Správy Všetky články ›

Obchodná vojna pokračuje

Peter Sumer, Forexpro.sk, 01.05.2020 22:00

Absolútna správa:

Prezident USA, Donald Trump, vo štvrtok vyhlásil, že jeho tvrdo vybojovaná obchodná dohoda s Čínou má teraz druhoradý význam na koronavírusovú pandémiu, ale pohrozil ďalšími dovoznými clami na čínske produkty, čo má predstavovať represiu za rozšírenie choroby COVID-19 z Číny do celého sveta. Dvaja americkí predstavitelia uviedli, že sa diskutuje o mnohých možnostiach opatrení proti Číne, ale varovali, že snahy boli v počiatočných fázach. Obchodná dohoda mala zabezpečiť zmiernenie konfliktu medzi dvoma najsilnejšími ekonomikami sveta. hoci vírusová situácia je jednoducho neprijateľná a má prednosť, uviedol Trump. Na otázku, či by USA nechceli zastaviť splácanie svojich dlhov ako spôsob potrestania Pekingu, Trump povedal: „Nuž, môžem to urobiť inak. Môžem urobiť to isté a za ešte viac peňazí, jednoducho tým, že zvýšim clá.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Fortune Brands Home & Security, Inc., ktorej akcie počas dnešného obchodného dňa vzrástli o vyše + 7,03 % (výkonnosť v horizonte 5 rokov: + 16,04 % ). Fortune Brands Home & Security, Inc. poskytuje domáce vybavenie a doplnky, kuchynské a kúpeľňové vybavenie, okná, interiérové dvere, bezpečnostné a skladovacie riešenia.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Japonské akcie dnes poklesli na úkor sledovania jednodňových strát na Wall Streetu, pričom spoločnosti súvisiace s výrobou čipov klesali najviac. Výrobcovia zariadení na výrobu čipov Tokio Electron Ltd a Screen Holdings Co Ltd klesli o 4,8%, zatiaľ čo výrobca testovacích zariadení Advantest Corp klesol o 4,0%. Vysoko cyklická námorná doprava, železo a oceľ, a poisťovníctvo boli najhoršími tromi výkonnými odvetviami na hlavnej burze. Trhy v Japonsku budú zatvorené do stredy na každoročné sviatky Zlatého týždňa. Indický filmový priemysel, tzv. Bollywood, čelí najmenej dvom rokom zotavovania sa z koronavírusovej krízy, čím ohrozuje desiatky tisíc pracovných miest. Ázijský akciový index uzavrel obchodný deň nasledovne: Nikkei -2,84 %.

Britský minister zdravotníctva, Matt Hancock, dnes vyhlásil, že je príliš skoro na diskusiu o tom, kedy by sa skončili obmedzenia každodenného života, slúžiace na zastavenie šírenia koronavírusu. Británia nezmenila svoje kritériá na zaznamenávanie testov na koronavírus, aby splnila svoj cieľ vykonania 100 000 testov denne do konca apríla, uviedol v piatok poradca zodpovedný za túto operáciu. "V spôsobe počítania testov nedošlo k žiadnym zmenám," uviedol John Newton na tlačovej konferencii v Downing Street, hoci potvrdil, že testy, ktoré boli zaslané poštou, sa počítali pri ukončení testovacieho programu, a nie pri výsledkoch testov.

Federálny rezervný systém dnes oznámil, že odkladá o 18 mesiacov nové pravidlo obmedzujúce mieru vystavenia operácií zahraničných bánk v USA voči jednej protistrane. Toto pravidlo teraz nadobudne účinnosť 1. júla 2021, čím sa zahraničným jurisdikciám poskytne viac času na stanovenie podobných požiadaviek, ktoré by si zahraničné banky mohli namiesto toho zvoliť. FED predtým navrhoval odloženie tejto časti pravidla v novembri. Akcie spoločnosti Tesla dnes poklesli o 6,3% po tom, ako Elon Musk uviedol: „Cena akcií spoločnosti Tesla je podľa môjho názoru príliš vysoká". Výrobná aktivita v USA klesla v apríli na 11-ročné minimum, čo podporilo názory analytikov, že hospodárstvo sa hlbšie upadá do recesie. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones Index – 2,53 %,  S&P500 – 2,84 %,  NASDAQ – 3,20 %.

Peter Sumer, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.

Prečítané: 389 x Poslať na email TlačiťDočítali ste sa až sem? Súhlasíte s našimi analytikmi alebo máte odlišný názor? Obchodujte Vaše myšlienky a názory na trhu. Otvorte si účet u renomovaných brokerov.


Autor:
Ochrana proti robotom:
Captcha
 

Komentovať možete aj pomocou svojho facebook účtu