Správy Všetky články ›

WHO bez podpory USA?

Peter Sumer, Forexpro.sk, 19.05.2020 22:00

Trump hrozí dočasným zmrazením financovania WHO.

Absolútna správa:

Trump minulý mesiac pozastavil príspevky USA Svetovej zdravotníckej organizácii (WHO) a obvinil ju z propagácie čínskej „dezinformácie“ týkajúcej sa nového ohniska koronavírusu, hoci predstavitelia WHO obvinenie popierali a Čína vyhlásila, že je transparentná a otvorená. „Ak sa WHO nezaviaže k podstatným zlepšeniam v priebehu nasledujúcich 30 dní, dočasne zmrazím financovanie, zo strany Spojených štátov, WHO a prehodnotím naše členstvo,“ uviedol Trump v liste na adresu Tedrosa Adhanoma Ghebreyesa, riaditeľa WHO. Trump tiež v liste podal proti Číne rôzne obvinenia vrátane toho, že sa pokúsili blokovať dôkazy, že vírus by sa mohol prenášať medzi ľuďmi, naliehali na WHO, aby nevyhlásili núdzový stav, odmietali zdieľať údaje, vzorky a prístup k svojim vedcom a zariadeniam.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Take-Two Interactive Software, Inc., ktorej akcie počas dnešného obchodné dňa vzrástli o +4,95 % (výkonnosť v horizonte 5 rokov: +414,43 %). Spoločnosť vyvíja, predáva a distribuuje interaktívne zábavné hry a príslušenstvo. Produkty sú určené pre konzoly, mini herné zariadenia a osobné počítače a dodávajú sa prostredníctvom maloobchodného predaja, digitálneho sťahovania a online služieb.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Čínsku spoločnosť Luckin Coffee plánuje NASDAQ vyradiť z americkej burzy, pretože niektorí z jej zamestnancov falšovali účty. Tento krok podčiarkuje obnovené zameranie NASDAQ na audítorské štandardy spoločností na burze. Tento týždeň sprísnila pravidlá týkajúce sa kótovania s cieľom obmedziť IPO čínskych spoločností, ktoré nie sú transparentné. Čínske akcie sa dnes uzavreli vyššie, nakoľko sledovali zisky na Wall Street podmienené povzbudzujúcimi údajmi z pokusu o vakcínu proti COVID-19. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Hang Seng +1,89 %, CSI 300 +0,85 %, Nikkei +1,49 %.

Nové stimulačné plány pre Európsku úniu zvýšili nádej na rýchlejšie oživenie hospodárstva v dôsledku poklesu podnecovaného koronavírusom. Francúzsko a Nemecko v pondelok navrhli fond na oživenie hospodárstva v hodnote 500 miliárd EUR, ktorý by poskytoval granty regiónom a sektorom Európskej únie, ktoré sú touto pandémiou najviac postihnuté. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -0,32 %, CAC 40 -0,89%, DAX +0,15 %.

Miera nezamestnanosti by mohla dosiahnuť vrchol takmer 20%, keďže viac Američanov stráca zamestnanie v odstávkach, tvrdí Rosengren, prezident federálnej banky v Bostone. „Bohužiaľ, až do konca roka očakávam, že miera nezamestnanosti zostane na dvojciferných úrovniach,“ uviedol. Spoločnosť American Airlines môže použiť vernostný program Advantage ako záruku na zabezpečenú vládnu pôžičku vo výške 4,75 miliárd dolárov v USA, uviedol prezident Robert Isom na utorkovej konferencii s tým, že rokovania vlády pokračujú. Minister financií USA, Steven Mnuchin, dnes obhajoval fiškálnu reakciu Trumpovej administratívy na pandémiu koronavírusu a povedal senátorom, že je ochotný zvážiť rozšírenie a úpravu programu vyplácaní úverov pre malé podniky. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones Index -1,59 %,  S&P500 -0,65 %,  NASDAQ -0,54 %.

Peter Sumer, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.

Prečítané: 228 x Poslať na email TlačiťDočítali ste sa až sem? Súhlasíte s našimi analytikmi alebo máte odlišný názor? Obchodujte Vaše myšlienky a názory na trhu. Otvorte si účet u renomovaných brokerov.


Autor:
Ochrana proti robotom:
Captcha
 

Komentovať možete aj pomocou svojho facebook účtu