Správy Všetky články ›

Ropa rekordne poklesla

Peter Sumer, forexpro.sk, 09.03.2020 21:00

Cena ropy dnes na svetových burzách poklesla o 30%.

Absolútna správa:

Ceny ropy dnes stratili viac ako štvrtinu svojej hodnoty a boli stanovený ich najväčší denný pokles od prvej vojny v Perzskom zálive po tom, čo Saudská Arábia znížila svoje oficiálne ceny na trhu, ktorý už bol negatívne ovplyvnený koronavírusom na globálny dopyt. Saudská Arábia znížila svoje oficiálne predajné ceny a pripravila plány na zvýšenie hrubej produkcie. Načasovanie situácie s nižšími cenami by malo byť obmedzené na niekoľko mesiacov, pokiaľ celý vírusový dopad na globálny trh a dôvera spotrebiteľov nespôsobí ďalšiu recesiu.

Investori zarobili na:

Spoločnosti AurtoZone, Inc., ktorá počas dnešného obchodného dňa vzrástla o +5,03 % (výkonnosť v horizonte 5 rokov: +58,93 %). Spoločnosť je špecializovaný predajca automobilových náhradných dielov a príslušenstva. Akcie vzrástli po tom, ako sa spoločnosť stala atraktívnejšou pre investorov, ktorých koronavírus odradil od automobilových predajcov.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Apple vo februári predal v Číne menej ako pol milióna telefónov iPhone. Podľa údajov vlády sa v pondelok objavil pokles o polovicu kvôli koronavírusu. Celkovo značky mobilných telefónov predali vo februári v Číne celkovo 6,34 milióna zariadení, čo predstavuje pokles o 54,7% zo 14 miliónov v rovnakom mesiaci minulého roka. Bola to tiež najnižšia úroveň vo februári od roku 2012, keď CAICT začal zverejňovať údaje. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Nikkei –5,07 %, Hang Seng -4,23 %, CSI 300 -3,42 %.

Európske akcie sa dnes skončili osemmesačným minimom, ktoré sa po prudkom poklese cien ropy prepadli do oblasti medvedieho trhu. Európske firmy v súčasnosti stratili hodnotu takmer 3 bilióny dolárov, pretože rýchle šírenie koronavírusu vyvolalo celosvetový odpredaj vo februári, keďže prepuknutie narušilo hospodársku aktivitu na celom svete. Trhy teraz očakávajú, že Európska centrálna banka na svojom politickom zasadnutí vo štvrtok zníži úrokové sadzby. Po znížení sadzieb zo strany centrálnych bánk v Spojených štátoch, Kanade a Austrálii minulý týždeň zmiernil úder prepuknutia nákazy. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 –8,45 %, CAC 40 -8,39 %, DAX –7,94 %.

Výnosy americkej štátnej pokladnice dnes poklesli na rekordné minimá, pretože obavy z rozširovania koronavírusu a poklesy cien ropy vyvolali masívny odpredaj akcií. Skupina demokratov Senátu USA vyzýva banky a ich regulačné orgány, aby prijali úvery dlžníkom, ktorí môžu finančne bojovať v dôsledku rozšírenia koronavírusu. Bankové odvetvie by malo ponúknuť flexibilitu a splácanie úveru zákazníkom, ktorí čelia finančným ťažkostiam v dôsledku tejto choroby. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones Index –7,79 %,  S&P500 -6,27 %,  NASDAQ -7,29 %.

Peter Sumer, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.

Prečítané: 389 x Poslať na email TlačiťDočítali ste sa až sem? Súhlasíte s našimi analytikmi alebo máte odlišný názor? Obchodujte Vaše myšlienky a názory na trhu. Otvorte si účet u renomovaných brokerov.


Autor:
Ochrana proti robotom:
Captcha
 

Komentovať možete aj pomocou svojho facebook účtu