Správy Všetky články ›

Pri koronavíruse nejde o klasickú ekonomickú recesiu

Erik Kašuba, forexpro.sk, 06.03.2020 22:00

Absolútna správa:

Koronavírus prekročil pomyselnú hranicu 100 000 nakazených po celom svete. Dopad Covid-19 sú omnoho zložitejšie ako sa na prvý pohľad môže zdať, pretože nejde o klasickú recesiu, ktorá zahrňuje výpadok dopytu vo vzťahu k ponuke. Globálna ekonomika čelí dvojitému šoku ponuky a dopytu. Na jednej strane trpí ponuka pre nedostatok produkcie vo výrobe, pretože väčšina tovární museli prerušiť svoju výrobu, už nie len v Čine, ale aj po celom svete. Inými slovami epidémia znižuje výrobnú kapacitu tovarov, nakoľko väčšina zamestnancov sú prinútení ostať doma, kvôli zavretým prevádzkam. Pozastavená výroba tovarov vyvoláva reťazovú reakciu v krajinách, ktorá pripravuje firmy inde vo svete o materiál, potrebný k ich vlastnému podnikaniu. A na druhej strane je tu dopyt tvorení spotrebiteľmi, ktorí nemajú chuť nakupovať, utrácať, cestovať alebo chodiť po reštauráciách. Svetová ekonomika sa dostáva pomaly, ale isto do zhubnej pasce a mieri do najslabšej expanzie od recesie v roku 2009.

Investori zarobili na:

Spoločnost Cabot Oil & Gas Corp., ktorá počas dnešného obchodného dňa vzrástla o +9,62 % (výkonnosť v horizonte 5 rokov: -8,56 %). Cabot Oil & Gas Corporation je nezávislá ropná a plynárenská spoločnosť, ktorá vyvíja, využíva a skúma vlastnosti ropy a zemného plynu v Severnej Amerike. Akcie spoločnosti vzrástli po tom, čo sa objavili špekulácie, že náhly pokles cien ropy zapríčinený zmarenou dohodou OPEC donúti prieskumníkov ropy v Permskej kotline v západnom Texase a Novom Mexiku sa stiahnuť späť.

Makro analýza & správy z ekonomiky:

Japonské výdavky domácností v januári medziročne poklesli o 3,9%, čo je znakom dlhodobého dopadu zvýšenia daní. Získané mzdy upravené o infláciu. Popredný index klesol na 90,3, najnižší od roku 2009. Plány OPEC na hlbšie a dlhotrvajúce ropné škrty boli zmarené, pretože Rusko, ktoré nie je v organizácií OPEC, odmietlo podporiť tento krok a tvrdilo, že je príliš skoro na to, aby sa predpovedal dopad prepuknutia koronavírusu na globálny dopyt po energiách. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Nikkei -2,72 %, Hang Seng -2,32 %, CSI 300 -1,62 %.

Nemecké priemyselné objednávky sa oproti minulému mesiacu zvýšili až o 5,5%, čo predstavuje najvyšší rast od júla 2014. Za tento prudký nárast na úroveň 5,5% z predošlých mínus 2,1% môže najmä obrovský nárast dopytu po zákazkách v leteckom a strojárenskom priemysle. V prvom kvartály aktuálneho fiškálneho roka za nimi nezaostával ani spracovateľský sektor, pričom ďalšie vyhliadky jeho rastu ostávajú otáznymi kvôli šíriacemu sa koronavírusu.  . Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -1,673,91 %, CAC 40 -4,14 %, DAX -3,37 %.

Prezident Trump podpísal pohotovostný zákon o výdavkoch na koronavírus vo výške 7,8 miliárd dolárov. Americké makroekonomické dáta boli dnes bohaté na správy. Správa ministerstva práce ukázala solídny nárast mesačných miezd a mieru nezamestnanosti klesajúcu na takmer 50-ročné minimum a to 3,5%. Zamestnávatelia minulý mesiac tiež navýšili počet hodín pracovnej doby pre zamestnancov. Obchodná bilancia si polepšila z -48,6 miliardy dolárov na -45,3 miliardy dolárov, pričom analytici očakávali len pokles bilancie na -46,3 miliardy dolárov. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones Index -0,97 %,  S&P500 -2,52 %,  NASDAQ -1,87 %.

Prečítané: 517 x Poslať na email TlačiťDočítali ste sa až sem? Súhlasíte s našimi analytikmi alebo máte odlišný názor? Obchodujte Vaše myšlienky a názory na trhu. Otvorte si účet u renomovaných brokerov.


Autor:
Ochrana proti robotom:
Captcha
 

Komentovať možete aj pomocou svojho facebook účtu