oproti 1% v decembri. Tiež hovorí, že talianska ekonomika sa pravdepodobne dostala do kontrakcie aj vo štvrtom kvartáli. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 + 2,14 %, CAC 40 + 1,70 %, DAX + 2,63 %.

Po tom, ako Tesla zažila najťažší rok v histórii, plánuje prepustiť 7% svojich zamestnancov. Ich počet však len za minulý rok narástol o 30%. Musk hovorí, že napriek pokroku sú ich autá stále pre väčšinu ľudí drahé. Americký spotrebiteľský sentiment poklesol v decembri na 2-ročné minimá, keď sentiment Michiganskej Univerzity dosiahol úroveň 90,7 z decembrovej hodnoty 98,3. Je to najnižšia úroveň od kedy sa Donald Trump stal prezidentom. Ešte viac klesli očakávania, keď prepadli na 78,3 z úrovne 87, čo sú najnižšie úrovne od polovice roka 2014. Americká produkcia vyšla najlepšie za posledných 10 mesiacov, keď vzrástla o 1,1%.  Napriek tomu vo štvrtom kvartáli priemyselná produkcia vzrástla o 2,3% oproti rastu o 3,7% v treťom kvartáli. Ešte väčším problémom sú však nové objednávky, ktoré poklesli na najnižšiu úroveň od augusta 2016. Šanca na udržateľnosť priemyselnej produkcie nie je veľká. Americké akciové indexy ukončili obchodovanie nasledovne: DJIA + 1,48 %, S&P500 + 1,40 %, NASDAQ + 1,03 %.

Najväčším skokanom dňa v rámci indexu S&P 500 bola spoločnosť VF Corporation, ktorá dnes rástla o vyše 11 %. Dôvodom tak prudkého rastu boli pozitívne výsledky za štvrtý kvartál. VF Corporation je medzinárodná spoločnosť produkujúca oblečenie. Vlastní široké portfólio značiek v rôznych kategóriách akými sú napríklad obuv, športové oblečenie, džínsy alebo pracovné odevy.

Prečítané: 2715 x Poslať na email TlačiťDočítali ste sa až sem? Súhlasíte s našimi analytikmi alebo máte odlišný názor? Obchodujte Vaše myšlienky a názory na trhu. Otvorte si účet u renomovaných brokerov.


Autor:
Ochrana proti robotom:
Captcha
 

Komentovať možete aj pomocou svojho facebook účtu