Správy Všetky články ›

Dividendy ropných gigantov môžu byť v ohrození

Erik Kašuba, forexpro.sk, 19.03.2020 21:00

Absolútna správa:

Cenová vojna na ropnom trhu medzi Saudskou Arábiou a Ruskom sa môže podpísať dividendách vyplácaných ropnými gigantami. Dôležitým faktorom v tejto vojne zohráva čas, ktorý pri pohľade do minulosti za predošlé tri ropné cenové spory Rijádu trvali v priemere 17 mesiacov. Avšak vzhľadom na aktuálnu situáciu na globálnom trhu ide o úplne iné pravidlá hry ako sme doteraz poznali. Nikdy ešte nedošlo k tak veľkému dopytovému šoku spojenú s ponukovým šokom. Cenová vojna je už od začiatku agresívnejšia, a ovplyvnila ceny ropy o 50% smerom nadol. Ropní giganti sa snažia získať, čo najviac času najmä okresávaním kapitálových výdajov. Exxon prehodnotil svoj výdajová program, Chevron sa začal už minulý týždeň zaoberať možnosťami zniženia kapitálových výdajov a obmedzenia výroby. Shell, Chevron a Total môžu našetriť na dividend znížovaním programu spätného odkúpenia akcií. Ďalšími možnostami ropných gigantov pre pokrytie hotovosti môže bť navýšenie dlhu alebo výdaj nových akcií. Veľkosť týchto firiem zatiaľ nahráva k ich finančnej flexibilite, ktorá im umožňuje pokračovať v podnikaní i ťažšich podmienkach, avšak nikdy sa nestretli s aktuálnym dvojitým šokom dopytu a ponuky.

Investori zarobili na:

Spoločnosti DXC Technology CO., ktorej akcie počas dnešného obchodného dňa vzrástli o vyše 30,40% (výkonnosť v horizonte 5 rokov: -76,0%). Spoločnosť DXC Technology poskytuje služby informačných technológií. Spoločnosť ponúka analýzy, aplikácie, obchodné procesy, cloudové a pracovné programy, konzultačné a bezpečnostné služby a riešenia.

Technológia DXC slúži zákazníkom po celom svete.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Centrálna banka Južnej Kórey dnes vyhlásila, že okamžite vloží doláre na miestne finančné trhy pomocou menového swapového nástroja, ktorý sa podpisuje s Federálnym rezervným systémom USA, aby pomohla zmierniť rastúci nedostatok dolára na zahraničných trhoch.. Dohoda s Južnou Kóreou je bilaterálny swapový nástroj vo výške 60 miliárd dolárov na najmenej šesť mesiacov, ktorú BOK „využije na zmiernenie nesúladu v likvidite v amerických dolároch a na stabilizáciu miestnych trhov s cennými papiermi, ktoré nedávno zaznamenali prudký nárast, čo viedlo k oslabeniu kórejskej meny. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Nikkei -1,04%, Hang Seng -2,61%, CSI 300 -1,30%.

Talianski výrobcovia automobilov Ferrari a Fiat Chrysler rokujú s najväčším výrobcom ventilátorov v krajine, aby pomohli zvýšiť produkciu život zachraňujúcich strojov, ktoré sú naliehavo potrebné v prípade koronavírusovej krízy. Nemecké aerolinky Lufthansa sú nútené kvôli šíriacemu sa koronavírusu odstaviť takmer 95% lietadel, oznámil to dnes šéf spoločnosti Carsten Spohr a zároveň upozornil na kritickú situáciu celého sektoru, ktorý v prípade dlho tvrajúcej koronavírusovej krízy nebude podporený vladami. Lufthansa prijala rad opatrení spojenými so skracovaním pracovnej doby a rozhodnutia nevyplácania dividend. Podľa aktualizovaných výhľadov by sa mala nemecká ekonomika v aktuálnom roku prepadnúť o 4 až 5%. Anglícka centrálna banka BoE znížila základné úrokové sadzby na najnižšiu úroveň v histórií 0,10% u predošlích 0,25%. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +2,86%, CAC 40 +2,68%, DAX +2,00%.

Počet Američanov, ktorí požiadali o dávky v nezamestnanosti, sa v minulom týždni zvýšili najviac od roku 2012. Žiadosti o dávky v nezamestnanosti vyskočili zo 70 000 na sezónne očistené 281 000 za týždeň končiaci sa 14. marca, čo je najvyššia úroveň od septembra 2017. Fed uviedol, že menové swapy, v ktorých Fed prijíma ďalšie meny výmenou za doláre, budú umožnené najmenej nasledujúcich šesť mesiacov aj centrálnym bankám Austrálie, Brazílie, Južnej Kórey, Mexika, Singapuru, Švédska, Dánska, Nórska a Nového Zélandu. s cieľom získať celkovú sumu 450 miliárd dolárov na zabezpečenie fungovania dolárového finančného systému.  Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones Index +0,62% ,  S&P500 +1,31 %,  NASDAQ +2,60%.

Prečítané: 763 x Poslať na email TlačiťDočítali ste sa až sem? Súhlasíte s našimi analytikmi alebo máte odlišný názor? Obchodujte Vaše myšlienky a názory na trhu. Otvorte si účet u renomovaných brokerov.


Autor:
Ochrana proti robotom:
Captcha
 

Komentovať možete aj pomocou svojho facebook účtu