Správy Všetky články ›

Ďalší balík pomoci?

Peter Sumer, Forexpro.sk, 12.05.2020 22:00

Demokratický Kongres USA navrhol plán na zmiernenie následkov pandémie v biliónoch USD.

Absolútna správa:

Demokrati dnes navrhli návrh zákona o 3 biliónov dolárov v rámci uvoľňovania z následkov kooronavírusu, ktorý kombinuje pomoc štátu a miestnym vládam s priamymi platbami v hotovosti, rozšíreným poistením v nezamestnanosti a výdavkami na stravovacie lístky, ako aj zoznam progresívnych priorít, ako sú prostriedky na hlasovanie poštou a problémová americká poštová služba. Návrh zákona prichádza po tom, ako Kongres už vynaložil 3 bilióny dolárov na štyri účty v reakcii na hospodársky pokles spôsobený pandémiou koronavírusu. Aj keď existuje len malá šanca, že balík pomoci získa súhlas Senátu a podpis prezidenta Donalda Trumpa, Snemovňa demokratov dala hovorkyni Bieleho Domu, Nancy Pelosi, ako úlohu, ktorá by mala pozostávať z vyhlásení o vyjednávaní Kongresu o tomto zákon, ktorý by mal byť uzavretý do prezidentských volieb.

Investori zarobili na:

Spoločnosti ONEOK, Inc., ktorej akcie počas dnešného obchodné dňa vzrástli o  +4,97 % (výkonnosť v horizonte 5 rokov: -25,99 %). ONEOK, Inc. Je diverzifikovaná energetická spoločnosť, ktorá sa zaoberá obchodom so zemným plynom a kvapalinami zemného plynu v Spojených štátoch. Podľa údajov sa obchodovanie s opciami spoločnosti ONEOK zvýšilo na trojnásobok denného priemeru za túto dennú dobu.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Čínsky zdravotnícky úrad dnes uviedol, že opätovné objavenie sa miestnych zhlukov koronavírusových prípadov v posledných dňoch naznačuje, že protiepidemické opatrenia sa zatiaľ nedajú zmierniť. Čínske ceny výrobných tovární klesli najrýchlejšie za štyri roky v apríli, čo poukazuje na oslabenie priemyselného dopytu v druhej najväčšej ekonomike sveta. Trumpova administratíva nalieha na predstavenstvo poverené dohľadom nad miliardami dolárov vo federálnych dôchodkoch, aby zastavila plány investovať do čínskych spoločností, ktoré podozrieva zo zneužívania ľudských práv alebo ohrozenia bezpečnosti USA. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Hang Seng -1,45 %, CSI 300 +0,00 %, Nikkei -0,12 %.

Európske akcie sa dnes uzavreli mierne vyššie, keď telekomunikačné akcie prudko vzrástli po tom, čo britská spoločnosť Vodafone udržala svoju dividendu. Druhý najväčší mobilný operátor na svete vzrástol o 8,7%, vzbudil tým firemný trend znižovať alebo rušiť dividendy v dôsledku krízy spôsobenej koronavírusom. Zisky v Európe zaznamenávali averziu voči riziku v ázijských obchodných hodinách po tom, čo čínske mesto Wu-chan, z ktorého pandémia vznikla, nahlásilo svoje prvé nové prípady od zrušenia blokovania. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +0,02 %, CAC 40 -0,39 %, DAX -0,05 %.

Vedúci senátor amerického republikového úradu dnes navrhol právny predpis, ktorý by prezidentovi USA povolil uvaliť na Čínu sankcie, ak sa im nepodarí v plnej miere uviesť udalosti vedúce k vypuknutiu nového koronavírusu. Návrh zákona oprávňuje prezidenta uvaliť rôzne sankcie, ako napríklad zmrazenie aktív, zákaz cestovania a zrušenie víz, ako aj obmedzenia týkajúce sa pôžičiek čínskym podnikom zo strany finančných inštitúcií USA a zákaz čínskych firiem kótovať na amerických burzách. „Momentálne sledujeme ekonomiky, ktoré sa otvárajú, sledujeme, ako rýchlo sa zvyšuje hospodárska aklimatizácia a sledujeme reakciu na túto chorobu. Keď o tom získame viac informácií, potom môžeme urobiť úsudok o tom, ako môže vyzerať budúca fáza“, povedal Hassett, predstaviteľ štátnej správy USA. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones Index -1,89 %,  S&P500 -1,62 %,  NASDAQ -2,06 %.

Peter Sumer, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.

Prečítané: 296 x Poslať na email TlačiťDočítali ste sa až sem? Súhlasíte s našimi analytikmi alebo máte odlišný názor? Obchodujte Vaše myšlienky a názory na trhu. Otvorte si účet u renomovaných brokerov.


Autor:
Ochrana proti robotom:
Captcha
 

Komentovať možete aj pomocou svojho facebook účtu