Akcie Všetky články ›

Američania míňajú menej ako sa očakávalo

Dušan Šedík, CAPITAL MARKETS, 12.03.2015 21:01

Štvrtkové obchodovanie prinieslo viacero dôležitých fundamentov. Štatistiky z austrálskeho pracovného trhu ukazujú, že miera nezamestnanosti zostáva blízko rekordných úrovni, a to aj napriek tomu, že klesla z 6.4 % na 6.3 %, potom ako ekonomika dokázala vytvoriť v predchádzajúcom mesiaci skoro 16 tisíc pracovných miest. Priemyselná produkcia v Eurozóne v januári dokázala v medziročnom vyjadrení vzrásť výrazne lepšie, ako sa očakávalo. Rast na úrovni 1.2 % bol dvojnásobne vyšší ako v decembri. Trhový konsenzus pritom rátal s rastom 0.1 %. Európskym výrobcom by aj naďalej mala pomáhať nízka cena ropy a slabšie euro. Trhy netrpezlivo očakávali dáta spoza oceánu. Maloobchodné tržby v USA klesli už tretí mesiac v rade. Za predchádzajúci mesiac sezónne očistené maloobchodné tržby klesli o 0.6 %. Trhový konsenzus bol pozitívne naladený a rátal s rastom o 0.3 %. V januári sa tržby prepadli ešte nižšie o 0.8 % a mesiac predtým až o 0.9 %. Napriek nízkej úrovni cien ropných produktov, ktoré klesali od júla do januára, si spotrebitelia svoje úspory skôr odkladajú, akoby ich mali utrácať v obchodoch. Vo februári maloobchodný predaj klesal aj napriek tomu, že ceny ropných produktov rástli po prvýkrát od mája minulého roka. Počet nových žiadateľov o podporu v nezamestnanosti v USA v predchádzajúcom týždni bol 289 tisíc, čo bolo o 16 tisíc menej, ako predpokladal trh. Počet novožiadateľov sa tak výrazne skĺzol z minulotýždňových 325 tisíc.

Európske akciové tituly dnes skončili zväčša v červenom potom, ako zaznamenali v predchádzajúcich dňoch zhotnotenie, vďaka optimizmu zo spustenia QE v podaní ECB. Jedinou výnimkou bol britský index FTSE 100. Ten si dokázal pripísať 0.59 % rastu akcií energetických a ťažobných spoločností. Nemecký DAX si odpísal 0.06 % a paneurópsky EURO STOXX 0.23 %. Americké akciové indexy, aj napriek slabším výsledkom maloobchodných tržieb, dokázali zatvoriť v zelenom. Pomohli im pozitívne výsledky amerických bánk v stress testoch uskutočnených FED-om. Nakoniec obchodovanie ukončili nasledovne: DJIA +1.48 %, NASDAQ +0.82 % a SPX +1.20 %.

Euro dnes počas ázijskej seanse dosiahlo 12 ročné minimá a na chvíľu sa obchodovalo pod 1.05 EUR/USD. US dollar index zaznamenal v tom čase hodnotu nad 100 bodov. Po slabších dátach z amerického maloobchodu, dokázalo euro vytvoriť korekciu a krátko pred 21:00 sa obchoduje na cene 1,0615 EUR/USD s 0.64 % ziskom. Podobný efekt sa prejavil aj na páre s japonským jednom, ktorý sa dokázal dostať pod 121 USD/JPY. Momentálne je jen silnejší o 0.04 % na hodnote 121.40 USD/JPY. Krátkodobo dokázala na páre s dolárom profitovať aj britská libra, ktorá sa dostala nad 1.50 GBP/USD. Nakoniec však zisky vymazala obchoduje sa so stratou 0.35 % na cene 1.4877.

Na komoditnom trhu strácala americká ropa WTI 2.23 % a dostala sa na cenu 47.05 USD/bbl., severomorská ropa Brent si odpísala 0.49 % na cene 57.26 USD/bbl.. Zlato si pripísalo 0.16 % na cenu 1 152 USD/o.z.. Striebro si pripísalo 1.11 % na hodnote 15.54 USD/o.z..

Prečítané: 9469 x Poslať na email TlačiťDočítali ste sa až sem? Súhlasíte s našimi analytikmi alebo máte odlišný názor? Obchodujte Vaše myšlienky a názory na trhu. Otvorte si účet u renomovaných brokerov.


Autor:
Ochrana proti robotom:
Captcha
 

Komentovať možete aj pomocou svojho facebook účtu