Správy Všetky články ›

Koronavírus v USA

Peter Sumer, forexpro.sk, 05.03.2020 22:00

Spojené štáty začína intenzívne ohrozovať rýchlo sa šíriaci koronavírus.

Absolútna správa:

Americké akcie dnes prudko poklesli, kvôli rýchlemu rozšíreniu koronavírusu. Epidémia priviedla Kaliforniu k vyhláseniu mimoriadnej situácie, zatiaľ čo akcie leteckých spoločností boli zasiahnuté zmrzačeným dopytom po cestovaní. Počet nakazených v USA po prepuknutí nákazy vzrástol na 11 a Kalifornia hlásila prvú obeť mimo štátu Washington deň po tom, čo zákonodarcovia schválili 8,3 miliardy dolárov na boj proti prepuknutiu nákazy. V celej krajine bolo potvrdených viac ako 150 prípadov. Štát Kalifornia rozmiestňuje všetky úrovne vlády, aby pomohol identifikovať prípady a spomaliť šírenie koronavírusu.

Investori zarobili na:

Spoločnosti The Kroger Co., ktorá počas dnešného obchodného dňa vzrástla o +8,11 % (výkonnosť v horizonte 5 rokov: -11,50 %). Spoločnosť prevádzkuje supermarkety a obchody so zmiešaným tovarom a vyrába a spracováva niektoré potraviny, ktoré predávajú supermarkety v USA. Akcie spoločnosti vzrástli po tom, čo spotrebitelia začali zvyšovať svoje zásoby potravín v dôsledku koronavírusu.

Makro analýza & správy z ekonomiky:

Akciový trh v Hongkongu vo štvrtok vo štvrtok vzrástol najviac v nádeji, že globálne centrálne banky vrátane Číny začnú zvyšovať politiku zmiernenia hospodárskeho tlaku v dôsledku prepuknutia koronavírusu. Trhy sú všeobecne presvedčené, že čínske úrady sa budú naďalej snažiť znižovať finančné náklady pre podniky a zavádzajú opatrenia na podporu hospodárstva napriek tomu, že centrálna banka drží tento týždeň krátkodobú úrokovú sadzbu.  Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Nikkei +1,09 %, Hang Seng -+2,08 %, CSI 300 +2,23 %.

Európske akcie dnes vzrástli počas štvrtého priameho zasadnutia, keďže opatrenia, ktoré tento týždeň prijali viaceré hlavné centrálne banky s cieľom zmierniť vplyv prepuknutia koronavírusu na rast, sa prejavili na finančných trhoch. Analytici pevne očakávajú, že budúci týždeň Európska centrálna banka zníži úrokové sadzby o 10 bázických bodov, čím sa pripojí k Federálnemu rezervnému systému USA a jeho rovesníkom v Kanade a Austrálii, čím sa znížia náklady na pôžičky. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -1,67 %, CAC 40 -1,90 %, DAX -1,51 %.

Prezident Donald Trump dnes vyhlásil, že po americkom súde rozhodne, že jeho administratíva môže zablokovať federálne finančné prostriedky na presadzovanie práva štátom a mestám, ktoré nespolupracujú s federálnymi imigračnými orgánmi. Mestá a štáty, ktoré sú proti takejto spolupráci, tvrdia, že to môže odradiť prisťahovalcov od toho, aby nahlasovali trestné činy na účely presadzovania práva, kvôli obavám z ich imigračného štatútu. Technologickí giganti Alphabet, Amazon, Facebook a Microsoft odporučili svojim zamestnancom v Seattle prácu z domu. Údaje ministerstva práce ukazujú, že minulý týždeň klesali týždenné žiadosti nezamestnaných ľudí o prácu, čo naznačuje odolnosť domácej ekonomiky. Analytici však zostali skeptickí k budúcnosti. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones Index -3,58 %,  S&P500 -3,72 %,  NASDAQ -3,10 %.

Peter Sumer, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.

Prečítané: 519 x Poslať na email TlačiťDočítali ste sa až sem? Súhlasíte s našimi analytikmi alebo máte odlišný názor? Obchodujte Vaše myšlienky a názory na trhu. Otvorte si účet u renomovaných brokerov.


Autor:
Ochrana proti robotom:
Captcha
 

Komentovať možete aj pomocou svojho facebook účtu