Správy Všetky články ›

Ďalší balík pre krajiny EÚ

Adam Hrdlička, Forexpro.sk, 15.05.2020 22:00

Absolútna správa:

Ministri financií eurozóny sa dohodli na použití 240 miliárd EUR, na pomoc krajinám so zvládnutím pandémie koronavísuru. Konkrétne budú môcť krajiny čerpať úvery vo výške 2 % HDP, na sanovanie priamych ale aj nepriamych dopadov pandémie. Táto pomoc od eurozóny je už niekoľká v rade, tieto pomoci výrazne pomáhajú krajinám v prekonaní tejto neľahkej situácie. V celkovej pomoci z eurovalu by malo prísť 500 miliárd EUR, čo znamená, že ešte 260 miliárd EUR nájde svoj účel. Európsky stabilizačný mechanizmus vznikol po krízovom období v roku 2011 ako stabilizačný mechanizmus na zabezpečenie ekonomickej stability v EÚ.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Royal Caribbean Cruises Ltd., ktorej akcie počas dnešného obchodné dňa vzrástli o vyše + 6,54 % (výkonnosť v horizonte 5 rokov: - 46,99 %). Royal Caribbean Cruises Ltd. pôsobí ako spoločnosť zaoberajúca sa dovolenkovými plavbami. Prevádzkuje flotilu plavidiel, ktoré slúžia predovšetkým na dovolenkové plavby, ktoré zahŕňajú aj segmenty lacnejších a luxusnejších zájazdov.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Ministri zodpovední za obchod krajín G20 sa dohodli na odstránení zbytočných obchodných bariér na základné tovary, ako sú potraviny počas pandémie. Čínska priemyselná produkcia v apríli medziročne vzrástla o 3,9 %, avšak maloobchod sa znížil medziročne o 7,5 %. Čínske hospodárstvo však prvom kvartáli kleslo o - 6,8 %, čo je prvý pokles HDP od roku 1992. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Hang Seng – 0,14 %, CSI 300 – 0,32 %, Nikkei + 0,62 %.

Celosvetový predaj spoločnosti Volkswagen sa v apríli prepadol medziročne o približne 45 %. Hlavný vyjednávač za EÚ s Veľkou Britániou o obchodnej dohode uviedol, že rokovania sú podľa jeho slov sklamaním, vyjednávač za Veľkú Britániu povedal, že v tretom kole vyjednávaní sa nikam neposunuli. Veľký problém vidí Veľká Británia v otázke zabezpečení rovnakých podmienok, ktoré by Veľkú Britániu prepojili na legislatívu EÚ. Predstavitelia EÚ schválili ďalší záchranný balík SURE v hodnote 100 miliárd EUR, určený na udržanie zamestnanosti v Únii. HDP eurozóny v prvom kvartáli kleslo o - 3,8 %, zamestnanosť klesla o - 0,2 a export klesol medziročne o - 6,2 %. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 + 0,38 %, CAC 40 + 0,11 %, DAX + 1,24 %.

USA zavadzajú sériu opatrení, ktoré majú za úlohu odstaviť spoločnosť Huawei Technologies od dodavky čipov. Index spotrebiteľskej dôvery vydávaným Michiganskou univerzitou sa v máji zvýšil z 71,8 b. na 73,7 b., pričom sa predpokladal pokles na 68,0 bodov. Maloobchodný predaj v USA výrazne klesol v apríli o - 16,4 %, pričom v marci už klesol o - 8,3 %. Priemyselná výroba v USA klesla o rekordne číslo - 13,7 %, čo je najprudší prepad výroby v histórii. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones Index + 0,25 %,  S&P500 + 0,03 %,  NASDAQ + 0,79 %.

Adam Hrdlička, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.

Prečítané: 279 x Poslať na email TlačiťDočítali ste sa až sem? Súhlasíte s našimi analytikmi alebo máte odlišný názor? Obchodujte Vaše myšlienky a názory na trhu. Otvorte si účet u renomovaných brokerov.


Autor:
Ochrana proti robotom:
Captcha
 

Komentovať možete aj pomocou svojho facebook účtu