Správy Všetky články ›

Fed zasiahol

Adam Hrdlička, forexpro.sk, 03.03.2020 22:00

Absolútna správa:

Včera Trump opäť tlačil na Fed a kritizoval jeho spomalené reakcie v porovnaní so svetom, ktorý podľa Trumpa vždy reaguje skôr. Dnes však Fed znížil svoju hlavnú úrokovú sadzbu o 50 bázických bodov, čo však na trhy neprinieslo upokojenie. Nastala otázka prečo Fed znižuje svoju úrokovú sadzbu nečakane 15 dni pred oficiálnym zasadnutím. Niektorí analytici predpokladajú, že situácia je vážnejšia ako sa na prvý pohlaď zdá a preto reakcia Fedu prišla okamžite. Koronavírus sa ďalej šíri a väčšina ekonomík ráta so spomalením svojho rastu HDP, tak isto analytici predpokladajú pokles rastu globálneho HDP. Toto rýchle zníženie úrokovej sadzby je prvé núdzové zníženie od vypuknutia finančnej krízy.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Trane Technologies Public Limited, ktorá počas dnešného obchodného dňa vzrástla o + 5,43 % (výkonnosť v horizonte 5 rokov: + 103,36 %). Spoločnosť Trane Technologies Public Limited vyrába priemyselné vybavenie, napríklad centrálne ventilácie, klimatizácie, čističe vzduchu. Trane Technologies poskytuje služby zákazníkom po celom svete.

Makro analýza & správy z ekonomiky:

Viaceré centrálne banky hlásili upravenie svojich menových politik, ako ďalšia pribudla Austrálska centrálna banka, ktorá znížila svoju hlavnú úrokovú sadzbu o 0,2 % na svoje historické minimu 0,5 %. Šéf centrálnej banky uviedol, že "Koronavírus poškodil výhľad svetovej ekonomiky na najbližšie obdobie, čo znamená, že globálny rast v prvej polovici roku 2020 bude nižší, ako sa očakávalo,". Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Nikkei – 1,22 %, Hang Seng - 0,03 %, CSI 300 + 0,53 %.

V eurozóne sa miera nezamestnanosti nezmenila a ostala v januári na úrovni 7,4 %, čo očakávali aj analytici. Anglicka centrálna banka príjme potrebné opatrenia na podporu svojej ekonomiky v prípade, že tak uznajú za vhodne. Aktuálne bude banka sledovať vývoj a analyzovať možnosti, ktoré by v prípade potreby boli použite. Európske letecké spoločnosti rokujú v Bruseli a žiadajú aby sa upravili letiskové predpisy. Spoločnosti sú vystavené šíriacemu sa koronavírusu a žiadajú zmenenie podmienok pri rušení svojich letov na letiskách. Riaditeľ spoločnosti Air France "Žiadame, aby všetky členské štáty Európskej únie urobili v tomto dočasné výnimky,". Ďalej letecké spoločnosti žiadajú jednotné zdravotné požiadavky na kontrolu pasažierov vo všetkých európskych krajinách. Ekonomika Švajčiarska vzrástla v 4 kvartáli o 0,3 %, analytici očakávali nárast o 0,2 %. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 + 0,99 %, CAC 40 + 1,12 %, DAX + 1,08 %.

Fed znížil hlavnú úrokovú sadzbu o 50 bázických bodov na úroveň 1 - 1,25 %, keďže riziko spojené s koronavírusom sa neustále zvyšuje. Stretnutie krajín G7 dnes neprinieslo konkrétne riešenia na šíriacu sa paniku ohľadne koronavírusu. Predstavitelia krajín sa len zhodli, že použijú všetky nástroje a fiškálne stimuly aby pomohli ekonomikám prekonať aktuálnu situáciu vo svete. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones Index – 2,96 %,  S&P500 – 2,41 %,  NASDAQ – 2,99 %.

Adam Hrdlička, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.

Prečítané: 405 x Poslať na email TlačiťDočítali ste sa až sem? Súhlasíte s našimi analytikmi alebo máte odlišný názor? Obchodujte Vaše myšlienky a názory na trhu. Otvorte si účet u renomovaných brokerov.


Autor:
Ochrana proti robotom:
Captcha
 

Komentovať možete aj pomocou svojho facebook účtu