Správy Všetky články ›

Americké automobilky doplácajú na clá

Mário Jičínský, forexpro.sk, 27.11.2018 22:02

Nárast ziskov čínskych priemyselných firiem spomaľuje, v októbri narástli o 3,6 %, čo predstavuje 7-mesačné minimá. Firmy vidia problém v slabom domácom dopyte, v rastúcich cenách inputov a v rizikách obchodných vojen. Predaje spoločnosti Tesla v Číne zaznamenali v októbri 70 % prepad a podarilo sa jej predať iba 211 áut. Dôvodom je zavedenie 40 % importných ciel. Firma však plánuje postaviť továreň v Šanghaji továreň, pomocou ktorej sa clám vyhne. Problém s predajom na najväčšom automobilovom trhu na svete má aj General Motors, ktorej predaje poklesli o 15 %. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Nikkei +0,64 %, Hang Seng Index -0,17 %, CSI 300 -0,13 %.

Spotrebiteľská dôvera vo Francúzsku poklesla v novembri na úroveň 92 bodov, čo je najnižšia hodnota od februára 2015. Téma Brexitu bola aktuálna aj dnes. Niektorí Konzervatívci uviedli, že podporia súčasnú dohodu o Brexite s podmienkou, že Mayová stanoví dátum svojho odchodu z funkcie premiérky. Bývalý britský minister obrany, ktorý z funkcie odstúpil, povedal, že Británia by mohla vyrokovať lepšiu dohodu ak sa odchod posunie o 2 až 3 mesiace. Odstúpenie Mayovej však lepšej dohode nepomôže. Podľa niektorých ekonomických odhadov má súčasná dohoda s EÚ potenciál znížiť HDP na obyvateľa o 1,9 až 5,5 %. Odchod bez dohody by ale znížil HDP až o 8,7 %. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -0,20 %, CAC 40 -0,24 %, DAX -0,40 %.

Spotrebiteľská dôvera v Spojených štátoch v novembri klesla z 137,9 bodov na 135,7 bodov. Index cien domov vykázal najnižší medziročný rast od amerických volieb. Ekonomický poradca prezidenta Trumpa Kudlow sa vyjadril, že dohoda s Čínou je stále možná. Na summite G20 bude mať Trump večeru s čínskym prezidentom. Zatiaľ je však americká strana sklamaná z prístupu Číny. Trump sa tiež vyjadril, že sa hľadá možnosť, ako podporiť General Motors subvenciami. Americké akciové indexy ukončili obchodovanie nasledovne: DJIA +0,44 %, S&P500 +0,33 %, NASDAQ +0,01 %.

Akcie Spirit Airlines (SAVE.US) dnes vzrástli o 14,30 % po tom, ako zvýšili svoj hospodársky výhľad na najbližšie obdobie. Dôvodom je hlavne prudký pokles ceny ropy na svetových trhoch, čo spôsobí nižšie ceny pohonných hmôt a tým aj nižšie náklady spojené s palivom pre letecké spoločnosti. Spoločnosť Spirit Airlines, Inc. vlastní a prevádzkuje leteckú spoločnosť. Firma poskytuje cestovné príležitosti hlavne do/z južnej Floridy, Karibiku a Latinskej Ameriky. Spoločnosť Spirit Airlines ponúka cestovné poistenie, palubné nápoje a občerstvenie, dovolenkové balíky, prepravu batožiny, online rezervácie a ďalšie služby.

Prečítané: 2460 x Poslať na email TlačiťDočítali ste sa až sem? Súhlasíte s našimi analytikmi alebo máte odlišný názor? Obchodujte Vaše myšlienky a názory na trhu. Otvorte si účet u renomovaných brokerov.


Autor:
Ochrana proti robotom:
Captcha
 

Komentovať možete aj pomocou svojho facebook účtu