Správy Všetky články ›

Trump ako spasiteľ?

Adam Hrdlička, forexpro.sk, 25.02.2020 22:00

Absolútna správa:

Akciové trhy v reakcií na nepredvídateľnú situáciu šírenia koronavírusu, zažívajú mierne prepady. Donald Trump dnes vyhlásil, že v prípade ak nebude opätovne zvolený za amerického prezidenta tak sa akciový trh dostane do kolapsu. Trump na  pracovnej ceste v Indii vyhlásil, "ak nevyhrám, uvidíme, prepad trhu, aký ste ešte nikdy nevideli". Trump si myslí, že aktuálny pokles na akciových trhoch, je reakcia na šíriaci sa koronavírus. Dodáva, že USA zvláda túto situáciu a majú ju pod kontrolou. Prezident sa vyjadril aj o zvládaní epidémie v Číne, kde Trump vidí pokrok a predpokladá, že čínske úrady dostanú epidémiu pod kontrolu.

Investori zarobili na:

Akcie spoločnosti HP Inc., počas dnešného obchodného dňa vzrástli o + 5,66 % (výkonnosť v horizonte 5 rokov: + 48,34 %). Spoločnosť sa zaoberá vývojom softwaru, výrobou výpočtovej techniky a IT riešení pre spoločnosti. Spoločnosť dnes výrazné rástla z dôvodu vyhlásenia spätného odkupu akcií v hodnote 15 mld. USD, čo je navýšenie o pôvodne plánovaný odkup v hodnote 5 mld. USD ohlásený v októbri.

Makro analýza & správy z ekonomiky:

Najnovšie odhady o poklese rastu čínskej ekonomiky z dôvodu epidémie koronavírusom, odhadujú pokles rastu ekonomiky o – 0,4 %. Goldman Sach predpokladá rast čínskej ekonomiky v prvom štvrťroku na úrovni + 2,5 %, čo je najskeptickejší vyhlaď zo všetkých ekonomických analýz. V Číne na konci apríla sprístupnia výsledky klinických testov potencionálneho lieku na koronavírus od spoločnosti Gilead Sciences. Čínska štátna rada nalieha na banky, aby u spoločností, ktoré boli výrazne postihnuté epidémiou vírusu, odložili splátky úrokov do 30.júna a navýšili objemy úverov. Ďalšie ekonomické opatrenie na podporu čínskej ekonomiky sa majú týkať malých podnikov, ktorým vláda odpusti daň z pridanej hodnoty v provincii Chu-pej. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Nikkei – 3,34 %, Hang Seng + 0,27 %, CSI 300 – 0,22 %.

V Rakúsku sa dnes potvrdili prvé prípady nákazy koronavírusom u dvoch pacientov, pacienti sú aktuálne v nemocnici Innsbrucku. Nemecka ekonomika v štvrtom kvartály zaznamenala stagnáciu, táto stagnácia sa pripisuje poklesu vývozu v štvrtom kvartáli o - 0,2 %. Medziročný nárast nemeckej ekonomiky bol potvrdený na úrovni 0,6 %, pomalší rast najväčšej ekonomiky Európy sa pripisuje medzinárodným obchodným sporom. Talianske úrady riešia prudký nárast ceny hygienických pomôcok, ako sú masky a antibakteriálne gély, kde nárast ceny v niektorých prípadoch presahuje hranicu 100 %. Guvernér talianskej centrálnej banky predpokladá, že epidémia koronavírusu môže znížiť HDP krajiny o - 0,2 %, avšak talianska vláda už chystá podporne opatrenia vo forme daňových uľav. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 – 2,07 %, CAC 40 – 1,94 %, DAX – 1,88 %.

Americké trhy aj dnes reagujú negatívne na nepredvídateľnú situáciu koronavírusu a vyhlásenia Trumpa. United Airlines zrušili svoju prognózu na rok 2020, ktorá bola zverejnená v januári. Dôvodom je neistá situácia v leteckom sektore z dôvodu epidémie koronavírusu. Spoločnosť prerušila lety do najviac zasiahnutých oblasti vírusom do 24.aprila. Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones Index – 3,15 %,  S&P500 –  2,67 %,  NASDAQ – 2,77 %.

Adam Hrdlička, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.

Prečítané: 500 x Poslať na email TlačiťDočítali ste sa až sem? Súhlasíte s našimi analytikmi alebo máte odlišný názor? Obchodujte Vaše myšlienky a názory na trhu. Otvorte si účet u renomovaných brokerov.


Autor:
Ochrana proti robotom:
Captcha
 

Komentovať možete aj pomocou svojho facebook účtu