Správy Všetky články ›

Akcie Wall Street dnes vzrástli

Peter Sumer, Forexpro.sk, 24.03.2020 21:00

Finančný stimul v hodnote 2 biliónov USD zapríčinil nárast akcií na Wall Street a po celom svete.

Absolútna správa:

Wall Street sa dnes odrazil od trojročného minima v nádeji, že dôjde k veľkému fiškálnemu stimulu, ktorý utlmí hospodárske škody spôsobené pandémiou koronavírusu. Všetky tri hlavné akciové indexy v USA vyskočili o viac ako 5% a odrazili sa od brutálneho poklesu v predchádzajúcom zasadaní kvôli obavám z hlbokej globálnej recesie. Dúfa sa, že dnes Senát USA zabezpečí stimulačný balík vo výške 2 bilióny dolárov, ktorého cieľom je poskytnúť finančnú pomoc Američanom bez práce a pomôcť ťažkým odvetviam. Fiškálne stimuly sú absolútne nevyhnutné, pretože priamo ovplyvňujú spotrebiteľské výdavky a dôvera spotrebiteľov je to, čo poháňa americké hospodárstvo.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Čínske akcie dnes vzrástli a sledovali regionálne zhromaždenie po tom, čo Federálny rezervný systém USA spustil balík podporných opatrení na zmiernenie globálnej krízy. Na rozdiel od väčšiny ostatných globálnych správcov fondov, ktorí čelia masívnym spätným odkupom na trhoch zasiahnutých koronavírusom, čínske fondy, ktoré uľahčujú domáce investície na zahraničných akciových a dlhopisových trhoch, boli zaplavené investormi, ktorí túžia nakupovať lacnejšie. Čína informovala o zdvojnásobení nových prípadov koronavírusu spôsobených infikovanými cestujúcimi ,ktorí sa vracali domov zo zahraničia, čím sa zvýšilo riziko prenosu v čínskych mestách a provinciách, ktoré v posledných dňoch nemali žiadne nové prípady. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Nikkei +7,13 %, Hang Seng +4,46 %, CSI 300 +2,69 %.

Európske akcie sa dnes prudko zvýšili a zotavili sa po týždňovej strate, keď v dôsledku nedávnych stimulačných opatrení došlo k vyhliadke na určitú fiškálnu stabilitu. Francúzska spoločnosť Biomerieux vzrástla o 30% po tom, čo zdravotnícka spoločnosť získala súhlas amerického úradu pre potraviny a liečivá pre svoj produkt zameraný na testovanie na prítomnosť koronavírusu. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +8,60 %, CAC 40 +8,39 %, DAX +10,98 %.

Americký prezident Donald Trump dnes podal návrh na opätovné otvorenie americkej ekonomiky do polovice apríla, a to napriek prudkému nárastu prípadov koronavírusu. Prezident bol kritizovaný od ostatných republikánov za to, že by chcel znovu spojazdniť hospodárstvo, aj keď Pentagon a ďalší predpovedajú, že prepuknutie môže trvať mesiace. Ekonomický poradca Bieleho domu, Larry Kudlow, v rozhovore pre novinárov v Bielom dome uviedol, že Trumpova administratíva sa pozerá na oblasti s nízkym počtom infekcií, v ktorých by sa mohla ekonomika znovu naštartovať po 15-dňovom období odstavenia, ktoré skončí budúci týždeň. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones Index + 11,11  %,  S&P500 + 9,05 %,  NASDAQ + 7,83  %.

Prečítané: 699 x Poslať na email TlačiťDočítali ste sa až sem? Súhlasíte s našimi analytikmi alebo máte odlišný názor? Obchodujte Vaše myšlienky a názory na trhu. Otvorte si účet u renomovaných brokerov.


Autor:
Ochrana proti robotom:
Captcha
 

Komentovať možete aj pomocou svojho facebook účtu