Správy Všetky články ›

Prebudil koronavírus Americkú centrálnu banku?

Erik Kašuba, forexpro.sk, 28.02.2020 22:00

Absolútna správa:

Zníženie úrokových sadzieb federálnych rezerv je „možnosťou“, ak sa epidémia koronavírusu zintenzívni na globálnu pandémiu, uviedol prezident St. Louis Fed James Bullard, pričom dodal, že trhová cena za zníženie sadzieb nebude ďalej tlačiť FED k ďalším operáciám na trhu na úkor koronavírusu. Predseda Federálneho rezervného systému Dallas Robert Kaplan osobitne povedal, že čoskoro rozhodne o opodstatnenosti jeho úvah týkajúcich sa znížení úrokových sadzieb. Ak je cieľová sadzba Fedu v súčasnosti stanovená v rozmedzí 1,5% až 1,75%, ďalšie zníženie by posunulo centrálnu banku bližšie k nulovej úrovni, ktorú už zasiahla počas krízy v rokoch 2007 až 2009, čomu by sa radšej tvorcovia politiky vyhli. Keďže americké akcie v siedmich obchodných rokovaniach klesli o 15%, investori vylúčili všetky pochybnosti, že Fed by pristúpil k zníženiu sadzieb skôr ako o dva týždne.

Investori zarobili na:

Akcie spoločnosti Cimarex Energy co. počas dnešného obchodného dňa vzrástli o +6,85 % (výkonnosť v horizonte 5 rokov: -100,3 %). Spoločnosť objavuje a produkuje ropu a zemný plyn v spojených štátoch amerických. Akcie vzrástli po tom, ako spoločnosť zverejnila správu, o tom že zaujme postavenie v indexe S&P 400 MidCap 400 index namiesto spoločnosti Chesapeake Energy.

Makro analýza & správy z ekonomiky:

Japonský jen zaznamenal sedemtýždňové maximum voči americkému doláru a bol na dobrej ceste k jeho najväčšiemu dennému zisku od mája 2017, môže za to najmä nervozita investorov z možného prepuknutia koronavírusu v Spojených štátoch amerických. Podľa dnešných vyhlásení Svetovej zdravotníckej organizácie je riziko šírenia a dopadu koronavírusu teraz „veľmi vysoké“ na globálnej úrovni a predstavuje najvyššiu úroveň pohotovosti, avšak stále existuje nádej na jej zadržanie. Panika na trhu z koronavírusu zapríčinila na svetových akciových indexov najväčší týždňový prepad od roku 2008, pričom z ich trhovej hodnoty zmazala až 6 biliónov amerických dolárov. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Nikkei -3,67 %, Hang Seng -2,42 %, CSI 300 -3,55 %.

Nemecko sa výrazne približuje k inflačnému plánu stanovenému Európskou centrálnou bankou a to tesne pod 2%. Medziročný rast spotrebiteľských cien v Nemecku sa vo februári zrýchlil na 1,7% z predošlých 1,6%. Okrem lepšej inflácie si Nemecko polepšilo aj v počte nezamestnaných obyvateľov. Počet ľudí bez práce sa znížil približne o 10 tisíc, pričom analytici naopak odhadov ich nárast o 3 tisíc a miera nezamestnanosti zostáva na úrovni 5% a naďalej predstavuje najnižšiu úroveň od roku 1990. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 -3,66 %, CAC 40 -3,38 %, DAX -3,86 %.

Americké spotrebiteľské výdavky vzrástli v januári menej, ako sa očakávalo. Na americkom trhu sledujeme stratu dynamiky, ktorá sa zhoršila rýchlo šíriacim sa koronavírusom, ktorý vyvolal prudký výpredaj na akciovom trhu a následne obnovil obavy z recesie. Deficit obchodu s tovarom v USA sa v januári prudko znížil, pričom dovoz i vývoz klesali. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones Index -1,33 %,  S&P500 -3,20 %,  NASDAQ +0,01 %.

Prečítané: 457 x Poslať na email TlačiťDočítali ste sa až sem? Súhlasíte s našimi analytikmi alebo máte odlišný názor? Obchodujte Vaše myšlienky a názory na trhu. Otvorte si účet u renomovaných brokerov.


Autor:
Ochrana proti robotom:
Captcha
 

Komentovať možete aj pomocou svojho facebook účtu