Akcie Všetky články ›

Španielska Telefonica predáva britskú divíziu

Miroslav Blahušiak, forexpro.sk, 25.03.2015 09:45

Španielska telefonica uviedla, že dokončila dohodu o predaji svojej britskej mobilnej jednotky O2 honkongskému konglomerátu, Hutchison Whampoa, za zhruba 15.3 miliárd dolárov. Rokovania boli ohlásené už v januári 2015 a konečná dohoda bola dosiahnutá len teraz, po dokončení due diligance  britskej jednotky. Cena 15.3 miliárd dolárov zahŕňa počiatočnú sumu 9.25 miliardy v cashy a zvyšok bude vyplatený za splnenia určitých finančných cieľov. Okrem iného sa O2 vyjadrilo, že schvaľovanie regulačnými úradmi môže trvať aj rok, zatiaľ čo madridská Telefonnica očakáva schválenie a tým aj finálne dokončenie transakcie do júna 2016.

Tento predaj by mohol dopomôcť konsolidácii britského telekomunikačného priemyslu, nakoľko Hutchinson už prevádzkuje tri mobilné siete v Británii a nákup druhého najväčšieho prevádzkovateľa telekomunikačných služieb v krajine, ktorý má asi 22 miliónov zákazníkov, robí Hutchinson TOP mobilného operátora v krajine. Akcie Hutchison na dohodu reagovali rastom cez 1 percento po asi dvoch mesiacoch exkluzívnych rozhovor a uzavreli na hodnote 105.70 HKD.  Li Ka-Shing, hlava konglomerátu, sa spolieha na pravidelný príjem z tejto oblasti, ktorá sa vzťahuje ku každodennej potrebe dnešných ľudí. Telekomunikácie predstavovali v minulom roku 2. Najlepší sektor, čo sa týka tržieb, a to hneď za maloobchodnými reťazcami prevažne v prístavoch.

Akcie Hutchinson

Zdroj: Bloomberg

Trošku nepríjemné je, že výnosy z telekomunikačných služieb všeobecne v Európe klesajú, v minulom roku to bolo o -2.2 % a tento rok budú podľa odhadov klesať asi o ďalších -1.5 %. Naopak okrem M&A sú mobilní prevádzkovatelia  tlačení dopredu aj zo strany miernejších regulácií a tým zavádzaniu rýchlejších sietí a podobne. Hutchinson môže na jednej strane vyťažiť u dohody synergický efekt, ale na strane druhej je zatiaľ otázne, či kúpa O2 skutočne zaručí, že bude spoločnosť plne konkurencieschopná na konvergenčnom bristkom trhu. Dohoda znižuje počet UK bezdrôtových sietí na 3 zo 4 a Hutchison vsádza hlavne na veľkosť  v konkurenčnom boji.

Akcie Telefonica v Madride

Zdroj: Bloomberg


Prečítané: 16927 x Poslať na email TlačiťDočítali ste sa až sem? Súhlasíte s našimi analytikmi alebo máte odlišný názor? Obchodujte Vaše myšlienky a názory na trhu. Otvorte si účet u renomovaných brokerov.


Autor:
Ochrana proti robotom:
Captcha
 

Komentovať možete aj pomocou svojho facebook účtu