Správy Všetky články ›

Fed pod tlakom Trumpa

Adam Hrdlička, forexpro.sk, 02.03.2020 22:00

Absolútna správa:

Vo všeobecnosti investori na kapitálovom trhu očakávajú, že Fed bude znižovať svoje úrokové sadzby pri najbližšom stretnutí 18.marca. Toto očakávanie zvyšuje aj samotný tlak zo strany Trumpa, ktorý neustále Fed-u vyčíta pomalé reakcie. Trump na svojom Twitteri uviedol, že "Jay Powell a Federálny rezervný systém sú ako obvykle pomalí. Nemecko a ďalší pumpujú peniaze do svojich ekonomík. Iné centrálne banky sú oveľa agresívnejšie,". Trump aktuálneho šéfa Fed-u, Jeroma Powella kritizuje už dlhé mesiace pritom sám Trump veľmi veľa krát tvrdil, že nezávislosť Fed-u rešpektuje. Investori očakávajú, že Fed v marci zníži hlavnú úrokovú sadzbu o 50 bázických bodov. Do konca roka investori rátajú s ďalším znížením o 50 bodov. Tieto kroky Fed-u sa pripisujú hospodárskym dôsledkom prepuknutia epidémie koronavírusu.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Costco Wholesale Corporation., počas dnešného obchodného dňa vzrástli o 9,96 % (výkonnosť v horizonte 5 rokov: + 108,96 %). Spoločnosť Costco Wholesale Corporation prevádzkuje veľkoobchodné sklady, predáva všetky druhy potravín, automobilové doplnky, hračky, športové vybavenie, šperky, elektroniku, oblečenie, zdravotnícke a kozmetické prípravky a mnoho ďalších tovarov.

Makro analýza & správy z ekonomiky:

PMI v Čínskom výrobnom sektore zaznamenalo výrazný prepad a vo februári kleslo z 51,1b. na 40,3b., je to najhoršia úroveň od roka 2004. Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj upozorňuje vlády vo svete, aby čo najskôr urobili potrebné kroky na podporu ekonomík. Taktiež OECD upravila svoju prognózu na rast svetovej ekonomiky na úroveň 2,4 % z 2,9 %. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Nikkei + 0,95 %, Hang Seng + 0,62 %, CSI 300 + 3,29 %.

Talianska ekonomika rástla v roku 2019 o 0,3 %, v aktuálnom roku vláda predpokladá rast na úrovni 0,1 %, čo sa však v prípade veľkých dôsledkov koronavírusu nemusí podariť. Viaceré centrálne banky vo svete avizujú, že budú podporovať ekonomickú aktivitu, čo dnes upokojilo finančné trhy. Spoločnosť Lufthansa ruší svoje lety do Číny do 24.apríla a tak isto aj lety do Iránu až do konca apríla. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 + 0,28 %, CAC 40 + 0,44 %, DAX - 0,27 %.

Výnos amerických 10-ročných dlhopisov, klesol na svoje historické minimum 1,036 %. Podľa indexu ISM, koronavírus spomalil rast americkej priemyselnej výroby, index klesol zo 50,9b. na 50,1b. vo februári. Analytici očakávali miernejší pokles z 50,9b. na 50,8b., čo však ostalo pozitívne je fakt, že index ostal nad úrovňou 50b., ktorá ukazuje hranicu medzi klesaním a rastom aktivity. American Airlines a Delta rušia svoje lety do Talianska z dôvodu šírenia sa koronavírusu. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones Index + 5,10 %,  S&P500 + 3,33 %,  NASDAQ +4,49 %.

Adam Hrdlička, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.

Prečítané: 420 x Poslať na email TlačiťDočítali ste sa až sem? Súhlasíte s našimi analytikmi alebo máte odlišný názor? Obchodujte Vaše myšlienky a názory na trhu. Otvorte si účet u renomovaných brokerov.


Autor:
Ochrana proti robotom:
Captcha
 

Komentovať možete aj pomocou svojho facebook účtu